Klíčové body
- Po návratu z dovolené může být obtížné znovu získat produktivitu a soustředění
- Monotasking zvýšuje produktivitu více než multitasking, jak potvrzují vědecké studie
- Pochopení typů pozornosti a emocí, které vedou k rozptýlení, může zlepšit soustředění
Může to mít co do činění s horkem. Nebo s množstvím otázek, které jsem dostala od kolegů od chvíle, kdy jsem se přihlásila při vybílení své schránky. Ať tak či onak, výsledek je stejný: produktivita klesá a moje kognitivní funkce se podobají talíři nedovařených míchaných vajec.
Nehledě na to, že mě rozbředlá snídaně pěkně štve, vzpomněl jsem si na článek, který jsem napsal před několika lety, když jsem experimentoval s „monotaskingem“.
Šlo o to dělat vždy jen jednu věc, abych zjistil, zda se vědecké poznatky o multitaskingu – konkrétně to, že po rozptýlení trvá 23 minut, než se znovu soustředíte – potvrdí i v mém pracovním dni.
Překvapení! I když mi to chvíli trvalo, vynucené úsilí o soustředění se mi desetinásobně vrátilo ve zvýšené produktivitě.
Pro skeptiky a celoživotní multitaskery, kteří trvají na tom, že jsou zdatní a produktivní, bylo provedeno mnoho studií, které vyvracejí mýtus, že žonglování zvládnete s přehledem.
„Studie provedená na University Of London zjistila, že u osob, které pracovaly na více úlohách, došlo k poklesu IQ srovnatelnému s tím, když někdo zameškal jednu noc spánku. I když mají multitaskeři pocit, že toho stihnou víc, pracují na mnohem nižší kognitivní úrovni a stojí firmy miliardy dolarů na ztrátě produktivity.

A kognitivní náklady se ještě zhoršují. Pokud patříte mezi multitaskery, možná jste si způsobili vážné trvalé poškození, protože studie, která provedla snímky mozku multitaskerů pomocí magnetické rezonance, zjistila, že mají menší hustotu mozku v oblastech, které ovládají empatii a emoce.“
Další poněkud znepokojivější zjištění přinesla studie vědců z Ohio State University, která zjistila, že rozptylování pozornosti – i když se je snažíte ignorovat – může mít vliv na vaši paměť.
Řešení je jednoduché: Minimalizujte rozptylování a přestaňte dělat více věcí najednou. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že soustředit se
Je však užitečné pochopit, jak váš mozek funguje, abyste s ním mohli pracovat a vytvořit si nové a produktivnější vzorce.
POCHOPTE TYPY POZORNOSTI
Můžete začít tím, že pochopíte, že lidé mají čtyři různé typy pozornosti. Podle psycholožky Glorie Markové, profesorky na katedře informatiky na Kalifornské univerzitě v Irvine, se s největší pravděpodobností stanete kořistí každého pingla právě v době odpoledního útlumu po obědě.
Prospěje vám také pochopení vašeho chronotypu
POZORUJTE POCITY, KTERÉ PODPORUJÍ SOUSTŘEDĚNÍ
Kognitivní vědec a dlouholetý spolupracovník společnosti Fast Company Art Markman také vypozoroval: „Jakmile budete citlivější na přechody od aktuálního úkolu k něčemu jinému, měli byste věnovat pozornost také pocitům, které máte těsně před tím, než přejdete od jedné věci k druhé.
Můžete například zjistit, že kontrolujete e-mail, když jste trochu frustrovaní z právě prováděného úkolu. V takovém případě pocit frustrace působí jako signál, který používáte ke spuštění chování, abyste přesunuli svou pozornost na něco jiného.“

Pokud s tím máte problém, zvažte, co navrhuje Amishi Jha, ředitel programu Contemplative Neuroscience pro Mindfulness Research and Practice Initiative: Přemýšlejte o své pozornosti jako o baterce. „Ve všech okamžicích před naším úkolem souvisejícím s cílem je někde jinde.
Nakonec ji můžeme nasměrovat na daný úkol,“ vysvětluje. „Když začnete vidět všechny složky, které jsou oddělené od úkolu, uvidíte, že jsou s nimi spojeny náklady. Díky uvědomění a pozornosti můžeme být při dosahování svých cílů efektivnější.“
Klíčem k vyšší produktivitě je minimalizace rozptýlení a pochopení, jak váš mozek funguje. Přestaňte multitaskovat a zaměřte se na jednu věc najednou, abyste dosáhli lepších výsledků ve své práci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky