Klíčové body
- Nejvyšší čínský výkonný orgán, Státní rada, zveřejnil opatření na vysoké úrovni na „podporu kvalitního rozvoje rizikového kapitálu“
- „Vše bude záviset na prováděcích předpisech,“ řekla Marcia Ellisová, globální spolupředsedkyně praxe soukromého kapitálu ve společnosti Morrison Foerster
- „Investoři rizikového kapitálu nebudou investovat, pokud neuvidí poměrně jasnou cestu k výstupu,“ řekla a poznamenala, že v uplynulém roce tomu tak nebylo
Čínské úřady tento týden oznámily novou politiku podpory rizikového kapitálu a vyjádřily naději, že v blízké budoucnosti dojde k rychlejšímu schvalování prvotních veřejných nabídek akcií.
Kdysi bouřlivě rostoucí ekosystém investičního kapitálu a začínajících podniků v Číně se v posledních třech letech kvůli zvýšené regulační kontrole drasticky zpomalil.
V jedné z posledních snah o podporu tohoto odvětví zveřejnil ve středu pozdě večer nejvyšší výkonný orgán Číny, Státní rada, opatření na vysoké úrovni na „podporu kvalitního rozvoje rizikového kapitálu“.
„Vše bude záviset na prováděcích předpisech,“ uvedla Marcia Ellisová, globální spolupředsedkyně praxe soukromého kapitálu ve společnosti Morrison Foerster.
„Je pozitivní, že si vláda na centrální úrovni uvědomila, že existuje problém,“ řekla Ellisová. „Přinejmenším s ohledem na investice do technologií může být rizikový kapitál pozitivní silou na čínském trhu, která upřímně řečeno může pomoci Číně konkurovat USA v technologickém závodě.“
Co se týče akcí, které je třeba sledovat, Ellis řekl, že „co se týče IPO, skutečně očekáváme, že schválení začnou vycházet rychlejším tempem“.
„Investoři rizikového kapitálu nebudou investovat, pokud neuvidí poměrně jasnou cestu k výstupu,“ řekla a poznamenala, že v uplynulém roce tomu tak nebylo.
Nová politika obsahovala oddíl o rozšíření výstupních kanálů pro rizikový kapitál s důrazem na podporu společností s technologickými průlomy. Opatření rovněž vyzývala k zavedení systému řízení pro zahraniční kótování a k usnadnění výstupních kanálů pro fondy rizikového kapitálu, které nejsou denominovány v jüanech.
„Skutečným úskalím pro zahraniční kótování je proces zahraničního IPO a devizová pravidla,“ řekl Winston Ma, adjunkt na newyorské právnické fakultě.
Tempo onshore i zámořských veřejných nabídek se zpomalilo. Investoři, zejména ti, kteří vkládají americké dolary do čínských fondů rizikového kapitálu, dávají přednost IPO v USA jako na největším a nejlikvidnějším trhu.
Do budoucna „trh sleduje rychlost schvalování IPO v USA“, uvedl Ming Liao, zakládající partner společnosti Prospect Avenue Capital, v čínském překladu CNBC.
Výzvy pro zámořské IPO
Čínské úřady zpřísnily kontrolu a zavedly nová pravidla pro zámořské IPO poté, co společnost Didi, která se zabývá přepravou na kolech, pokračovala ve vstupu na burzu v USA v roce 2021, přestože byla údajně vyšetřována vládou. Samostatně USA zvýšily kontrolu amerického kapitálu směřujícího do Číny, zejména subjektů spojených s armádou.
Nedostatečná regulace měla dříve za následek také řadu známých případů podvodů týkajících se IPO v USA se sídlem v Číně.
Ellis z Morrison Foerster varoval, jak nová politika podporuje podniky a výzkumné instituce v širokém měřítku k účasti na rizikovém kapitálu.
„Bohužel si myslím, že pokud to začnou dělat společnosti, které nejsou profesionálními investory a dělají to proto, že je k tomu vláda vybízí, může to z dlouhodobého hlediska trh jen více poškodit, protože přijdou o peníze a pošpiní to trh rizikového kapitálu v Číně,“ řekl Ellis. „Je třeba, aby to dělali profesionálové.“
Čínská komise pro regulaci cenných papírů zvýšila pokuty za klamání investorů a vyjasnila požadavky na zahraniční IPO. V loňském roce oznámila aktualizovaná pravidla platná od 31. března 2023, podle kterých musí domácí společnosti před vstupem na burzu v zahraničí splňovat opatření národní bezpečnosti a zákon o ochraně osobních údajů.
Od té doby vstoupilo na burzu v USA 73 společností a v Hongkongu 85, uvedl podle státních médií na středeční konferenci místopředseda komise Fang Xinghai.
Rychlost zpracování IPO nebyla dostatečná a bude urychlena, uvedl Fang ve zprávě a dodal, že komise podporuje společnosti z pevninské Číny, aby vstoupily na burzu v zahraničí, zejména v Hongkongu.
Společnost Shein, která se snaží distancovat od svých čínských kořenů, údajně přesunula své plány na vstup na burzu v USA na burzu v Londýně kvůli kontrole ze strany regulačních orgánů.
Rizikové fondy v Číně pro Čínu
Čína se také snaží rozvíjet své domácí akciové trhy, které jsou staré jen asi 30 let.
Akcioví analytici Morgan Stanley zaznamenali samostatné středeční komentáře Wu Čchinga, šéfa čínského regulátora cenných papírů, že kapitálové trhy by měly zvýšit cílenou podporu podniků v souladu se snahou země rozvíjet nové technologie.
„Domníváme se, že to naznačuje, že kapitálové trhy by mohly přivítat rozmanitější kandidáty na IPO, pokud budou schopni prokázat inovace a podpořit růst produktivity, i když objem IPO by mohl zůstat v blízké budoucnosti nízký vzhledem k tomu, že jsou zavedeny i vyšší standardy,“ uvádí se ve zprávě Morgan Stanley.
Wu nastoupil do čela CSRC v únoru po volatilním poklesu pevninských akcií. Trhy od té doby doposud vyrovnaly své letošní ztráty.
Nová politika také vyzvala k podpoře mezinárodních investičních institucí při zakládání fondů denominovaných v jüanech.
„Pokud by zahraniční fondy mohly snadněji zakládat fondy v RMB, pak jsou tu peníze, které to chtějí udělat,“ řekl Ellis.
„Existuje mnoho fondů zaměřených na Čínu, které mají sídlo v Asii,“ dodala. „Jsou to fondy v USD, ale jejich správcovské společnosti chtějí spravovat také onshore fondy v RMB, protože mají pocit, že mohou skutečně získat peníze v Číně na investice do Číny, zatímco získat USD z USA a případně Evropy pro fondy zaměřené na Čínu je nyní velmi obtížné.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky