Klíčové body
- Obchodníci přesouvají své investice z technologických gigantů do citlivějších sektorů před očekávaným snížením sazeb Fedu
- Zatímco S&P 500 zůstává stabilní, rovnoměrně vážená verze indexu dosáhla rekordního maxima díky širšímu růstu
- Očekávané snížení sazeb Fedu je méně důležité než celkový stav americké ekonomiky pro budoucí vývoj akciového trhu
Obchodníci na Wall Street, kteří se připravují na rozhodnutí Federálního rezervního systému v tomto týdnu, se začínají odklánět od velkých technologických firem, které dosud poháněly růst akciového trhu
S tím, jak rostly sázky na středeční snížení sazeb Fedu o půl procentního bodu, pokračoval tok peněz do ekonomicky citlivých zákoutí trhu a mimo domnělé bezpečí velkých technologických firem. Zatímco index S&P 500 se příliš nezměnil – většina jeho akcií vzrostla. Důvodem bylo oslabení technologických gigantů, kteří tomuto benchmarku dominují.
Mezitím jeho rovnoměrně vážená verze – taková, která dává společnosti Target Corp. stejný vliv jako společnosti Microsoft Corp. dosáhla rekordního maxima díky naději, že se letošní rally rozšíří.
„Zůstáváme pozitivně naladěni na akcie,“ uvedl John Stoltzfus ze společnosti Oppenheimer Asset Management. „Široká rotace, která začala s růstem od loňského minima indexu S&P 500, zmírnila volatilitu, která se pravidelně objevovala od srpnového minima. Korekce, které jsme letos zaznamenali, vypadaly spíše jako krátkodobé úpravy než velké propady.“
V období před rozhodnutím Fedu stratégové od Morgan Stanley po Goldman Sachs Group Inc. a JPMorgan Chase & Co. tvrdí, že velikost snížení je pro akcie méně důležitá než zdraví americké ekonomiky.
„Pokud nedojde k zásahu vyšší moci, dojde tento týden k nějakému snížení sazeb,“ uvedla Callie Coxová ze společnosti Ritholtz Wealth Management. „Ekonomický dopad jednoho snížení sazeb – bez ohledu na to, zda to bude 25 nebo 50 bazických bodů – bude pravděpodobně nevýznamný. Nejvíce záleží na způsobu a míře snižování sazeb v průběhu příštího roku nebo později.“
Index S&P 500 se pohyboval kolem hodnoty 5 630 bodů, zatímco jeho rovnoměrně vážená verze vzrostla o 0,6 %. Index Nasdaq 100 si připsal 0,6 % a průmyslový index Dow Jones posílil o 0,4 %. Technologické giganty, označované jako „velká sedmička“, ztratily 0,9 %. Naopak index malých firem Russell 2000 vzrostl o 0,3 %.
Banky překonaly výkonnost širšího trhu díky sázkám, že měkké ekonomické přistání přebije tlaky na marže. Společnost Apple Inc. vedla ztráty v oblasti velkých technologických firem, protože pozorně sledovaný analytik varoval, že poptávka po iPhonu 16 Pro byla nižší, než se očekávalo.
Výnosy desetiletých státních dluhopisů klesly o tři bazické body na 3,62 %. Dolar klesl na nejnižší úroveň od ledna. Zlato dosáhlo historického maxima.
Technologičtí giganti jako Nvidia Corp. a Microsoft Corp. stáli po většinu posledních dvou let v čele růstu akcií, protože investory přitahovaly jejich rychle rostoucí zisky a expozice vůči umělé inteligenci.
Od 16. července, kdy index S&P 500 dosáhl svého vrcholu, se však takzvaná velkolepá sedmička většinou propadla, přičemž kohorta technologických megakapitálů klesla o více než 6 %. Mezitím získala na síle jiná odvětví.
„Od července, kdy technologické akcie dosáhly svého vrcholu, jsou vítězi zbývajících ‚493 akcií‘ v indexu S&P 500,“ uvedl Paul Nolte ze společnosti Murphy & Sylvest Wealth Management. „Došlo k mnoha ‚falešným startům‘, kdy se zdálo, že technologické akcie skončily, jen aby se znovu dostaly na vedoucí pozici na trhu.“
Nolte říká, že v posledních třech až šesti měsících byl rozdíl mezi výkonností technologického sektoru a průměrných akcií stejně výrazný jako na začátku roku 2000.
„I když se historie nemusí opakovat, bylo by rozumné alespoň na čas omezit investice do technologického sektoru,“ uzavřel.
Mezitím se hedgeové fondy vrátily k nákupu velkých technologických akcií, jak vyplývá z nedávné zprávy hlavní makléřské společnosti Morgan Stanley. Naopak defenzivní sektory byly čistě prodány, protože fondy snížily svou expozici v oblasti nemovitostí, zdravotní péče a veřejných služeb.
Podle Lisy Shalettové ze společnosti Morgan Stanley Wealth Management se zdá, že v době, kdy se investoři připravují na začátek cyklu snižování úrokových sazeb Fedu, jsou akcie i dluhopisy oceňovány agresivně, ale přitom zahrnují různé pohledy na budoucí vývoj.
„Akcie odrážejí optimistický scénář ‚měkkého přistání‘, kdy dochází k dvoucifernému růstu zisků bez výrazného dopadu na trh práce a spotřebu,“ uvedla. „Naopak dluhopisy rychle rostou, což naznačuje obavy z recese a to, že Fed zaostává za vývojem situace.“
Pokud se ukáže, že vývoj dluhopisů je správný, akcie by mohly oslabit kvůli klesajícím ziskům, uvedla Shalettová. Pokud se však mýlí, úrokové sazby se znovu zvýší, což by mohlo vyvážit ocenění akcií.
„Zvažte investici do rovnoměrně váženého indexu S&P 500, který může nabídnout lepší rizikovou expozici než verze vážená podle tržní kapitalizace,“ uvedla. „Akcie z finančního, průmyslového, energetického, zdravotnického sektoru a materiálů zůstávají atraktivní, stejně jako některé části technologického sektoru, například software. Defenzivní investice najdete mezi rezidenčními REIT a utilitami.“
Podle stratégů Goldman Sachs Group Inc. vedených Davidem Kostinem je růst ocenění akcií ze současných úrovní pravděpodobně omezený, protože výhled hospodářského růstu je důležitějším faktorem než samotná rychlost snižování sazeb.
„Zatímco někteří investoři se domnívají, že rychlost snižování sazeb Fedu bude v nadcházejících měsících klíčovým faktorem určujícím výnosy akcií, trajektorie růstu je nakonec nejdůležitějším faktorem pro akcie,“ napsali.
Stratégové JPMorgan Chase & Co. pod vedením Mislava Matejky uvádějí, že reakci akciových trhů na snížení sazeb bude ovlivňovat likvidita a stav ekonomiky. Doporučují zvýšenou pozici v defenzivních akciích a předpovídají, že akcie s nižší kapitalizací budou těžit z pokračujícího poklesu výnosů dluhopisů.
Mike Wilson z Morgan Stanley uvedl, že pokud data z trhu práce oslabí, trhy mohou přejít na risk-off přístup bez ohledu na to, zda Fed sníží sazby o 25 nebo 50 bazických bodů. Pokud však zaměstnanost posílí, série snížení o 25 bazických bodů do poloviny roku 2025 by podle něj mohla podpořit růst cen akcií.
Volby, ekonomika, to, jak velké bude snížení úrokových sazeb v USA tento týden – to vše nechává trh v napětí. Savita Subramanian, akciový a kvantitativní stratég Bank of America Corp. chce, aby se investoři vyhýbali rizikům.
„Měli byste se zaměřit na bezpečné dividendové akcie – vím, že to může znít nudně, ale někdy je právě ta nuda výhodná,“ uvedla Subramanianová v pondělním rozhovoru pro televizi Bloomberg.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky