Klíčové body
- Globální benchmark Brent klesl k 73 dolarům za barel, zatímco West Texas Intermediate se obchodoval poblíž 71 dolarů.
- Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně vzrostly a udržely si tak nedávná rekordní maxima na dohled
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu klesly
Ropa klesá s ohledem na zásoby v USA a napětí na Středním východě
Globální benchmark Brent klesl k 73 dolarům za barel, zatímco West Texas Intermediate se obchodoval poblíž 71 dolarů. Zpráva Amerického ropného institutu ukázala, že zásoby ropy se minulý týden zvýšily o téměř 2 miliony barelů, přičemž podle lidí obeznámených s údaji se zvýšily i zásoby benzinu a destilátů.
Na Blízkém východě Hizballáh obvinil Izrael ze zosnování útoku pomocí pagerů v Libanonu, při kterém zemřelo několik lidí a tisíce byly zraněny. Tento incident vyvolal obavy z rozpoutání války v regionu, což v úterý podpořilo ceny.
Ačkoli je pozadí stále negativní, „extrémní medvědí nálady se pokoušejí odeznít“, uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru. Podle něj poslední incident v Libanonu „vrátil určitou nejistotu širšího konfliktu“, což by mohlo zasáhnout dodávky ropy.

Od počátku roku zůstává ropa výrazně na nižší úrovni, přičemž na ceny doléhají chmurné vyhlídky čínské poptávky a plány OPEC+ na případné obnovení zastavených dodávek. To je kompenzováno vyhlídkami na měnovou politiku USA, kdy investoři očekávají, že Fed začne snižovat sazby ještě ve středu, ačkoli nepanuje shoda ohledně velikosti snížení.
V odrazu slabé poptávky některé rafinerie v Evropě snižují míru zpracování, protože zisky klesají. V Číně, která je největším světovým dovozcem ropy, vedly nízké marže k bankrotu dvou malých závodů.
Ceny zlata se zvyšují, rekordní maxima jsou na dohled v souvislosti se sázkami na snížení sazeb
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně vzrostly a udržely si tak nedávná rekordní maxima na dohled, zatímco obchodníci vyčkávali, o kolik Federální rezervní systém sníží úrokové sazby.
Ceny kovů tento týden krátce dosáhly rekordních maxim v souvislosti s rostoucími očekáváními snížení sazeb o 50 bazických bodů, což snížilo kurz dolaru a výnosy státních dluhopisů. Některé silnější než očekávané údaje z USA však očekávání výrazného snížení sazeb zkomplikovaly.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 574,15 USD za unci, zatímco futures na zlato do 00:16 SEČ
Zlato těsně pod rekordními hodnotami, v centru pozornosti je snižování sazeb
Spotové ceny se pohybovaly těsně pod rekordním maximem 2 589,78 USD za unci, kterého dosáhly na začátku tohoto týdne.

Největším bodem podpory zlata bylo rostoucí přesvědčení, že Fed na závěr zasedání později ve středu sníží úrokové sazby.
Zatímco zpočátku se trhy rozcházely v názoru na snížení o 25 nebo 50 bazických bodů, v posledních seancích se podle CME Fedwatch očekávání posunula směrem ke snížení o 50 bazických bodů.
Sázky na snížení o 50 bazických bodů přetrvávaly i přesto, že nedávné údaje o maloobchodních tržbách a inflaci byly silnější, než se očekávalo, což odráží určitou odolnost americké ekonomiky.
Očekává se však, že obavy z oslabování trhu práce povedou Fed k zahájení cyklu uvolňování, který by mohl přinést snížení úrokových sazeb nejméně o 100 bazických bodů do konce roku 2024.
Nižší sazby jsou dobrou předzvěstí pro zlato a další drahé kovy vzhledem k tomu, že předznamenávají nižší náklady příležitosti investovat do nevýnosových aktiv.
Ostatní drahé kovy však za zlatem zaostaly, přičemž futures na platinu klesly o 0,5 % na 983,90 USD za unci, zatímco futures na stříbro se snížily o 0,5 % na 30,837 USD za unci.
Měď klesá s tím, jak se znovu otevírají čínské trhy
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu klesly, protože trhy v Číně, která je největším dovozcem, se po prodlouženém víkendu znovu otevřely a místní obchodníci reagovali na další slabé ekonomické údaje z této země.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 9326,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď klesly o 0,9 % na 4,2475 USD za libru.
Slabé údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách z Číny, zveřejněné o víkendu, poukázaly na přetrvávající slabost největšího ekonomického motoru země, což by podle obav obchodníků mohlo dále snížit její apetit po mědi.
Slabé údaje však také podnítily některé sázky, že Peking bude nucen zavést další stimulační opatření, která by mohla podpořit krátkodobý růst a pomoci zvýšit poptávku po mědi.
Tato hypotéza pomohla omezit celkové ztráty mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky