Klíčové body
- Fed pravděpodobně sníží počet plánovaných snížení úrokových sazeb pro rok 2024
- Většina ekonomů očekává, že Fed naznačí dvě snížení úrokových sazeb, ale některé předpovědi jsou skeptické
- První snížení úrokových sazeb by mohlo přijít na zářijovém zasedání centrální banky
Ekonomové se rozcházejí v názoru na to, kolik snížení úrokových sazeb naznačí představitelé Federálního rezervního systému pro rok 2024 na svém zasedání příští týden poté, co se v poslední době zvýšila inflace.
Politici pravděpodobně ustoupí od dlouholeté prognózy tří snížení sazeb v tomto roce, ale není jisté, zda ještě přikročí ke dvěma, či nikoliv. Podle průzkumu většina ekonomů očekává, že „bodový graf“ ukáže dvě snížení, zatímco 41 % předpokládá, že prognózy ukáží pouze jedno nebo žádné snížení.
Federální výbor pro volný trh, který od loňského července drží svou základní úrokovou sazbu na dvacetiletém maximu, povzbudil prudký pokles inflace ve druhé polovině roku 2023 k tomu, aby pro letošní rok ořezal tužkou postupné snižování sazeb. Tyto plány však byly v důsledku nedostatečného pokroku odsunuty na začátek roku 2024.
„Fed čeká na řadu údajů, které posílí jeho přesvědčení, že inflace je na trvalé cestě ke svému 2% cíli,“ uvedl v odpovědi na průzkum Ryan Sweet, hlavní ekonom Oxford Economics pro USA. „Bilance rizik naší prognózy inflace je stále převážena směrem nahoru.“
Je téměř jisté, že úředníci příští týden na sedmém zasedání v řadě ponechají sazbu stabilní v rozmezí 5,25-5,5 %. Předseda Jerome Powell a jeho kolegové budou na zasedání 11. a 12. června poprvé od března aktualizovat své ekonomické a úrokové projekce.
Menší počet snížení by naznačoval pozdější začátek snižování sazeb. To by mohlo mít dopad na listopadové prezidentské volby, ačkoli představitelé Fedu shodně tvrdí, že jejich rozhodnutí vycházejí výhradně z ekonomických úvah.
Pozorovatelé Fedu očekávají, že k prvnímu snížení dojde na zářijovém zasedání centrální banky, které je posledním setkáním před tím, než se voliči vydají 5. listopadu k volebním urnám. Vidí také, že politici mírně zvýší své odhady inflace pro rok 2024 a zároveň zopakují své prognózy růstu hrubého domácího produktu USA na úrovni 2,1 % ročně a míry nezaměstnanosti na konci roku na úrovni 4 %.
Průzkum mezi 43 ekonomy byl proveden od 31. května do 5. června.
Naprostá většina dotázaných uvedla, že Fed sníží sazby spíše v reakci na nižší inflaci než na nějaký nedostatek na trhu práce nebo ekonomický šok. Žádný z ekonomů neuvedl, že je příliš pravděpodobné, že příští krok sazeb bude vyšší – což je výsledek, který občas zmiňují jako možnost představitelé, jako je šéf minneapoliského Fedu Neel Kashkari.
Řada představitelů Fedu v posledních týdnech naznačila, že se snižováním sazeb nespěchá, protože inflace je trvalejší a výhled růstu zůstává solidní. Inflace podle Fedem preferovaného měřítka dosáhla za rok do dubna 2,7 % a ekonomové očekávají ve druhé polovině roku relativně malý pokrok směrem k 2% cíli centrální banky ve srovnání s nízkými měsíčními hodnotami na konci roku 2023.
Před obdobím klidu, které si sám nařídil, guvernér Fedu Christopher Waller uvedl, že centrální banka by mohla zvážit snížení sazeb „na konci letošního roku“, což zopakoval i prezident atlantského Fedu Raphael Bostic.
Šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová uvedla, že chce vidět „ještě několik měsíců údajů o inflaci, které vypadají, že se snižují“, zatímco Susan Collinsová z bostonského Fedu řekla, že „na trpělivosti opravdu záleží“.
Téměř všichni respondenti očekávají, že Fed zachová své pokyny z 1. května, podle nichž nebude vhodné snižovat sazby, dokud centrální banka nebude mít větší jistotu, že se inflace trvale pohybuje směrem ke 2 %.
Ekonomové jsou rozděleni v názoru na to, jak bude FOMC charakterizovat inflaci, přičemž většina očekává, že výbor zopakuje, že v poslední době nedošlo k žádnému pokroku.
„FOMC pravděpodobně řekne, že se objevily některé povzbudivé údaje, ale že potřebuje vidět více důkazů, aby se důvěra vrátila,“ řekl Luke Tilley, hlavní ekonom společnosti Wilmington Trust.
Druhý den zasedání příští týden vláda oznámí květnový index spotřebitelských cen. Zatímco Fed se zaměřuje na samostatný ukazatel cen, očekává se, že index CPI ukáže pokračující ochlazování inflace.
„Tisk CPI pravděpodobně ovlivní tón zasedání FOMC,“ uvedla Stephanie Rothová, hlavní ekonomka společnosti Wolfe Research. „I když očekáváme krotký tisk, číslo pod 0,30 % by mohlo být vnímáno jako další důkaz zpomalování inflace.“
Pracovníci Fedu předpovídají měkké přistání ekonomiky již od loňského července. Samotní ekonomové jsou ohledně výhledu růstu stále optimističtější. Pouze 3 % respondentů předpovídají v příštích 12 měsících recesi, což je mnohem méně než 58 % z loňského července.
Ačkoli představitelé Fedu mlží o tom, jaký soubor ekonomických ukazatelů by přesně vedl ke snížení sazeb, 60 % ekonomů uvedlo, že důležitým katalyzátorem by byly tři po sobě jdoucí zprávy o kladné jádrové inflaci.
Údaje o inflaci za leden až březen zklamaly a podle ekonomů by stejný počet dobrých zpráv připravil půdu pro snížení sazeb.
Kromě toho by ke snížení sazeb mohly vést „jasné důkazy o zpomalení na trhu práce“, uvedla Elisabet Kopelmanová, americká ekonomka společnosti Skandinaviska Enskilda Banken AB.
Květnová vládní zpráva o zaměstnanosti, zveřejněná v pátek, ukázala smíšený obraz, pokud jde o stav trhu práce. Růst mezd a platů se zrychlil, ačkoli míra nezaměstnanosti se zvýšila a účast na trhu práce klesla.
Obchodníci údaje o pracovních místech přečetli tak, že pravděpodobně posunou načasování snížení čistých sazeb, a podle futures kontraktů nyní očekávají snížení sazeb v tomto roce přibližně o 1,5 čtvrt procentního bodu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky