Klíčové body
- Americký úředník Alan Estevez navštíví Japonsko a Nizozemsko, aby požádal o omezení čínského polovodičového sektoru
- Estevez bude tlačit na omezení aktivit nizozemské firmy ASML a japonské Tokyo Electron v Číně
- Cílem USA je omezit schopnost Číny vyrábět pokročilé paměťové čipy potřebné pro umělou inteligenci
Náměstek amerického ministra obchodu pro průmysl a bezpečnost Alan Estevez bude podle lidí obeznámených s touto záležitostí tlačit na své protějšky v Tokiu a Haagu, aby více omezili aktivity nizozemského dodavatele ASML Holding NV a japonské společnosti Tokyo Electron Ltd. v Číně.
Estevezovy požadavky, které jsou součástí probíhajícího dialogu se spojenci, budou upozorňovat na čínské továrny na čipy vyvíjející tzv. paměťové čipy s vysokou šířkou pásma, uvedli tito lidé, kteří si nepřáli být jmenováni, protože jednání jsou neveřejná.
Stroje společností ASML a Tokyo Electron se používají k výrobě dynamických pamětí s náhodným přístupem, které se skládají na sebe a vytvářejí čipy HBM.
Podle čínského poskytovatele podnikových údajů Qichacha patří mezi čínské společnosti pracující na čipech HBM společnost Wuhan Xinxin Semiconductor Manufacturing Co., dceřiná společnost předního čínského výrobce paměťových čipů Yangtze Memory Technologies Co. Na vývoji HBM údajně pracují také společnosti Huawei Technologies Co. a ChangXin Memory Technologies Inc.
Bidenova administrativa se již několik let snaží omezit schopnost Číny nakupovat a vyrábět vyspělé polovodiče s odůvodněním, že takové kroky jsou nezbytné pro národní bezpečnost.
Přesto byly výsledky smíšené, přičemž Huawei a další společnosti dosáhly významných pokroků. USA hledají podporu u spojenců, kteří zavedli vlastní, méně přísné kontroly, aby vytvořili účinnější globální blokádu.
„Spojené státy jsou nejkritičtějším hráčem v globálním průmyslu polovodičových zařízení, ale zdaleka nejsou jedinou zemí, na které záleží. Japonsko a Nizozemsko jsou rovněž klíčovými dodavateli polovodičového vybavení,“ uvedl Gregory Allen, ředitel Wadhwaniho centra pro umělou inteligenci a pokročilé technologie při Centru pro strategická a mezinárodní studia.
„Nizozemsko a Japonsko mají omezení na vývoz, ale ne na servis, a to je kritické omezení v celkové architektuře kontroly technologií.“

Očekává se, že Estevez zopakuje stálý požadavek USA, aby obě země zpřísnily omezení týkající se možnosti společností ASML a Tokyo Electron provádět údržbu a opravy svých dalších pokročilých zařízení také v Číně, uvedli tito lidé. USA již taková omezení zavedly pro americké konkurenty, jako jsou Applied Materials Inc. a Lam Research Corp.
Očekává se, že návštěva americké delegace v Nizozemsku se uskuteční po složení přísahy nové nizozemské vlády v prvním červencovém týdnu. Reinette Kleverová z krajně pravicové Strany pro svobodu Geerta Wilderse se má stát ministryní zahraničního obchodu a rozvojové pomoci, což je funkce, která obvykle dohlíží na politiku země v oblasti kontroly vývozu.
Nizozemská a japonská vláda se tlaku USA brání, uvedli již dříve lidé obeznámení s touto záležitostí. Obě země chtějí mít více času na vyhodnocení dopadu současných zákazů vývozu špičkových zařízení na výrobu čipů a na to, jak dopadnou listopadové prezidentské volby v USA.
Není jisté, jak bude nová nizozemská vláda vedená Wildersem reagovat na americké požadavky na další opatření. Klever je spoluzakladatelem krajně pravicového televizního kanálu Ongehoord Nederland, který vzbudil kontroverze kvůli svému proruskému zpravodajství a skepticismu ke klimatickým změnám.
Odstupující ministryně zahraničního obchodu Liesje Schreinemacherová minulý týden navštívila USA na rozloučenou, aby lobbovala za zájmy společnosti ASML. Nizozemský král Willem-Alexander se k Schreinemacherové připojil na setkání s newyorskou guvernérkou Kathy Hochulovou.
Zástupce Úřadu pro průmysl a bezpečnost amerického ministerstva obchodu se odmítl vyjádřit. Mluvčí nizozemského ministerstva zahraničního obchodu se odmítl vyjádřit. Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu na žádost o komentář nereagovalo.
Čipy HBM jsou nepostradatelnou součástí hardwarového ekosystému umělé inteligence, protože urychlují přístup k paměti, což napomáhá rozvoji umělé inteligence. Akcelerátory umělé inteligence, které vyrábějí společnosti Nvidia Corp. a Advanced Micro Devices Inc., musí být pro svou funkčnost spojeny s čipy HBM. Američtí úředníci vedou v rané fázi jednání o omezení vývozu čipů HBM, uvedla agentura Bloomberg.
Společnost SK Hynix Inc. je předním výrobcem čipů HBM, přičemž Samsung Electronics Co. a americká Micron Technology Inc. se snaží ji dohnat. Podle údajů agentury Bloomberg o dodavatelském řetězci se společnost SK Hynix spoléhá na zařízení od společností ASML a Tokyo Electron.
Korejští výrobci zařízení, včetně společností Hanmi Semiconductor Co. a Hanwha Precision Machinery Co. hrají v dodavatelském řetězci HPM rovněž zásadní roli. Začátkem tohoto roku Washington požádal Soul, aby omezil tok zařízení a technologií pro výrobu špičkových logických a paměťových čipů do Číny.

Čínské společnosti již nemohou nakupovat nejpokročilejší čipy pro umělou inteligenci od společnosti Nvidia, ale Huawei vyvíjí vlastní akcelerátory pro umělou inteligenci, nazývané Ascend.
Není jasné, která společnost nebo společnosti dodávají pokročilé paměťové čipy společnosti Huawei. SK Hynix, Samsung a Micron přestaly dodávat čipy Huawei poté, co USA v roce 2020 zpřísnily sankce proti čínské společnosti.
Washingtonští představitelé se také začali obávat vlastního pokroku Číny v oblasti zařízení na výrobu čipů. Zákonodárci v úterý představili dvoustranný návrh zákona, který má zakázat společnostem, které dostávají od USA finanční prostředky na továrny na výrobu čipů, nakupovat čínské nástroje pro tato zařízení.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky