Klíčové body
- Ropa byla stabilní, protože investoři hodnotili známky slabé poptávky v USA proti výraznému snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem
- Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování pohybovaly v rovnoměrném až nízkém pásmu
- Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ve čtvrtek zvýšily v souvislosti s očekáváním dalších stimulačních opatření ze strany Číny
Ropa se stabilizuje, protože slabá poptávka v USA kompenzuje výrazné snížení sazeb Fedu
Futures kontrakty na ropu Brent se obchodovaly poblíž 74 USD za barel a West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 71 USD. Podle údajů Úřadu pro energetické informace zveřejněných ve středu poptávka po benzinu v USA dále klesla pod 9 milionů barelů a spotřeba leteckého paliva se již třetí týden v řadě snížila.
V tomto čtvrtletí klesl globální benchmark o přibližně 15 % kvůli obavám ze zpomalení čínské ekonomiky a hojné globální nabídce. Fed ve středu snížil svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů, předseda Jerome Powell však upozornil, že by to nikdo neměl považovat za „nové tempo“.
„Ropa se na začátku týdne vzpamatovávala z očekávání razantního snížení sazeb Fedu,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Nyní, když bylo doručeno, se pozornost pravděpodobně vrátí k základům trhu s ropou, které jsou slabé.“

Na Blízkém východě izraelský ministr obrany Yoav Gallant vyhlásil tzv. novou fázi války s regionálními islamistickými skupinami a uvedl, že vojáci budou přesměrováni k libanonským hranicím. To vyvolalo obavy z širšího konfliktu, do něhož by se mohl zapojit Írán – producent OPEC -, který finančně podporuje Hamás a Hizballáh.
Určitým impulsem pro růst cen ropy by mohlo být také snižování zásob v USA. Podle údajů EIA jsou zásoby ropy v klíčovém skladovacím uzlu v Cushingu v Oklahomě výrazně nižší než pětiletý sezónní průměr a blíží se úrovni, která je považována za „dno zásob“.
Ceny zlata klesají, protože trhy se dívají za snížení sazeb Fedu o 50 bazických bodů
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování pohybovaly v rovnoměrném až nízkém pásmu a přes noc si hojily ztráty poté, co méně holubičí signály z Federálního rezervního systému vyvážily určitý optimismus ohledně nárazového snížení sazeb.
Posílení dolaru tlačilo na ceny slitků, protože zelená bankovka prudce vzrostla kvůli sázkám, že úrokové sazby v USA nemusí ve střednědobém až dlouhodobém horizontu klesnout tak, jak se očekává.
Žlutý kov také zaznamenal určité vybírání zisků poté, co v období před středečním rozhodnutím Fedu dosáhl rekordních maxim.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 561,30 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 00:24 SEČ

Fed snížil sazby o 50 bazických bodů, ale nabízí méně holubičí výhled
Fed snížil svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů – na horní hranici očekávání trhu – v rámci prvního snížení sazeb od pandemie COVID-19 v roce 2020. Centrální banka zároveň oznámila začátek cyklu uvolňování.
Předseda Fedu Jerome Powell po nadstandardním snížení sazeb potlačil některé obavy ze zpomalování ekonomiky a uvedl, že rizika mezi rostoucí inflací a slabším trhem práce jsou vyrovnaná. Powell naznačil perspektivu dalšího snížení sazeb, přičemž trhy počítají s celkovým snížením sazeb do konce roku v hodnotě 125 bazických bodů.
Powell však také uvedl, že Fed nemá v úmyslu vrátit se k prostředí velmi nízkých sazeb, jak tomu bylo během COVID-19, a řekl, že neutrální sazba Fedu bude mnohem vyšší než dříve.
Jeho komentáře představily vyšší výhled pro sazby ve střednědobém až dlouhodobém horizontu a poněkud snížily optimismus ohledně středečního snížení sazeb.
Přesto je vyhlídka na nižší sazby dobrým znamením pro nevýnosová aktiva, jako je zlato, vzhledem k tomu, že snižuje oportunitní náklady investice do zlata.
Ostatní drahé kovy ve čtvrtek vzrostly, ale přes noc také utrpěly ztráty. Futures na platinu vzrostly o 0,5 % na 978,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 30,755 USD za unci.
Ceny mědi rostou, čeká se na rozhodnutí o sazbách v Číně

Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ve čtvrtek zvýšily v souvislosti s očekáváním dalších stimulačních opatření ze strany největšího dovozce Číny, přičemž rozhodnutí o úrokových sazbách této země má být přijato v pátek.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,4 % na 9425,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,6 % na 4,2970 USD za libru.
Všeobecně se očekává, že Čínská lidová banka ponechá v pátek svou základní úrokovou sazbu pro úvěry beze změny. Očekává se však, že přetrvávající známky ekonomické slabosti v zemi nakonec podnítí další snížení LPR.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky