Klíčové body
- Negativní emoce vyvolávají v mozku silnější odezvu než pozitivní, což je důsledek evoluce
- Naše myšlenky mají obrovskou moc; mentální představy mohou vyvolat fyziologické reakce a podpořit změnu
- Dopamin není chemická látka štěstí, ale motivace; uspokojení pochází z cesty, ne z dosaženého cíle
VAŠE MYSL PŘIROZENĚ UPŘEDNOSTŇUJE NEGATIVITU
Negativní emoce vyvolávají v mozku mnohem větší odezvu než ty pozitivní, což znamená, že máme tendenci věnovat větší pozornost špatným věcem a přehlížet ty dobré, což je pravděpodobně výsledkem evoluce.
To znamená, že někdy máme tendenci zabývat se negativními věcmi a nevidíme své úspěchy.
Tyto negativní předsudky se mohou projevovat jako příběhy, které si vyprávíme, například: Tohle mi nevyjde. Jsem tlustý a ošklivý. Nejsem jedinečný. Nejsem dost chytrý.
Nebo se mohou projevovat jako chování, například vždycky přijdete domů a melodramaticky a přikrášlujícím tónem vyprávíte o zlovolných a nešťastných událostech dne, takže to zní, jako by váš den byl horší, než jaký byl.
Neurovědecké studie potvrzují, že máme tendenci přikládat větší váhu a pozornost negativním zážitkům a emocím a také to, že mozek registruje negativní podněty snadněji než pozitivní události.
Dobrou zprávou je, že to můžeme změnit. Neuroplasticita je schopnost mozku reorganizovat se, vytvářet nové dráhy a odbourávat návyky a chování, které vám již neslouží. Rewire vás vybaví nástroji, které vám umožní zbavit se negativních jevů.
JAK PŘEPOJIT SVÉ PODVĚDOMÍ
Odhaduje se, že většina vašeho mozku
Není to vámi, je to vaším mozkem. Váš mozek se vrací k mentálním zkratkám zvaným mentální heuristika, kdykoli je to možné.

Je to proto, že se váš mozek snaží být efektivní a šetřit energii pro kognitivně náročnější úkoly. Nepřemýšlíte o tom, jak si čistíte zuby nebo vaříte kávu; děláte to bez přemýšlení.
To je pozitivní, protože kdybyste museli neustále věnovat pozornost každé věci, kterou děláte, byli byste do oběda vyčerpaní.
To však znamená, že někdy může být těžké osvojit si nové návyky, ale díky pochopení neurovědy o tom, jak váš mozek vytváří nové cesty, a neurobiologických předpokladů k provedení plastické změny jste lépe vybaveni na cestu ke změně.
V zásadě váš mozek vyžaduje pozornost a opakování, aby mohl provádět změny.
Někdy si myslíme, že pokud se něčemu nemůžeme věnovat hodinu denně, nestojí to za to, abychom se tím zabývali, ale i pět minut opakování může pomoci udržet věc, kterou se snažíte změnit, ve vašem vědomí a položit základy nové cesty.
Za předávání informací v našem mozku jsou zodpovědné neurony. Čím více něco opakujeme, tím silnější jsou komunikační cesty – podobně jako malá pěšinka, která se mění v polní cestu, z níž se nakonec stane asfaltová dálnice.
SÍLA VAŠICH MYŠLENEK
Slyšeli jste někdy rčení: „Kdybyste věděli, jak mocné jsou vaše myšlenky, už nikdy byste nemysleli negativně?“. Chci, abyste si představili, že je horký letní den a vy děláte limonádu.
Vezmete si z lednice hrst lesklých citronů; jsou studené, jasně žluté a voskové. Jeden rozkrojíte a vyteče z něj šťáva. Začneš je mačkat a uvolní se výbuch štiplavé vůně. Něco tě nutí pořádně se zakousnout a zuby ti obepnou dužinu, která je tak šťavnatá, že ti teče po bradě.
Sbíhaly se vám sliny? Pokud ano, právě jste vyvolali fyziologickou reakci úst, jako by byla přímo před vámi. To nám ukazuje, jak důležité jsou naše myšlenky.
Můžeme měnit svou fyziologickou reakci podle toho, na co myslíme. Pokud si tedy o sobě utvrzujete negativní představy, posilujete tyto dráhy v mozku a posilujete tato přesvědčení.
Neurovědecké studie ukazují, že neuroplasticitu můžeme vytvářet pouze prostřednictvím myšlenek. Naše myšlenky jsou nesmírně mocné a to, co si v hlavě utvrzujeme, se stává skutečností.
Tuto znalost můžeme využít ve svůj prospěch. Výzkumy ukazují, že mentální představy stimulují stejné oblasti mozku, jako když fyzicky provádíme stejné pohyby a činnosti.
Mentální nácvik výkonu s opakováním znamená, že si na dané činnosti v mysli zvykneme. Pokud jste si již představili, že něco provádíte, bude pro vás snazší to později provést, protože jste si vytvořili plán pro vytvoření nových drah.
DOPAMIN SE NESTARÁ O VAŠE ŠTĚSTÍ, DOPAMIN CHCE VÍC
Říkali jste si někdy, že jakmile se dostanete na místo B, budete šťastní? Když jsem se ptal své komunity na sociálních sítích, nejčastějšími tématy byly úbytek váhy, pracovní nebo studijní úspěchy a peníze.
Objevily se i další příklady, například získání sledujících na Instagramu nebo koupě prvního domu. Někteří byli profesionální sportovci, kteří se nikdy necítili spokojeni s žádným ze svých vítězství.
Základním tématem bylo, že kdykoli získali to, co si mysleli, že chtějí, byli nedotažení a nespokojení.
Věc se má tak, že to je dopamin. Dopamin nechce, abyste byli šťastní. Dopamin chce, abyste měli víc. Vždycky jde po něčem dalším.
Pokud se tedy spoléháte na to, že budete šťastní až poté, co získáte to, co chcete, až dosáhnete svých cílů, až povýšíte, pak se budete za štěstím stále honit. Vaše štěstí musí být teď.

Dopamin není chemická látka potěšení; je to chemická látka, která nás motivuje v honbě za potěšením. Pomáhá posilovat příjemné zážitky tím, že je spojuje s touhou chtít je dělat znovu, protože víte, že se díky nim budete cítit dobře.
Studie ukazují, že když dosáhneme cíle, hladina dopaminu ve skutečnosti klesá. Je to proto, že dopamin je zodpovědný za předvídání a směřování k odměně.
Abyste udrželi dopaminovou rovnováhu a vyhnuli se nadměrné stimulaci, dopamin po dosažení cíle rychle klesá.
Pokud se tedy spoléháte na to, že dosažením cíle budete konečně šťastní, budete se za tímto pocitem stále honit. Skutečné potěšení pochází z cesty, ne z cíle.
Jediný závod je závod se sebou samým. Žijte lehce v přítomném okamžiku. Už se vám to nepodaří.
NEUROVĚDA O RŮSTOVÉM MYŠLENÍ A PSYCHICKÉ ODOLNOSTI
Mozek je pozoruhodný stroj, který využívá informace z předchozích zkušeností, aby se lépe vybavil pro budoucí události.
Každý neúspěch a pád aktualizuje software našeho mozku o další datové body, které nám sdělují, co bychom měli nebo neměli dělat, abychom příště dosáhli lepšího výsledku. Neúspěch je pro mozek informací.
Když máme fixní myšlení, připoutáváme svou identitu k výsledku. To znamená, že pokud se nám něco nepodaří, začneme věřit, že je to přímý ukazatel naší vlastní hodnoty. Naproti tomu jedinci s růstovým myšlením chápou, že strach a neúspěch jsou součástí procesu.
Neurověda ukazuje, že můžeme zvětšit velikost oblasti mozku zodpovědné za růstové myšlení.
Hluboko ve vrstvách mozkové kůry, uložených mezi oběma hemisférami, hned za čelní kůrou, se nachází červíkovitá struktura zvaná dorzální přední cingulární kůra a vědci prokázali, že tato oblast se stává aktivnější, když si osvojíme růstové myšlení.
V jednom experimentu učitelé říkali svým žákům, že jsou velmi chytří. Později, když byli studenti požádáni, aby si vybrali problémy k řešení, dávali přednost méně náročným problémům ze strachu, že by to ohrozilo jejich přesvědčení o tom, že jsou chytří.

Vybírali si takové problémy, které by je v jejich přesvědčení utvrdily a umožnily jim nadále podávat dobré výkony.
Ostatní žáci, kteří byli za své úsilí pochváleni, projevili větší schopnost vybírat si obtížné problémy, protože se nebáli, že by neuspěli. Věděli, že i když neuspějí, je to příležitost k učení.
Strach a neúspěch nikdy nezmizí, ale můžeme se s nimi naučit lépe zacházet. Postupem času můžeme zvýšit svou psychickou odolnost, abychom odolali většímu stresu a strachu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky