Klíčové body
- Asijské akcie rostou třetí den díky očekávanému snížení úrokových sazeb amerického Fedu
- Jen dosáhl třítýdenního maxima po projevu předsedy Fedu Powella v Jackson Hole
- Australské a hongkongské trhy výrazně posílily na základě uvolnění měnové politiky
- Ropa vzrostla o 0,7 % kvůli eskalaci konfliktu na Blízkém východě
Výrazně posílil také jen, který dosáhl třítýdenního maxima. Výkonnost asijského trhu přišla v návaznosti na projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella v Jackson Hole, který signalizoval posun směrem k uvolnění měnové politiky. Z tohoto prohlášení těžily trhy v Austrálii a Hongkongu, které vykázaly výrazný růst.
Indikace nižších výpůjčních nákladů v USA vyvolala vlnový efekt napříč globálními finančními trhy. Mezinárodní akcie byly velmi blízko dosažení historického maxima, zelená bankovka klesala a investoři se stále více zaměřovali na státní dluh. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů zaznamenal v pondělí mírný pokles o jeden bazický bod na 3,79 %.
“Očekávám trochu rally všeho druhu, akcie i dluhopisy si povedou dobře,” uvedl v reakci na rozhodnutí Fedu Chamath De Silva, vedoucí oddělení pevných výnosů společnosti Betashares Holdings. Toto očekávání cyklu uvolňování bylo dále podpořeno rostoucími obavami Fedu z inflace.

Současně k povzbuzenému sentimentu po oznámení Fedu přispěly nákupy havenů na Blízkém východě. Ropa zaznamenala nárůst o 0,7 % uprostřed eskalace konfliktu v regionu po izraelském úderu na cíle Hizballáhu v jižním Libanonu.
Asijský dolarový index Bloomberg zahájil týden růstovou trajektorií a dosáhl nejvyšší hodnoty od ledna. Korejský won i singapurský dolar stouply, přičemž singapurský dolar dosáhl nejsilnějšího bodu za téměř deset let. Obchodníci nyní posuzují rozdíl mezi relativně jestřábím výhledem místní měnové autority a holubičím postojem Fedu.
Hlavní projev v Jackson Hole představuje zlom ve dvouleté snaze Fedu zpomalit inflaci. Připravuje půdu pro pravděpodobné snížení základní úrokové sazby, která je v současnosti nejvyšší za více než dvě desetiletí. Ačkoli přední světová ekonomika vykazuje známky ochlazování, což tento obrat ospravedlňuje, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k úplnému poklesu.
Vedoucí asijského výzkumu společnosti ANZ Group Holdings Ltd. Khoon Goh předpověděl měkké přistání pro USA: “Myslím, že během tohoto cyklu uvolňování Fedu budeme svědky silné rally, odrazu asijských měn.”

V dalších souvisejících zprávách Čínská lidová banka ponechala sazbu svých jednoletých politických úvěrů neboli střednědobých zápůjček na úrovni 2,3 %. Stalo se tak po červencovém snížení sazby o 20 bazických bodů. Toto rozhodnutí podtrhuje opatrný přístup Pekingu k podpoře ekonomiky, zejména ve světle vzácného poklesu bankovních úvěrů v důsledku slabé poptávky.
Navzdory této opatrnosti však akciový index CSI 300 v pondělí mírně poklesl o 0,5 %, což odráží nevýraznou ekonomickou situaci. Aby se čínské úřady připravily na možnou volatilitu trhu, začaly provádět zátěžové testy finančních institucí a jejich investic do dluhopisů.
Mezitím se zlato ustálilo poblíž rekordního maxima poté, co Powell ujistil finanční komunitu o očekávaném snížení sazeb. Drahý kov letos vzrostl o více než 20 % kvůli nadějím na snížení sazeb Fedu, geopolitickým rizikům a zvýšeným nákupům ze strany centrálních bank a asijských spotřebitelů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky