Klíčové body
- Růst dolaru a nedostatek zahraničních měn tlačí na ceny v Africe, zpomalující snižování úrokových sazeb
- Jihoafrická republika, Nigérie, Angola a Zambie pravděpodobně zvyšují úrokové sazby kvůli inflaci
- Nepříznivé povětrnostní podmínky komplikují situaci v Keni, Zambii, Ghaně a Mosambiku, což může vést k dalšímu zvýšení inflace
Analytici předpovídají, že během příštích tří týdnů zvýší úrokové sazby Nigérie, Angola a Zambie, které stále bojují s dvoucifernou inflací, a začnou je snižovat až v příštím roce.
Očekává se, že měnoví politici Jihoafrické republiky, Egypta, Keni a Ghany budou před snížením sazeb ve druhé polovině letošního roku vyčkávat. Mozambik, který se z této skupiny vymyká, bude podle prognóz pokračovat ve snižování výpůjčních nákladů.
Zde jsou důvody, proč k uvolnění měnové politiky většiny těchto afrických zemí dojde později a proč bude snížení sazeb menší, než se dříve předpokládalo:
Dolar je mocný
Očekávání vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA od dubna vedlo k tomu, že peníze opět proudily na tamní trhy, což posilovalo dolar.
Silnější dolar zvýšil africkým zemím náklady na dovoz, jako jsou potraviny a ropa, a ty, které si půjčily v této měně, čelí vyšším splátkám, což zhoršuje místní likviditu a podmínky platební bilance.
Jihoafrická republika, jejíž ekonomika je více propojena s globálními trhy prostřednictvím toků aktiv a cen komodit, je obzvláště citlivá na pohyby Fedu. „Vzhledem k tomu, že výnosy v USA od ledna vzrostly přibližně o 50 bazických bodů, jejich prostor pro uvolnění se snížil,“ uvedl Frank Gill, výkonný ředitel společnosti S&P Global Ratings.

Očekává se, že Jihoafrická rezervní banka bude 30. května, den poté, co se v zemi bude hlasovat v pravděpodobně nejtěsnějších volbách od roku 1994, držet sazby na úrovni 8,25 %.
Nedostatek deviz
Uprostřed postpandemického nedostatku tvrdé měny na kontinentu, který se zhoršil v důsledku velkého dluhového zatížení, šoků v cenách potravin způsobených válkou na Ukrajině a rostoucích sazeb v USA, přijaly africké země různé přístupy ke zlepšení likvidity.
Angola, Egypt a Nigérie v minulém roce devalvovaly své měny v rámci kroku k volně plovoucímu směnnému kurzu a omezily některé nákladné dotace. Jejich kroky podpořily inflaci a vyvolaly prudké zvýšení úrokových sazeb.
Kroky Nigérie zpočátku podnítily růst kurzu nairy, který se však od té doby do značné míry obrátil. Za poslední měsíc se tato měnová jednotka stala nejhorší měnou na světě.
„S novými problémy, které se objevují, mimo jiné s pomalou poptávkou mezinárodních investorů v souvislosti s obavami z klesajících rezerv,“ se zvýšil tlak na centrální banku, aby zvýšila sazby, uvedla Danelee Masia, hlavní ekonomka pro subsaharskou Afriku v Deutsche Bank.
Guvernér nigerijské centrální banky Olayemi Cardoso nedávno prohlásil, že úrokové sazby zůstanou vysoké tak dlouho, jak bude nutné k omezení inflace. Verdikt dalšího politického rozhodnutí vynese 21. května.
Opatření Egypta – spolu s dohodou uzavřenou se Spojenými arabskými emiráty o rozvoji prémiové oblasti na středomořském pobřeží země – mu pomohla získat mezinárodní finanční pomoc ve výši 57 miliard dolarů. Společnosti nyní hlásí větší dostupnost zahraniční měny, inflace se zmírnila a libra je relativně stabilní.
Přesto, vzhledem k tomu, že inflace dosahuje 32,5 % a do konce roku se očekává, že přesáhne 20 %, bude její měnověpolitický výbor pravděpodobně v příštích několika měsících držet sazby na stabilní úrovni. Snížení sazeb je pravděpodobné až ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024, uvedl Mohamed Abu Basha, vedoucí výzkumu káhirské společnosti EFG Hermes.
V Angole se ve druhé polovině roku očekává zmírnění cenových tlaků, což pravděpodobně povede ke snížení sazeb v roce 2025, uvedla Samantha Singh-Jami, africký stratég Rand Merchant Bank.
El Niño
Snahy o omezení inflace komplikují záplavy v Keni způsobené jevem El Niño a sucho v Zambii, Ghaně a Mosambiku.
V případě Keni se očekává, že ovlivní ceny potravin a zastaví klesající trend inflace, která díky posilování měny dosahuje 5 %.
V Zambii sucho zatížilo její měnu, protože se zvýšil dovoz potravin a elektřiny, což zhoršilo nedostatek dolarů. Země je závislá na výrobě vodní energie, kterou omezuje nízká hladina vody.
Suché počasí v Ghaně vedlo k poklesu příjmů z kakaa, což podpořilo výprodej cedi. Země je druhým největším producentem této klíčové složky čokolády na světě. Její příjmy z vývozu kakaa, které jsou důležitým zdrojem deviz, se v prvních dvou měsících roku snížily téměř o třetinu na 508 milionů dolarů.

Období sucha se přidává k již tak náročnému prostředí v Zambii a Ghaně, které nesplácely své dluhy a vedou zdlouhavá jednání s věřiteli o restrukturalizaci.
Tento proces, který se několikrát zpozdil, zatěžuje kapitálové toky a je pravděpodobné, že se zvrátí až po ukončení jednání, uvedl Ayodele Salami, investiční ředitel britské společnosti Emerging Markets Investment Management Ltd.
Suché počasí také podnítilo inflaci v Mosambiku, která v dubnu vzrostla na 3,3 % a v prosinci by měla dosáhnout 6 %. Tato mírná úroveň by však stále měla umožnit snížení sazeb o 150 bazických bodů do konce letošního roku. Základní úroková sazba v současné době činí 15,75 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky