Klíčové body
- Výrazně postižena jsou letiště a letecké společnosti po celém světě, jejichž letový provoz čelí velkým problémům
- Dopady této situace jsou nedozírné a s provozními problémy se potýkají společnosti po celém světě
- Scénář představoval komplexní síť výpadků kritických služeb, které se spirálovitě rozbíhaly napříč různými kontinenty
- Důsledky pátečních rozsáhlých výpadků systému jsou připraveny vyvolat vyšetřování
Celosvětový obchodní a cestovní sektor se v současné době potýká s vážným narušením způsobeným řadou výpadků systémů ve službách společnosti Microsoft. Krize začala ve čtvrtek večer ve Spojených státech a od té doby zasáhla exponenciálně rostoucí počet zemí a odvětví po celém světě.
Platforma pro obchodování s energiemi Trayport, jak uvádí oznámení, které viděla agentura Bloomberg, oznámila, že problémy negativně ovlivnily několik jejích operací. Podle oznámení společnost Trayport pracuje na zavedení účinných řešení, aby minimalizovala dopady narušení na své operace.
Výrazně postižena jsou také letiště a letecké společnosti po celém světě, jejichž letový provoz čelí velkým problémům v době, kdy musí být vysoce funkční. Tento den měl být nejrušnějším dnem pro odlety letadel ze Spojeného království v tomto roce, podle údajů společnosti Cirium, která se zabývá leteckými údaji, mělo vzlétnout rekordních 3214 letadel. Toto číslo signalizuje nejvýznamnější počet denních odletů od října 2019.
Technologický systém Falcon Sensor společnosti CrowdStrike, který se zabývá kybernetickou bezpečností a je určen ke zmaření kybernetických útoků a zároveň dokumentuje podezřelé aktivity, byl údajně postižen výpadky na hostitelských počítačích se systémem Windows. Tato zpráva zvýšila obavy o kybernetickou bezpečnost zejména v době, kdy jsou výpadky rozšířené.
Navzdory několika tvrzením o “globálním výpadku internetu” trvá služba pro monitorování internetu NetBlocks na tom, že taková charakteristika přesně nepopisuje současnou situaci.
Zprávy uvádějí, že provoz společnosti Air France-KLM v Nizozemsku byl výrazně ovlivněn, což vedlo k pozastavení “většiny operací”. Její sesterský dopravce Air France rovněž potvrdil, že některé operace na některých místech byly ovlivněny.
Francouzský úřad pro civilní letectví nicméně oznámil, že odlety z pařížských letišť v pátek zatím probíhaly normálně. Stalo se tak pouhý týden před oficiálním zahájením zahajovacího ceremoniálu pařížských olympijských her, což značně zvyšuje tlak na funkční provoz.
Společnost Microsoft původně prohlásila, že její problémy s Azure a Microsoft 365 byly vyřešeny v pátek v jednu hodinu ráno newyorského času, ale toto prohlášení se zřejmě týká převážně pouze Spojených států. Služby společnosti zaznamenaly další následné výpadky v Austrálii a Japonsku, což vedlo k významným problémům pro letiště, letecké společnosti a bankovní instituce.
Dopady této situace jsou nedozírné a s provozními problémy se potýkají společnosti po celém světě, od Singapuru a Indie až po Polsko a Švýcarsko. Narušení provozu společností CrowdStrike a Microsoft způsobilo, že jejich akcie v počátku obchodování prudce klesly, což ovlivnilo i akcie cestovního ruchu a volnočasových aktivit.
Kybernetické pojištění se v posledních letech stává stále častější součástí pojistného trhu kvůli rostoucím nákladům na kybernetické útoky nebo ransomwarové incidenty. V důsledku toho přední kybernetické pojišťovny, jako jsou Axa, Axis a Beazley, nabízejí postiženým klientům konzultační proces, který má urychlit zotavení z případné události.
Ačkoli se jedná o znepokojivou dobu, podle Mikko Hypponena, ředitele výzkumu finské společnosti WithSecure Oyj, která se zabývá informační bezpečností, v současné době nic nenasvědčuje tomu, že by problémy společnosti CrowdStrike souvisely s jakýmikoli kybernetickými útoky.
Scénář představoval komplexní síť výpadků kritických služeb, které se spirálovitě rozbíhaly napříč různými kontinenty a odvětvími. Vzhledem k tomu, že se subjekty snažily identifikovat zdroj a příčinu problému, byl jeho následný dopad značný. Klíčová odvětví včetně letectví, bankovnictví, telekomunikací a médií čelila narušení provozu, což mělo dopad na širokou škálu služeb a zákazníků.
Navzdory rozsáhlému dosahu a dopadu těchto výpadků se stále nedaří objasnit, co konkrétně k nim vedlo, a veřejnost, zákazníci a potenciálně postižené strany tak zůstávají v trvalé nejistotě. Zdůrazňuje to inherentní riziko a závislost na globálních, vzájemně propojených infrastrukturách, kde problémy v jedné části sítě mohou mít vážné důsledky tisíce kilometrů daleko. Po dokončení počáteční fáze zvládání incidentu se nyní pozornost přesune na identifikaci hlavní příčiny, vyvození ponaučení a zavedení opatření, která zabrání opakování incidentu v budoucnu.
Důsledky pátečních rozsáhlých výpadků systému jsou připraveny vyvolat vyšetřování, regulační kontrolu a potenciálně i širší změny ve způsobu správy této kritické technologické infrastruktury. S tím, jak se digitální systémy stále více proplétají do našich životů, bude otázka spolehlivosti systémů a krizového řízení v případě selhání i nadále vystupovat do popředí.
UDPATE
Server BBC upozornil na možnost, že globální výpadek může být spojen s kyberbezpečnostní společností Crowdstrike, která vyvíjí antivirový software. Krátce před výpadkem totiž vydala aktualizaci svého programu, která způsobila vážné problémy a blokuje zařízení s operačním systémem Windows.
Tato aktualizace údajně způsobuje selhání těchto zařízení, což vede k zobrazení modré obrazovky smrti. Zástupci společnosti Crowdstrike se k celé situaci dosud oficiálně nevyjádřili.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky