Klíčové body
- Fed plánuje poprvé po více než čtyřech letech snížit úrokové sazby kvůli kontrolované inflaci a oslabení trhu práce
- Investoři očekávají snížení sazeb o čtvrt procentního bodu, přičemž někteří spekulují o půlbodovém kroku
- Powell a další představitelé Fedu budou pečlivě sledováni ohledně dalšího snižování sazeb na nadcházejících zasedáních
Vzhledem k tomu, že inflace se zdá být pod kontrolou a na americkém trhu práce se projevuje slabost, všeobecně se očekává, že úředníci při ukončení dvoudenního zasedání ve středu sníží svou základní úrokovou sazbu nejméně o čtvrt procentního bodu. Na finančních trzích se někteří obchodníci – a ekonomové největší americké banky JPMorgan Chase & Co – připravují dokonce na větší, půlbodový pohyb.
Jedná se o přelomový okamžik, který začne největší světovou ekonomiku odpoutávat od dlouhého období zvýšených výpůjčních nákladů. Tento krok bude pravděpodobně doprovázen signálem ze strany Fedu, že je připraven v příštích měsících poskytnout americkým podnikům a domácnostem další úlevy. A tato kombinace by měla udržet v chodu již probíhající přecenění bilionů dolarů v globálních aktivech.
„To je velké plus pro Američany i celou globální ekonomiku,“ řekl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics. „Jde o velký krok k tomu, aby Fed sundal ekonomice botu z krku a umožnil jí jít kupředu. Už teď to pomáhá, ceny akcií jsou vyšší, než by jinak byly.“
Přesto zůstává cesta, která čeká tvůrce politiky a americkou ekonomiku, hluboce nejistá. Mnozí investoři a někteří ekonomové se obávají, že Fed již čeká příliš dlouho, čímž se trh práce a hospodářský růst dostávají na tenký led a vnášejí na finanční trhy volatilitu. Ta se projevila v pátek na trhu s americkými státními dluhopisy, kdy obchodníci náhle oživili sázky na snížení sazeb o půl procentního bodu.
Listopadové prezidentské volby také staví rozhodování Fedu do nepříjemného kruhu. Republikánský kandidát a bývalý prezident Donald Trump varoval, že centrální banka by neměla snižovat sazby tak blízko hlasování, zatímco demokratická senátorka Elizabeth Warrenová tlačila na představitele, aby snížili sazby o 75 bazických bodů.
„Jedná se o klíčovou akci,“ uvedla Priya Misra, portfolio manažerka společnosti JPMorgan Asset Management. „Měkké snížení sazeb je velmi vzácné.“
JPMorgan je mezi největšími americkými bankami jediná, která se drží snížení o půl procentního bodu. Zatímco ostatní se ustálily na 25 bazických bodech, hlavní ekonom pro USA Michael Feroli v pátek ve zprávě klientům zopakoval, že půlbodový krok je „správná věc“.
Misra by byl také raději, kdyby Fed začal s půlbodovým krokem, ale uvedl, že 25 bazických bodů se zdá být o něco pravděpodobnější kvůli možným přetrvávajícím obavám tvůrců politiky z inflace. Dodala, že pokud Fed přistoupí ke kroku o čtvrt bodu, reakce trhu bude do značné míry záviset na tom, jak představitelé menší snížení „obrátí“.
Proto se právě po vyhlížení potvrzení snížení ve 14:00 washingtonského času investoři a analytici následně zaměří na dvě věci: Ve stejnou dobu budou také zveřejněny prognózy vývoje základní úrokové sazby Fedu – tzv. dot plot -, které budou součástí aktualizovaných čtvrtletních prognóz, a ve 14:30 hodin tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella.
Tyto prognózy poskytnou očekávání všech tvůrců měnové politiky na konci roku pro každý rok až do roku 2027. To bude zahrnovat pohled – i když anonymní – na to, co úředníci očekávají ve velmi krátkém období od současnosti do konce roku 2024. Když se politika nachází ve zlomovém bodě, úředníci téměř nikdy nenabízejí taková explicitní odhalení, ale načasování čtvrtletních projekcí jim nedává na výběr.
„Bodový graf na konci roku je v této chvíli obzvláště důležitý a vypovídající,“ řekl David Wilcox, který dříve vedl oddělení výzkumu a statistiky Rady guvernérů Fedu a nyní je ředitelem ekonomického výzkumu USA ve společnosti Bloomberg Economics. „Je to zřejmě ještě zajímavější, protože jsou na pokraji zahájení cyklu snižování sazeb.“
Konkrétně bodový graf ukáže, kolik členů Federálního výboru pro volný trh je již pro další snížení sazeb v listopadu a prosinci – podle průzkumu mezi ekonomy pravděpodobně většina – a kolik z nich očekává, že jedno z těchto snížení bude poloviční. Pokud toto druhé číslo představuje výraznou menšinu, znamená to, že FOMC není daleko od příklonu k agresivnější akci.
Bez ohledu na to, jaké číslo to bude, bude to znamenat velkou změnu oproti červnovým projekcím, kdy žádný tvůrce politiky nepředpokládal v tomto roce více než dvě snížení.
Obchodníci byli ve svém výhledu na další vývoj sazeb agresivnější. Od začátku srpna, po neuspokojivé červencové zprávě o zaměstnanosti, sázejí zhruba na snížení o celý procentní bod v roce 2024. V pátek oceňovali snížení sazeb do konce prosince zhruba o 114 bazických bodů – včetně kroku, který přijde tento týden. A do konce roku 2025 vidí referenční hodnotu ve výši 3 %.
Pak je tu Powellova konfrontace s novináři.
Pokud výbor začne opatrným snížením o čtvrt bodu, ti, kteří vidí nebezpečí na trhu práce, budou chtít, aby předseda naznačil, že úředníci budou připraveni jednat později rozhodněji, pokud to bude potřeba. A Powell sám si pravděpodobně bude chtít nechat otevřené možnosti pro budoucí zasedání, bez ohledu na to, o kolik se sníží hned na začátku, řekl Wilcox.
„Jakékoli oznámení – ať už snížení o 25 nebo 50 bazických bodů – by mohlo být prezentováno jako těsné rozhodnutí,“ uvedl Wilcox, který radil třem předsedům Fedu. „V tomto případě je možné, že dojde k rozdělenému rozhodnutí.“
Opakované snahy o měkké přistání
Powell již naznačil, že je připraven reagovat, pokud se zvýší nezaměstnanost. Ve svém projevu 23. srpna v Jackson Hole ve Wyomingu řekl, že Fed „nebude usilovat o další ochlazení podmínek na trhu práce ani je nebude vítat“.
Jeho kolega, guvernér Fedu Christopher Waller, byl 6. září přímější. Nejenže řekl, že nastal čas snížit sazby, ale dal jasně najevo, že další zhoršení situace na trhu práce by dalo FOMC důvod „jednat rychle a rázně“.
Důsledky zaostávání mohou být vážné. Pouze jednou ve své historii – podle bývalého místopředsedy Fedu Alana Blindera v polovině 90. let – se americké centrální bance podařilo jednoznačně měkké přistání. To je situace, kdy jsou vysoké sazby zavedeny právě tak dlouho, aby porazily inflaci, aniž by se ekonomika dostala do recese.
Častěji však vyvolaly pokles. Pomineme-li pandemický krach v roce 2020, šest recesí za posledních 50 let vyhnalo nezaměstnanost na průměrné maximum 8,6 %. Cokoli podobného by připravilo o práci miliony lidí.
Současná míra nezaměstnanosti ve výši 4,2 % je již nyní výrazně vyšší než historicky nízká úroveň, kterou jsme zažívali po většinu posledních tří let. Ještě v dubnu 2023 byla na úrovni 3,4 %, ale od té doby se zvýšila a letos v létě vyvolala známou červenou vlajku známou jako Sahmovo pravidlo, které obvykle signalizuje, že ekonomika je v recesi.
Michael Kelly, globální vedoucí oddělení multi-asset ve společnosti PineBridge Investments, nepředpovídá recesi, ale je dostatečně znepokojen, aby nakupoval dlouhodobé americké státní dluhopisy jako zajištění proti takovému výsledku.
„Už dříve jsme viděli, že jakmile trhy zaměstnanosti prasknou, prasknou rychle,“ řekl Kelly. „Jakmile se kameny začnou valit z kopce, je velmi těžké dostat se před ně a zastavit je.“
Přesto jsou Powell a spol. dráždivě blízko cíli, který většina ekonomů považovala za nepravděpodobný poté, co se ceny v polovině roku 2021 vymkly kontrole, protože pandemie ochromila globální dodavatelské řetězce. Inflace, měřená oblíbeným ukazatelem Fedu, klesla za rok do července na 2,5 % a nezaměstnanost zůstává nízká.
Jen málo ekonomů předpovídalo, že se Fed dostane tak daleko bez úhony, když se opozdil s inflací a zahájil svůj cyklus zvyšování sazeb v březnu 2022 skromným krokem o čtvrt procentního bodu. Na dalších zasedáních pak úředníci tempo zvyšovali a nakonec se cílové rozpětí jejich referenční hodnoty dostalo na 5,25-5,5 %, kde zůstává dodnes. Šestkrát šli na věc ve velkém stylu – se zvýšením o 50 nebo 75 bazických bodů.
Americká ekonomika se přitom ukázala jako překvapivě odolná. Nezaměstnanost po zahájení škrtů dokonce mírně poklesla. Počet volných pracovních míst, který během pandemie prudce vzrostl, zůstal vysoký, zatímco růst cen zůstal tvrdohlavě silný a v létě 2022 se zvýšil na čtyřicetileté maximum.
V poslední době však ekonomika zaznamenala pokles. Zatímco propouštění zůstává na nízké úrovni, nábor nových zaměstnanců se zastavil, což ztěžuje hledání práce pro nezaměstnané. Počet volných pracovních míst klesl na nejnižší úroveň od roku 2021. Mezitím vyšší hypoteční sazby a prudce rostoucí ceny domů snížily dostupnost bydlení, což způsobilo, že roční prodeje stávajících domů klesly v roce 2023 na nejnižší úroveň za téměř 30 let.
Šéf Fedu a další politici trvají na tom, že trh práce a celá ekonomika se stále podobají zdravým podmínkám, které byly pozorovány před pandemií. Mnozí členové výboru se domnívají, že rizika na trhu práce jsou nyní zhruba v rovnováze s rizikem, které představuje inflace.
Výbor však není jednotný. Několik z nich, jako například Waller a prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee, se obává, že ohrožení pracovních míst je nyní prvořadé. Jiní, jako prezident atlantského Fedu Raphael Bostic a guvernérka Michelle Bowmanová, se stále obávají opětovného probuzení inflace.
To znamená, že středeční události – od prohlášení výboru přes prognózy až po každé Powellovo slovo – budou pečlivě zkoumány. Zejména investoři budou hledat ujištění, že úředníci jsou stále na cestě k tomu, aby zabránili oslabení trhu práce a zároveň dohnali inflaci.
„Bude to – ještě více než obvykle – balancování mezi dvěma stranami dvojího mandátu,“ řekl Seth Carpenter, hlavní globální ekonom Morgan Stanley. „Pro trhy budou tyto věci velmi pečlivě zkoumat.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky