Klíčové body
- Ropa pokračuje v růstu, protože klesající zásoby ropy v USA zlepšují náladu
- Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování rostly a těžily ze slabého dolaru a výnosů státních dluhopisů
- Z průmyslových kovů ve čtvrtek rostly ceny mědi, které rovněž těžily z slabšího dolaru
Ropa pokračuje v růstu, klesající zásoby ropy v USA zlepšují náladu
Globální ropný benchmark Brent se po středečním nárůstu o 0,5 % posunul k 86 dolarům za barel, přičemž West Texas Intermediate se pohybuje poblíž 83 dolarů. Celostátní zásoby v USA minulý týden klesly o 3,4 milionu barelů, přičemž s pokračující letní cestovní sezónou rostou ukazatele spotřeby leteckého paliva a benzínu.
Ropa se dostala na vyšší úroveň v době, kdy světové akcie rostly, přičemž americké akcie dosáhly nového maxima před údaji o inflaci, které budou zveřejněny později ve čtvrtek a které mohou podpořit očekávání investorů ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Ropa v letošním roce rostla, podporována snižováním dodávek ze strany OPEC+, ačkoli relativně nevýrazné pohyby způsobily, že volatilita tento měsíc klesla na šestiletá minima. Zatímco někteří členové kartelu pokračují v čerpání nad dohodnuté limity, klíčový producent Rusko provedl v červnu znatelné snížení.

„Snížení zásob bylo odrazem silné letní poptávky, která částečně pramenila z nárůstu letecké dopravy,“ a to prozatím určuje ceny, uvedl Charu Chanana, tržní stratég společnosti Saxo Capital Markets Pte. Podle ní sice optimismus podněcují i naděje na brzký obrat Fedu, ale stále hodně záleží na stavu amerického trhu práce, na který Powell upozornil.
Široce sledované timespready vykazují známky základní síly. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent, neboli prompt spread, činil 89 centů za barel v býčí, backwardované struktuře, přičemž kontrakt na přední měsíc byl s prémií vůči následujícímu měsíci. Pro srovnání, před měsícem to bylo 38 centů.
Obchodníci budou později ve čtvrtek sledovat měsíční přehled trhu od Mezinárodní energetické agentury, která vyhodnotí globální bilanci ropy v tomto pololetí.
Ceny zlata rostou, snižování sazeb v centru pozornosti, protože se blíží údaje o CPI
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování rostly a těžily ze slabého dolaru a výnosů státních dluhopisů, protože před klíčovými údaji o inflaci rostly spekulace o snižování úrokových sazeb v USA.
Žlutý kov si tento týden připisoval určité zisky, k čemuž přispěly zprávy, že několik centrálních bank na rozvíjejících se trzích si dělá zásoby žlutého kovu. K dalšímu růstu žlutého kovu přispěly také holubičí komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella.
Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 2 381,73 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vzrostly do 00:42 SEČ

Zlato se těší růstu, protože Powellovy komentáře upírají pozornost na údaje o CPI
Žlutý kov se obchodoval necelých 100 USD pod rekordním maximem, protože Powell označil pokrok ve snižování inflace v posledních měsících.
Předseda Fedu rovněž uvedl, že centrální banka nepotřebuje, aby inflace nutně klesla pod její 2% cíl, aby mohla začít snižovat sazby, ačkoli banka stále potřebuje větší jistotu, že inflace polevuje.
V souvislosti s Powellovými komentáři obchodníci do značné míry zachovali své sázky na zářijové snížení sazeb. Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci oceňují 72,5% šanci na zářijové snížení sazeb o 25 bazických bodů.
Powellovy komentáře oslabily dolar a pozornost se zaměřila na nadcházející údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny později ve čtvrtek. Všeobecně se očekává, že tento údaj ukáže mírné ochlazení inflace.
Ostatní drahé kovy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, ale tento týden si připisovaly určité zisky. Futures na platinu klesly o 0,2 % na 1 005,25 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,9 % na 31,290 USD za unci, přičemž stříbro v posledních měsících do značné míry předstihlo zlato.
Přesto analytici společnosti TD securities poznamenali, že zlato v nejbližší době pravděpodobně poroste, neboť žlutému kovu prospívá větší nákup centrálních bank na rozvíjejících se trzích a větší jasnost ohledně snižování úrokových sazeb v USA.
Měď roste díky slabšímu dolaru, očekává se více signálů z Číny
Z průmyslových kovů ve čtvrtek rostly ceny mědi, které rovněž těžily z slabšího dolaru. Červený kov však v posledních seancích ošetřoval prudké ztráty po průměrných ekonomických údajích z Číny, která je největším dovozcem.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,1 % na 9 914,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,5 % na 4,6147 USD za libru.
Měď se tento týden propadla, protože údaje o inflaci z Číny trhy do značné míry neuspokojily a vyvolaly obavy ze zpomalení hospodářského oživení v zemi. Nyní se čekalo na obchodní údaje z Číny, které mají být zveřejněny v pátek, aby se získaly další signály o této zemi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky