Klíčové body
- Britské finanční trhy se stabilizují před nadcházejícími volbami
- Investoři považují britská aktiva za atraktivní ve srovnání s Evropou
- Naděje na stabilitu s možným vítězstvím Labouristické strany posiluje libru
Britské akcie se blíží rekordnímu maximu, výkyvy dluhopisů se vypařily a zajištění proti oslabení libry je na sedmiletém minimu.
To značí přehodnocení investorů, kteří na aktiva země uvalovali sankce po rozhodnutí vystoupit z Evropské unie v roce 2016 a následně po katastrofálním premiérství Liz Trussové v roce 2022.
Pozadí rovněž naznačuje útěchu z pravděpodobnosti, že volby předají moc opoziční Labouristické straně, jejíž tradiční podpora vyšších daní a odborů ji historicky staví do rozporu s trhy.
Místo toho je naděje, že středolevá platforma Keira Starmera udělá tlustou čáru za bouřlivým obdobím britské politiky, zejména v době, kdy v sousední Francii i jinde roste nestabilita.
„Po deseti letech, kdy Velká Británie vypadala jako problémové dítě v Evropě, by se mohlo stát, že bude vypadat jako ostrov stability,“ řekl Shahab Jalinoos, globální vedoucí oddělení FX výzkumu v investiční bance UBS v New Yorku. „Z pohledu libry je to opravdu dobrá věc.“
Finanční manažeři společností Franklin Templeton, Allianz Global Investors a RBC Wealth Management tvrdí, že britská aktiva považují ve srovnání s jinými místy v Evropě za atraktivní.
Ve Francii právě probíhají předčasné volby, v nichž se podle odhadů stane největší stranou v parlamentu krajní pravice, což způsobilo, že akcie klesly na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců a riziková prémie u francouzských dluhopisů oproti německým se vyšplhala nejvýše od roku 2012.
To zvýšilo atraktivitu obchodů s relativní hodnotou, které těží z relativního klidu ve Spojeném království.
Jedním z oblíbených projevů je směnný kurz eura vůči libře.
V červnu libra vůči euru vzrostla o 0,5 % na přibližně 84 pencí a v polovině měsíce se nakrátko dostala na nejsilnější úroveň za téměř dva roky.

Zatímco po prvním kole francouzských voleb euro část těchto ztrát umazalo, analytici společnosti Barclays Plc vidí pokračování rallye libry s potenciálem dosáhnout 80 pencí vůči společné měně, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od referenda o brexitu.
Nejnovější průzkum mezi manažery fondů Bank of America zároveň ukazuje, že globální investoři v současné době upřednostňují britský a španělský akciový trh a nejméně preferují Francii; ještě před měsícem byla favoritem Francie.
Akcioví investoři jsou obzvláště nakloněni stavitelům domů, neboť labouristé slíbili obnovit povinné cíle pro výstavbu bytů a zmírnit omezení v oblasti plánování.
Vzhledem k tomu, že většina průzkumů veřejného mínění ukazuje na drtivé vítězství labouristů a na porážku Konzervativní strany premiéra Rišiho Sunaka, budou volby pro trhy pravděpodobně „ne-událostí“, jak uvedl Gregor Hirt, ředitel investic do různých aktiv ve společnosti Allianz Global Investors.
Jeho názor se odráží v jednoměsíční volatilitě indexu FTSE 100, která se pohybuje poblíž nejnižších hodnot v tomto roce. Naproti tomu výkyvy francouzského indexu CAC 40 vystřelily v období před hlasováním na nejvyšší hodnotu za více než rok.
„Myslíme si, že dopad britských voleb je poměrně omezený, a to hlavně proto, že se jedná o jasný souboj,“ uvedla Susana Cruz, stratég společnosti Liberum Capital Ltd.
Právě tak si to investoři ve Spojeném království přejí po 14 letech bouřlivé vlády Konzervativní strany, během níž aktiva země tančila podle melodie politického dramatu.
Skotské referendum o nezávislosti, hlasování o brexitu a následné roky roztržitých jednání způsobily divoké výkyvy kurzu libry.
Při posledních parlamentních volbách v roce 2019 se mezitím investoři obávali levicové politiky bývalého předsedy labouristů Jeremyho Corbyna, včetně znárodňování a podílů zaměstnanců ve firmách.
A výluky v provozu, které měly zpomalit šíření Covid-19, spolu s rychlejším zaváděním vakcín v zemi způsobily během pandemie další turbulence na trhu.
V nedávné době Trussův balíček nefinancovaných daňových škrtů rozkolísal trhy v roce 2022 poté, co náhlý růst výnosů dluhopisů vyvolal nucené výprodeje ze strany pákových strategií penzijních fondů. Gilty se propadly a vynutily si mimořádnou intervenci BOE.
Je známkou toho, jak dalece se sentiment před volbami posunul, když David Zahn, vedoucí evropského oddělení pevných výnosů ve společnosti Franklin Templeton, v nedávném rozhovoru pro Bloomberg TV prohlásil, že gilty jsou „v tuto chvíli bezpečnějším místem než Evropa“.
Fiskální nejistoty
I když je to pro Starmera – a pro Bank of England, která se v příštích měsících chystá snížit úrokové sazby – pěkné dědictví, pozornost se opět zaměří na fiskální stabilitu a potenciál hospodářského růstu.

Neustálá komunikace o fiskální disciplíně ve Spojeném království ponechala investorům jistotu, že Starmer a jeho vybraná kancléřka Rachel Reevesová neudělají nic radikálního v oblasti výdajů nebo půjček.
A oba slíbili, že zlepší vztahy Spojeného království s EU, zejména v oblastech, jako je obchod a imigrace.
Britské trhy také těží z toho, že BOE se k uvolňování měnové politiky staví pomaleji než Evropská centrální banka.
Obchodníci nyní považují šance na první snížení úrokových sazeb ze strany BOE v srpnu za hozenou minci, i když Evropská centrální banka již svou základní úrokovou sazbu snížila a očekává se, že tak učiní znovu do října.
Francouzské Národní shromáždění se také snažilo ujistit investory, že pokud strana získá absolutní většinu, nezvrátí stav státních financí, ale fiskální situace se podepsala na náladě investorů již před vyhlášením předčasných voleb.
„Ve Francii je v současné době větší množství neznámých než ve Velké Británii, a proto je výhled britského dluhu a náš výhled alokace o něco pozitivnější než ve Francii,“ řekla Rufaro Chiriseri, vedoucí oddělení fixního příjmu pro britské ostrovy v RBC.
Aby toho nebylo málo, vyhlídky Velké Británie ani po změně vedení nejsou zrovna růžové. Starmer zdědí napjaté veřejné finance a nejhorší pokles životní úrovně za poslední desetiletí a prémie za brexit, která zatěžuje britská aktiva, nezmizí přes noc.
Některé ze slibů strany v manifestu by se také mohly ukázat jako problematické pro některá odvětví.
Například akcie ropných společností v Severním moři klesly poté, co labouristé oznámili plány na zavedení neočekávané daně pro tento sektor a vyloučili vydávání nových ropných licencí, což nejvíce ovlivnilo společnosti Serica Energy Plc a Enquest Plc.
Nabídka na převzetí společnosti International Distribution Services Plc, která je vlastníkem Royal Mail, by také mohla implodovat.

Jon Mawby, spoluvedoucí oddělení absolutních úvěrů a úvěrů s celkovou návratností ve společnosti Pictet Asset Management Ltd, v nedávném rozhovoru uvedl, že britský státní dluh s dlouhou splatností je náchylný k výprodeji vzhledem k tomu, že příští vláda bude pravděpodobně muset zvýšit veřejné výdaje a vydat více dluhu, aby splnila předvolební sliby.
Většina investorů však sází na to, že britská aktiva poskytnou v nadcházejících měsících útočiště před politickým chaosem v jiných zemích, zejména v době, kdy Spojené státy spějí k listopadovým prezidentským volbám.
„Relativní politická stabilita kolem voleb, silné a zlepšující se makro výsledky, vyšší koncová sazba,“ řekl Kamal Sharma, devizový stratég Bank of America Corp. „Existují jasné důvody, proč by si trhy měly zachovat krátkou tendenci vůči euru a libře.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky