IPO společnosti Shein v USA narazilo na překážky kvůli obavám Kongresu z pracovních a ekologických praktik a čínských vazeb
Kongres se obává vazeb společnosti Shein na Čínu a její využívání celní výjimky „de minimis“ pro zásilky s nízkou hodnotou
Společnost Shein přesouvá výrobu do Turecka a Brazílie a zvažuje vstup na londýnskou burzu kvůli překážkám v USA
Napětí mezi USA a Čínou komplikuje vstup čínských firem na americké burzy, což zpomaluje čínská IPO
Potenciální IPO společnosti Shein v USA uvízlo na mrtvém bodě uprostřed kontroly Kongresu a napjatých vztahů mezi USA a Čínou.
Čínská společnost Shein, která se zabývá elektronickým obchodováním s oděvy a která má ve Spojených státech významnou zákaznickou základnu, údajně koncem loňského roku učinila kroky k získání americké investorské základny a důvěrně podala Komisi pro cenné papíry (SEC) žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Nicméně navzdory své okouzlující ofenzívě narazila snaha společnosti Shein o vstup na burzu ve Spojených státech na překážku.
Řada členů Kongresu se otevřeně postavila proti IPO společnosti Shein s odvoláním na pochybné postupy v oblasti udržitelnosti, pracovní problémy, přepravní protokoly a vazby na Čínu. Nedávno administrativa prezidenta Bidena přinesla společnosti Shein a jejímu čínskému protějšku, společnosti Temu, divizi společnosti PDD Holdings, další neúspěch, když navrhla nové pravidlo, jehož cílem je omezit celní výhodu “de minimis”, kterou tyto společnosti využívají kvůli velkému objemu zásilek s nízkou hodnotou do USA.
Zablokování uvedení aktiv společnosti Shein se může zdát jako bezvýznamná událost uprostřed napjatých diplomatických vztahů mezi USA a Čínou v tomto volebním roce. Mohla by však nevyhnutelně znamenat významný posun v politice USA a zavřít dveře zavedeným společnostem s čínskými vazbami, které chtějí uvést své akcie na americký trh. V důsledku toho by tento vývoj mohl narušit globální ekonomickou stabilitu, kterou přinesla finanční integrace mezi oběma zeměmi v posledních desetiletích.
Ambice společnosti Shein v oblasti IPO a její globální hodnota
Od svého založení se společnost Shein dostala do celosvětového povědomí jako cenově dostupný maloobchodní prodejce, který dodává širokou škálu levného oblečení a dalšího zboží přímo z čínských továren spotřebitelům. Přesná hodnota finančních aktiv společnosti Shein zůstává nezveřejněna. Přesto některé zprávy odhadují, že tržby tohoto maloobchodního gigantu v roce 2023 přesáhnou 30 miliard dolarů.
V posledních třech letech se objevovaly zvěsti o vstupu společnosti Shein na americkou burzu. Ve snaze posílit svou image a minimalizovat své čínské kořeny společnost iniciovala různá strategická rozhodnutí. Společnost Shein například v roce 2021 přemístila své sídlo z čínského Nanjingu do Singapuru a začala přesouvat část svého výrobního řetězce do Turecka a Brazílie.
Společnost Shein také otevřeně hovoří o svých iniciativách v oblasti udržitelnosti a v rámci prosazování svých záměrů spolupracuje s médii a zákonodárci. V loňském roce společnost vynaložila více než 2 miliony dolarů na lobbistické aktivity na federální úrovni a jako výkonného předsedu najala Donalda Tanga, bývalého manažera společnosti Bear Stearns.
Tato snaha o obnovení image však nenašla u amerických zákonodárců dobrý ohlas. Senátor Marco Rubio trval na tom, že Shein je čínská společnost, a naléhal na Komisi pro cenné papíry a burzy, aby si vyžádala další informace týkající se možných vazeb společnosti na Komunistickou stranu Číny a rizik spojených s podnikáním v Číně.
Další výzvy: Pracovní a regulační problémy
Kromě čínského původu čelila společnost Shein v rámci kongresových slyšení, vyšetřování a navrhovaných právních předpisů tvrdé kritice kvůli údajnému zneužívání pracovních sil a netransparentnosti. Například poslankyně Jennifer Werxtonová vyzvala k větší kontrole pracovních postupů tohoto maloobchodního prodejce poté, co v roce 2022 zveřejnila zpráva agentury Bloomberg, podle níž se v některých jeho výrobcích objevuje zakázaná bavlna pocházející ze Sin-ťiangu kvůli obavám z nucené práce.
Společnost Shein důsledně potvrdila svůj postoj nulové tolerance vůči nucené práci a přiznala náhodné zařazení nepovolené bavlny do svého dodavatelského řetězce. Audit třetí strany provedený společností Oritain odhalil 1,7% míru pozitivity ve prospěch nepovolené bavlny, což je procento nižší než průměr v odvětví.
Ačkoli pracovní spory nejsou oprávněným důvodem k tomu, aby Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zablokovala IPO za předpokladu, že společnost splňuje základní požadavky pro vstup na burzu, zdlouhavé regulační procesy mohou způsobit zdržení. Jak upozornil Drew Bernstein, spolupředseda MarcumAsia, toto by mohlo být možným vysvětlením stavu pokusu společnosti Shein o vstup na americký trh.
Letos v létě se objevily zprávy, že společnost Shein usiluje o vstup na londýnskou burzu, což naznačuje, že naděje společnosti na vstup na americkou burzu slábnou. Vstup na londýnský trh by mohl být přínosem pro britskou burzu, která postrádá významné obchody. Navíc méně kontroverzní vztahy Spojeného království s Čínou ve srovnání s USA představují pro společnost Shein méně bouřlivou alternativu.
Měnící se doba ve vztazích mezi USA a Čínou
Po mnoho let byla ekonomická angažovanost v Číně hlavním pilířem zahraniční politiky USA, jejímž cílem bylo udržet stabilitu a podpořit liberalizaci Číny. V důsledku obav z čínského vojenského vlivu a krádeží duševního vlastnictví se však tento přístup výrazně změnil. V roce 2018 tehdejší prezident Donald Trump uvalil na čínský dovoz sankční cla, což vedlo k plnohodnotné obchodní válce.
Silná politika vůči Číně získává podporu obou stran a zaujímá významné místo v probíhajících prezidentských kampaních, přičemž obě strany prosazují zvýšení cel na čínský dovoz. Bidenova administrativa nedávno navrhla postup proti společnostem, jako jsou Shein a Temu, tím, že navrhla zpřísnění pravidla de minimis, které osvobozuje od cel balíčky v hodnotě do 800 USD. Kritici tvrdí, že společnost Shein, která často zasílá balíčky spadající do této kategorie, využívá této mezery, aby se vyhnula placení spravedlivého podílu cel.
Společnost Shein prohlásila, že její úspěch nezávisí na de minimis, a přisuzuje ho spíše svému “jedinečnému obchodnímu modelu na vyžádání”. Navrhované reformy de minimis by však mohly potenciálně zvýšit náklady na produkty společnosti Shein, což by mohlo ovlivnit její růst.
Dlouhodobější důsledky pro odvětví
Euro-asijské vztahy, neustálé regulační překážky a neustálé výtky zákonodárců vůči společnostem, jako je Shein, přicházejí v době rostoucího napětí mezi USA a Čínou, což činí budoucnost těchto podniků nejistou. To je obzvláště patrné v roce voleb, kdy se tyto společnosti stávají snadným politickým terčem.
V důsledku toho by to mohlo negativně ovlivnit vyhlídky dalších čínských společností usilujících o vstup na americké burzy cenných papírů. Společnosti jako Alibaba, DiDi Global a PDD již dříve úspěšně vstoupily na burzu na Wall Street, ale od loňského roku se čínské kotace výrazně zpomalily, částečně kvůli interní i externí regulační kontrole.
Po úspěšném vstupu čínské společnosti Zeekr Intelligent Technology, která vyrábí elektromobily, na americký trh se zdálo, že se objevují známky příznivějšího klimatu, neboť odpovědný čínský regulační orgán, Čínská komise pro regulaci cenných papírů, vyjádřil záměr urychlit schvalovací proces pro zahraniční IPO.
Podle společnosti Dealogic však bylo k 10. září letošního roku v USA uvedeno pouze 17 nových akcií čínských společností, což je méně než v roce 2021, kdy jich bylo 38. Ještě pozoruhodnější je, že velikost transakcí klesla na celkovou hodnotu 704 milionů dolarů v roce 2024, zatímco v letech 2020 a 2021 činila více než 13 miliard dolarů.
V této souvislosti se zdá, že nadcházející výsledky voleb budou mít na budoucnost těchto společností významný vliv. Zatímco některé čekají na konec voleb, než zahájí jakoukoli aktivitu spojenou s kotací na burze, jiné možná zvažují alternativy ke kotaci na burze v USA vzhledem ke stále chmurnějším vyhlídkám americko-čínských vztahů, jak zdůraznily nedávné neúspěchy společnosti Shein.
Potenciální IPO společnosti Shein v USA uvízlo na mrtvém bodě uprostřed kontroly Kongresu a napjatých vztahů mezi USA a Čínou. Čínská společnost Shein, která se zabývá elektronickým obchodováním s oděvy a která má ve Spojených státech významnou zákaznickou základnu, údajně koncem loňského roku učinila kroky k získání americké investorské základny a důvěrně podala Komisi pro cenné papíry žádost o primární veřejnou nabídku akcií . Nicméně navzdory své okouzlující ofenzívě narazila snaha společnosti Shein o vstup na burzu ve Spojených státech na překážku. Řada členů Kongresu se otevřeně postavila proti IPO společnosti Shein s odvoláním na pochybné postupy v oblasti udržitelnosti, pracovní problémy, přepravní protokoly a vazby na Čínu. Nedávno administrativa prezidenta Bidena přinesla společnosti Shein a jejímu čínskému protějšku, společnosti Temu, divizi společnosti PDD Holdings, další neúspěch, když navrhla nové pravidlo, jehož cílem je omezit celní výhodu “de minimis”, kterou tyto společnosti využívají kvůli velkému objemu zásilek s nízkou hodnotou do USA. Zablokování uvedení aktiv společnosti Shein se může zdát jako bezvýznamná událost uprostřed napjatých diplomatických vztahů mezi USA a Čínou v tomto volebním roce. Mohla by však nevyhnutelně znamenat významný posun v politice USA a zavřít dveře zavedeným společnostem s čínskými vazbami, které chtějí uvést své akcie na americký trh. V důsledku toho by tento vývoj mohl narušit globální ekonomickou stabilitu, kterou přinesla finanční integrace mezi oběma zeměmi v posledních desetiletích. Ambice společnosti Shein v oblasti IPO a její globální hodnota Od svého založení se společnost Shein dostala do celosvětového povědomí jako cenově dostupný maloobchodní prodejce, který dodává širokou škálu levného oblečení a dalšího zboží přímo z čínských továren spotřebitelům. Přesná hodnota finančních aktiv společnosti Shein zůstává nezveřejněna. Přesto některé zprávy odhadují, že tržby tohoto maloobchodního gigantu v roce 2023 přesáhnou 30 miliard dolarů. V posledních třech letech se objevovaly zvěsti o vstupu společnosti Shein na americkou burzu. Ve snaze posílit svou image a minimalizovat své čínské kořeny společnost iniciovala různá strategická rozhodnutí. Společnost Shein například v roce 2021 přemístila své sídlo z čínského Nanjingu do Singapuru a začala přesouvat část svého výrobního řetězce do Turecka a Brazílie. Společnost Shein také otevřeně hovoří o svých iniciativách v oblasti udržitelnosti a v rámci prosazování svých záměrů spolupracuje s médii a zákonodárci. V loňském roce společnost vynaložila více než 2 miliony dolarů na lobbistické aktivity na federální úrovni a jako výkonného předsedu najala Donalda Tanga, bývalého manažera společnosti Bear Stearns. Tato snaha o obnovení image však nenašla u amerických zákonodárců dobrý ohlas. Senátor Marco Rubio trval na tom, že Shein je čínská společnost, a naléhal na Komisi pro cenné papíry a burzy, aby si vyžádala další informace týkající se možných vazeb společnosti na Komunistickou stranu Číny a rizik spojených s podnikáním v Číně. Další výzvy: Pracovní a regulační problémy Kromě čínského původu čelila společnost Shein v rámci kongresových slyšení, vyšetřování a navrhovaných právních předpisů tvrdé kritice kvůli údajnému zneužívání pracovních sil a netransparentnosti. Například poslankyně Jennifer Werxtonová vyzvala k větší kontrole pracovních postupů tohoto maloobchodního prodejce poté, co v roce 2022 zveřejnila zpráva agentury Bloomberg, podle níž se v některých jeho výrobcích objevuje zakázaná bavlna pocházející ze Sin-ťiangu kvůli obavám z nucené práce. Společnost Shein důsledně potvrdila svůj postoj nulové tolerance vůči nucené práci a přiznala náhodné zařazení nepovolené bavlny do svého dodavatelského řetězce. Audit třetí strany provedený společností Oritain odhalil 1,7% míru pozitivity ve prospěch nepovolené bavlny, což je procento nižší než průměr v odvětví. Ačkoli pracovní spory nejsou oprávněným důvodem k tomu, aby Komise pro cenné papíry a burzy zablokovala IPO za předpokladu, že společnost splňuje základní požadavky pro vstup na burzu, zdlouhavé regulační procesy mohou způsobit zdržení. Jak upozornil Drew Bernstein, spolupředseda MarcumAsia, toto by mohlo být možným vysvětlením stavu pokusu společnosti Shein o vstup na americký trh. Letos v létě se objevily zprávy, že společnost Shein usiluje o vstup na londýnskou burzu, což naznačuje, že naděje společnosti na vstup na americkou burzu slábnou. Vstup na londýnský trh by mohl být přínosem pro britskou burzu, která postrádá významné obchody. Navíc méně kontroverzní vztahy Spojeného království s Čínou ve srovnání s USA představují pro společnost Shein méně bouřlivou alternativu. Měnící se doba ve vztazích mezi USA a Čínou Po mnoho let byla ekonomická angažovanost v Číně hlavním pilířem zahraniční politiky USA, jejímž cílem bylo udržet stabilitu a podpořit liberalizaci Číny. V důsledku obav z čínského vojenského vlivu a krádeží duševního vlastnictví se však tento přístup výrazně změnil. V roce 2018 tehdejší prezident Donald Trump uvalil na čínský dovoz sankční cla, což vedlo k plnohodnotné obchodní válce. Silná politika vůči Číně získává podporu obou stran a zaujímá významné místo v probíhajících prezidentských kampaních, přičemž obě strany prosazují zvýšení cel na čínský dovoz. Bidenova administrativa nedávno navrhla postup proti společnostem, jako jsou Shein a Temu, tím, že navrhla zpřísnění pravidla de minimis, které osvobozuje od cel balíčky v hodnotě do 800 USD. Kritici tvrdí, že společnost Shein, která často zasílá balíčky spadající do této kategorie, využívá této mezery, aby se vyhnula placení spravedlivého podílu cel. Společnost Shein prohlásila, že její úspěch nezávisí na de minimis, a přisuzuje ho spíše svému “jedinečnému obchodnímu modelu na vyžádání”. Navrhované reformy de minimis by však mohly potenciálně zvýšit náklady na produkty společnosti Shein, což by mohlo ovlivnit její růst. Dlouhodobější důsledky pro odvětví Euro-asijské vztahy, neustálé regulační překážky a neustálé výtky zákonodárců vůči společnostem, jako je Shein, přicházejí v době rostoucího napětí mezi USA a Čínou, což činí budoucnost těchto podniků nejistou. To je obzvláště patrné v roce voleb, kdy se tyto společnosti stávají snadným politickým terčem. V důsledku toho by to mohlo negativně ovlivnit vyhlídky dalších čínských společností usilujících o vstup na americké burzy cenných papírů. Společnosti jako Alibaba, DiDi Global a PDD již dříve úspěšně vstoupily na burzu na Wall Street, ale od loňského roku se čínské kotace výrazně zpomalily, částečně kvůli interní i externí regulační kontrole. Po úspěšném vstupu čínské společnosti Zeekr Intelligent Technology, která vyrábí elektromobily, na americký trh se zdálo, že se objevují známky příznivějšího klimatu, neboť odpovědný čínský regulační orgán, Čínská komise pro regulaci cenných papírů, vyjádřil záměr urychlit schvalovací proces pro zahraniční IPO. Podle společnosti Dealogic však bylo k 10. září letošního roku v USA uvedeno pouze 17 nových akcií čínských společností, což je méně než v roce 2021, kdy jich bylo 38. Ještě pozoruhodnější je, že velikost transakcí klesla na celkovou hodnotu 704 milionů dolarů v roce 2024, zatímco v letech 2020 a 2021 činila více než 13 miliard dolarů. V této souvislosti se zdá, že nadcházející výsledky voleb budou mít na budoucnost těchto společností významný vliv. Zatímco některé čekají na konec voleb, než zahájí jakoukoli aktivitu spojenou s kotací na burze, jiné možná zvažují alternativy ke kotaci na burze v USA vzhledem ke stále chmurnějším vyhlídkám americko-čínských vztahů, jak zdůraznily nedávné neúspěchy společnosti Shein.