Klíčové body
- Někteří investoři se zajišťují proti budoucí inflaci, i když je nyní přesvědčení, že inflace je pod kontrolou
- Stratégové na Wall Street doporučují levnou ochranu proti inflačním rizikům vzhledem k nízkým tržním ukazatelům
- Dluhopisy vázané na inflaci, i přes nedávné ztráty, historicky prokázaly svou dlouhodobou hodnotu a mohou v budoucnu překonat nominální dluhopisy
Tito manažeři fondů shromažďují pozice, které by v případě inflačního šoku zmírnily výnosy z dluhopisů s pevným výnosem. Stratégové z Wall Street také doporučují využít poklesu tržních ukazatelů budoucí inflace k levnému vytvoření ochrany.
Nejedná se o konsenzuální obchod. Koneckonců rostoucí objem údajů, včetně příznivých údajů o inflaci z USA a Velké Británie, naznačuje, že cenové tlaky po letech zpřísňování měnové politiky ze strany světových centrálních bank polevují. Snížení úrokových sazeb je nyní ve hře a recese nahradila inflaci jako dominantní obava. Tyto slibné zprávy poslaly výnosy referenčních dluhopisů prudce dolů – podle některých však možná až příliš.
„Myslíme si, že obavy z recese jsou přehnané, ale že inflační rizika jsou na současné úrovni výnosů možná podhodnocena,“ řekl John Bilton, vedoucí oddělení strategie pro různá aktiva ve společnosti J.P. Morgan Asset Management. Bilton uvedl, že zůstává „obecně neutrální“, pokud jde o duraci neboli expozici vůči úrokovému riziku, vzhledem k tomu, že existuje „několik sil, které by mohly tlačit inflaci nahoru“.
Růst cen se sice výrazně zmírnil z nejvyšších hodnot v éře Covidu, ale cesta dolů byla hrbolatá a inflace se v některých oblastech ukázala jako houževnatá. Americká ekonomika zůstává odolná, jak ukazují silné údaje o maloobchodních tržbách za červenec, zatímco řada hrozeb od obchodního napětí mezi USA a Čínou a narušení lodní dopravy až po velké veřejné výdaje a nepokoje na Blízkém východě inflační rizika jen zvyšují.
Ze všech těchto důvodů vidí někteří investoři potřebu pojištění.
„Pokud se ukáže, že inflace je odolnější nebo opět vzroste, mohlo by to vaše portfolio vykolejit, pokud máte expozici vůči duraci,“ řekla Marie-Anne Allierová, která ve společnosti Carmignac řídí portfolio s pevným výnosem ve výši 5,6 miliardy eur
Allierová se domnívá, že trh je příliš optimistický, pokud jde o výhled inflace. Jako kompenzaci zavedla zajištění prostřednictvím tříletých a pětiletých derivátů vázaných na inflaci v eurech a USA a také tříletých španělských dluhopisů vázaných na inflaci.
Centrální bankéři po celém světě rovněž zdůrazňují potřebu ostražitosti, i když přesouvají svou pozornost k rizikům růstu a signalizují budoucí snižování sazeb. Investoři budou hledat vodítka k tomu, jak Fed tuto rovnováhu zvládá, až předseda Jerome Powell a další vystoupí příští týden na sympoziu centrálních bank v Jackson Hole ve Wyomingu.
„Poslední dva nebo tři roky se centrální banky soustředily především na inflaci, nyní se chystají otočit a zaměřit se trochu více na trh práce,“ řekl Neil Sutherland, portfolio manažer společnosti Schroder Investment Management. „Neříkám, že válka s inflací skončila,“ dodal, ale ‚na této frontě odvedly docela dobrou práci‘.
Přesto si mnoho investorů myslí, že ukazatele inflace klesly příliš hluboko. Vezměme si například pětiletou zlomovou sazbu v USA, což je rozdíl mezi výnosy vázanými na inflaci a nominálními výnosy s podobnou splatností a ukazatel průměrného tempa růstu cen za dané období. V posledních týdnech prudce klesla v důsledku obav z recese a nyní se poprvé od začátku roku 2021 obchoduje kolem 2 %.
Krátkodobý bod zlomu by mohl přijít brzy po amerických prezidentských volbách, pokud v nich zvítězí republikán Donald Trump. Ten vede kampaň na platformě snižování daní, zvyšování cel a omezování přistěhovalectví – což jsou všechno potenciálně inflační opatření.
Gareth Hill, manažer fondu Royal London Asset Management Ltd., přidává do svých portfolií expozici vůči americké inflaci prostřednictvím pětiletých breakvens – v podstatě sázky na to, že cenné papíry chráněné proti inflaci
Mimo USA se údaje o cenách z mnoha vyspělých zemí stále ukazují jako těžko potlačitelné. Austrálie nedávno zcela vyloučila snížení sazeb v příštích šesti měsících, když inflace stále dosahuje 3,8 %, zatímco inflace v eurozóně v červenci nečekaně zrychlila. Stratégové společnosti Barclays Plc doporučují, aby se v příštím roce prostřednictvím krátkodobých swapových transakcí stanovila pozice pro vyšší inflaci v eurozóně.
Dokonce i Japonsko, které se konečně vymanilo z desetiletí trvající deflace, dělá investorům starosti. Roger Hallam, globální vedoucí oddělení sazeb společnosti Vanguard, říká, že firma je opatrná jak u japonských dluhopisů, tak u zlatých dluhopisů ve Velké Británii – kde jádrová inflace stále dosahuje 3,3 %.
Dlouhodobé inflační riziko může investory nepříjemně překvapit
V dlouhodobějším horizontu strukturální změny v globální ekonomice, které mají řešit problémy, jako jsou klimatické změny a stárnutí populace, a také rostoucí vládní deficity znamenají, že inflace – a úrokové sazby – se mohou usadit ve vyšším pásmu.
Amelie Derambure, portfolio manažerka společnosti Amundi SA, se již na tento výhled připravuje prostřednictvím dlouhodobých TIPS.
„Trh má pravdu, když v krátkodobém horizontu hraje na dezinflační moment,“ řekla. „Je to spíše střednědobý až dlouhodobý horizont, který je silně diskutabilní.“
Citigroup Inc. nedávno zahájila dlouhou pozici v amerických desetiletých breakevens těsně nad 2,10 %, tedy přibližně tam, kde se nacházely v pátek. Stratégové očekávají, že dlouhodobější inflační očekávání se zvýší, protože Fed začne uvolňovat.
Pro mnohé není inflace tím, čeho by se nyní měli obávat. Například Eva Sun-Wai z M&G Investments říká, že vzhledem k tomu, že jádrové ceny zboží v USA jsou již možná v deflaci, existuje větší riziko, že centrální banky budou udržovat politiku příliš dlouho přísnou.
Jiní vidí riziko v dlouhodobější inflaci, ale varují před předčasným nákupem zajištění vzhledem k tomu, že by mohlo dojít k jeho dalšímu zlevnění. Erik Weisman, hlavní ekonom a portfolio manažer ve společnosti MFS Investment Management, se domnívá, že v případě tzv. tvrdého přistání by se americké breakeveny mohly zúžit až o 100 bazických bodů.
Na toto riziko upozorňuje také Martin van Vliet, globální makro stratég pro fixní výnosy ve společnosti Robeco. Zvažuje uzavření obchodu, který profitoval z poklesu 30letého eurového inflačního swapu z přibližně 2,80 % loni v září na současných 2,30 %.
Existuje také latentní žíla skepse ohledně toho, jak velkou ochranu dluhopisy vázané na inflaci skutečně nabízejí poté, co tyto dluhopisy utrpěly velké ztráty, když jejich ceny v roce 2022 prudce vzrostly.
Tim Foster ze společnosti Fidelity International však tvrdí, že tyto cenné papíry prokázaly svou dlouhodobou hodnotu. Poukazuje na údaje, které ukazují, že TIPS se splatností od jednoho do deseti let překonaly své nominální protějšky v 17 z posledních 25 kalendářních let a jsou na nejlepší cestě, aby se jim to podařilo i v roce 2024.
„Trhy častěji než jindy nedokážou ocenit proinflační rizika; je mnohem pravděpodobnější, že dojde k chybě daleko nad očekáváními než k chybě daleko pod očekáváními,“ řekl. „Pokud investoři začínají být ohledně inflace sebevědomí, nebylo by to poprvé.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky