Klíčové body
- Cena ropy Brent klesla pod 82 dolarů za barel poté, co během předchozích pěti seancí vzrostla o téměř 8 %
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly, ale zůstaly blízko rekordních maxim
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý klesly a zůstaly pod tlakem přetrvávajících obav z největšího dovozce Číny
Ropa přerušila pětidenní rally s napětím na Blízkém východě a OPEC v centru pozornosti
Ropa po pětidenním růstu klesla, když pravděpodobnou eskalaci konfliktu na Blízkém východě kompenzovaly známky slábnoucího růstu globální poptávky.
Cena ropy Brent klesla pod 82 dolarů za barel poté, co během předchozích pěti seancí vzrostla o téměř 8 %, přičemž ropa West Texas Intermediate se obchodovala kolem 79 dolarů. Zatímco podle USA se útok Íránu na Izrael stal ještě pravděpodobnějším a může přijít již tento týden, objevují se známky slabé spotřeby, což vedlo OPEC ke snížení prognóz poptávky pro letošní a příští rok.
Ropa je pro letošní rok mírně vyšší, podpořena omezením ze strany OPEC+ a tím, že se akcie odrazily od propadu z minulého týdne. Později v úterý má být zveřejněn odpovídající výhled Mezinárodní agentury pro energii, zatímco středeční údaje o inflaci v USA mohou napovědět o měnové politice v zemi, která je největším spotřebitelem ropy.
„Oči se budou upírat na nadcházející inflaci v USA, aby ukotvily nadcházející cestu uvolňování politiky Fedu,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte. „Rizika tvrdého přistání ještě nejsou zcela mimo hru,“ řekl s odkazem na možnost zpomalení ekonomiky, které by se mohlo přenést do poptávky po ropě.
Časové rozpětí signalizuje základní sílu na trzích, přičemž rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent se v posledních seancích dále zvětšil. V býčím backwardation vzorci činil tento ukazatel 92 centů za barel, zatímco na začátku minulého týdne to bylo 34 centů.
Ceny zlata klesají, ale rekordní maximum je na dohled v souvislosti s inflační úzkostí, obavami ze Středního východu
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly, ale zůstaly blízko rekordních maxim, protože poptávku po bezpečném přístavu podpořily obavy z íránského úderu proti Izraeli.
Trhy se také zaměřily na snížení rizika před klíčovými údaji o inflaci v USA, které tento týden pravděpodobně ovlivní výhled na snížení úrokových sazeb.
Zlato také zůstalo optimistické v souvislosti s vyhlídkou na snížení úrokových sazeb v USA, přičemž se všeobecně očekává, že tuto představu podpoří mírnější údaje o inflaci.
Spotové zlato kleslo o 0,4 % na 2 460,78 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 00:56 SEČ
Obavy z Íránu a Izraele udržují zvýšenou poptávku po bezpečném přístavu
Zlato těžilo z poptávky po bezpečných přístavištích, protože zprávy v médiích naznačovaly, že Írán by mohl již tento týden zahájit útok proti Izraeli.
Útok bude pravděpodobně odvetou za nedávné zabití vůdce Hamásu v Íránu a přijde v době, kdy Izrael pokračoval v ofenzivě v Gaze.
Nejistota ohledně rozsahu útoku a hrozba, že by mohl vyvolat totální válku na Blízkém východě, byly hlavními faktory poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu.
Čeká se na CPI a ekonomické údaje, které by měly být dalším vodítkem pro vývoj sazeb
Tento týden se pozornost soustředila především na údaje o indexu spotřebitelských cen ze Spojených států, které budou zveřejněny ve středu. Očekává se, že údaj ukáže, že inflace se v červenci mírně snížila.
Jakékoli další známky ochlazení inflace dávají Federálnímu rezervnímu systému další podněty ke snížení úrokových sazeb, zejména v souvislosti s rostoucími obavami, že americká ekonomika směřuje k recesi.
Trhy se rozcházejí v názoru na zářijové snížení sazeb o 25 a 50 bazických bodů, přičemž středeční údaje o inflaci pravděpodobně poskytnou více informací o případném snížení.
Kromě údajů o inflaci nabídnou tento týden další náznaky o největší světové ekonomice také údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách.
Širší ceny drahých kovů v úterý klesly, ale tento týden si připisují určité zisky. Futures na platinu klesly o 0,7 % na 942,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro se snížily o 0,8 % na 27,773 USD za unci.
Měď pod tlakem, čeká se na další signály z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý klesly a zůstaly pod tlakem přetrvávajících obav z největšího dovozce Číny.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,7 % na 8963,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď klesly o 0,7 % na 4,0418 USD za libru.
Tento týden se pozornost soustředí na údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách v Číně, které budou zveřejněny ve čtvrtek a budou obsahovat ekonomické informace o největším světovém dovozci mědi.
Tyto údaje přicházejí poté, co řada neuspokojivých údajů z této země zvýšila obavy ohledně jejího apetitu po mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky