Klíčové body
- Čína plánuje postupné zvýšení věku odchodu do důchodu kvůli klesající populaci a stárnoucí pracovní síle
- Nová politika začne platit od ledna 2024 a plně se projeví během 15 let, kdy muži budou odcházet do důchodu v 63 letech
- Změna přichází v době, kdy je čínská ekonomika oslabená a nezaměstnanost mezi mladými lidmi roste
Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců, zákonodárného orgánu země, schválil novou politiku v pátek poté, co na začátku týdne náhle oznámil, že toto opatření přezkoumává, oznámila státní televizní stanice CCTV.
Změna politiky bude provedena v průběhu 15 let, přičemž věk odchodu do důchodu se u mužů zvýší na 63 let a u žen na 55 nebo 58 let v závislosti na jejich zaměstnání. Současný věk odchodu do důchodu je 60 let pro muže a 50 let pro ženy v dělnických profesích a 55 let pro ženy vykonávající dělnické profese.
„Do důchodového věku nám přichází více lidí, a tak penzijní fond
Předchozí věk odchodu do důchodu byl stanoven v 50. letech 20. století, kdy se průměrná délka života pohybovala pouze kolem 40 let, uvedl Peng.
Podle oznámení čínského zákonodárného sboru bude tato politika uplatňována od ledna. Změna vstoupí v platnost postupně na základě data narození lidí.

Například muž narozený v lednu 1971 by mohl odejít do důchodu ve věku 61 let a 7 měsíců v srpnu 2032, uvádí se v tabulce zveřejněné spolu s politikou. Muž narozený v květnu 1971 by mohl odejít do důchodu v lednu 2033 ve věku 61 let a 8 měsíců.
Odborníci tvrdí, že tento krok byl již dlouho předčasný kvůli demografickým tlakům. Na konci roku 2023 bude v Číně téměř 300 milionů lidí starších 60 let. Do roku 2035 se předpokládá, že tento počet dosáhne 400 milionů, což je více než počet obyvatel USA. čínská akademie sociálních věd již dříve předpokládala, že v tomto roce dojdou státnímu penzijnímu fondu peníze.
Tlak na sociální dávky, jako jsou důchody a sociální zabezpečení, není zdaleka specifickým problémem Číny. S tímto problémem se potýkají i Spojené státy, neboť podle analýz v současnosti nebude fond sociálního zabezpečení schopen vyplácet lidem do roku 2033 plné dávky.
„To se děje všude,“ řekl Yanzhong Huang, vedoucí pracovník pro globální zdraví v Radě pro zahraniční vztahy. „Ale v Číně s jejím velkým počtem starších lidí je tento problém mnohem větší.“
K tomu přistupuje nižší porodnost, protože mladší lidé se s odkazem na vysoké náklady rozhodují nemít děti. V roce 2022 čínský Národní statistický úřad oznámil, že na konci roku měla země poprvé o 850 000 lidí méně než v roce předchozím , což představuje obrat od populačního růstu k poklesu. V roce 2023 se počet obyvatel dále snížil, a to o 2 miliony osob.
To znamená, že břemeno financování důchodů starších lidí bude rozděleno mezi menší skupinu mladších pracovníků, protože výplata důchodů je z velké části financována z odvodů od lidí, kteří v současné době pracují.

Výzkumníci měří tento tlak pomocí čísla zvaného index závislosti, které udává počet osob starších 65 let v porovnání s počtem pracovníků mladších 65 let. Podle vládních statistik činilo toto číslo v roce 2022 21,8 %, což znamená, že zhruba pět pracujících by uživilo jednoho důchodce. Očekává se, že tento podíl se bude zvyšovat, což znamená, že břemeno jednoho důchodce ponese méně pracovníků.
Odborníci tvrdí, že nutná korekce kurzu způsobí krátkodobou bolest, neboť přichází v době již tak vysoké nezaměstnanosti mladých lidí a slabé ekonomiky.
Některé komentáře na sociálních sítích, když byla revize politiky na začátku týdne oznámena, tuto úzkost odrážely.
Z 13 000 komentářů k příspěvku agentury Xinhua, který tuto zprávu oznamoval, jich však bylo vidět jen několik desítek, což naznačuje, že mnoho dalších bylo cenzurováno.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky