Klíčové body
- Očekávání snížení úrokových sazeb Fedu podpořilo růst asijských akcií, zatímco hongkongské akcie poklesly kvůli slabým čínským ekonomickým ukazatelům
- Japonský jen vzrostl díky spekulacím o zmenšení úrokového rozdílu mezi USA a Japonskem, což způsobilo pokles amerického dolaru
- Investoři očekávají, že Fed sníží úrokové sazby o 25 až 50 bazických bodů v nadcházejícím týdnu
- Čínská lidová banka slíbila další opatření k boji proti deflaci, navzdory slabým údajům o ekonomické aktivitě
Klíčové benchmarky na Tchaj-wanu a v Austrálii vykázaly mírný růst, který koreluje s rostoucími futures na evropské akcie. Vývoj se zdá být příznivý, nicméně akciové indexy v rámci Hongkongu tento vývoj nenásledovaly. Výrazný pokles hongkongských akcií, nejvýraznější za poslední týden, se objevil v důsledku série neuspokojivých čínských ekonomických ukazatelů, které podnítily otázku, zda čínské úřady použijí k posílení ekonomiky přísné stimuly. Indický akciový trh byl mezitím svědkem prudkého nárůstu akcií společnosti Bajaj Housing Finance Ltd., které se po největší primární veřejné nabídce akcií
V měnové oblasti se japonský jen vyšplhal na maximum nevídané od července 2023, ovlivněn vyhlídkami na zmenšující se úrokový diferenciál mezi USA a Japonskem. Současně došlo k poklesu amerického dolaru. Za zmínku stojí, že trhy v Japonsku, Jižní Koreji a pevninské Číně zůstaly kvůli svátkům neaktivní, což vedlo k nulové obchodní aktivitě s pokladničními poukázkami v rámci asijského kontinentu.
Předpokládá se, že v nadcházejícím týdnu bude na scéně dominovat zahájení netrpělivě očekávaného cyklu uvolňování úrokových sazeb v USA, který je součástí 36hodinového finančního kolotoče, jenž je připraven zahrnout politické verdikty z Brazílie, Jihoafrické republiky, Spojeného království a Japonska. Investoři zvažují, zda se Federální rezervní systém rozhodne pro snížení sazeb o 25 nebo 50 bazických bodů. Na druhé straně se očekává ponechání úrokových sazeb ze strany Bank of Japan
Katrina Ellová, ředitelka ekonomického výzkumu v Moody’s Analytics, vyjádřila své obavy z nadcházejícího rozhodnutí Federálního rezervního systému. Podle Ellové je míra znepokojení, která se točí kolem cyklu uvolňování Fedu a rychlosti uvolňování, značná. Dále zdůraznila kritičnost komunikace ze strany Bank of Japan po předchozích otřesech na globálních trzích, které způsobila. Jasná komunikace ohledně jejich dalšího kroku a jeho načasování je klíčová pro nastavení tržních očekávání.
Oživení spekulací o snížení sazeb o 50 bazických bodů ze strany americké centrální banky vyvolalo týdenní pokles výnosů státních dluhopisů v řadě, které v pátek uzavřely na dvouletém minimu podle dvouletých dluhopisů. Podle údajů agentury Bloomberg očekávají swapoví obchodníci do konce letošního roku snížení sazeb o téměř 100 bazických bodů.
Očekává se, že současné prázdniny způsobí, že investoři budou váhat se skokem do nových investic. Tuto opatrnost podtrhnou blížící se údaje o regionálním obchodu a oznámení rozhodnutí Bank Indonesia, které se očekává jen několik hodin před rozhodnutím Fedu.
Globální fondy se však dychtivě vrhají na aktiva v jihovýchodní Asii, lákány vyhlídkami na snížení úrokových sazeb a atraktivním oceněním slibujícím značné výnosy. Tento optimistický přístup ostře kontrastuje se situací v Číně, kde tovární výroba, spotřeba a investice v srpnu poklesly více, než se očekávalo. Nečekaně vysoká šestiměsíční míra nezaměstnanosti navíc signalizuje znepokojivé signály pro čínskou ekonomiku.
Čínská lidová banka koncem pátku naznačila, že zesílí svůj boj proti deflaci a navrhne další opatření na omlazení ekonomiky. Toto tvrzení přišlo poté, co údaje o úvěrech ukázaly, že důvěra v soukromém sektoru zůstává vratká.
Manish Bhargava, generální ředitel společnosti Straits Investment Management, poskytl chmurný pohled na nedávné čínské ekonomické údaje. Navzdory potenciálním krátkodobým přínosům silného stimulu ze strany PBOC vyjádřil Bhargava obavy ohledně síly a důsledků budoucích intervencí vzhledem k postupné povaze minulých snah.
Při obchodování s komoditami dosáhlo zlato rekordního maxima, protože investoři zůstávají ostražití vůči uvolňování ze strany Fedu. Ropa mezitím zažila stabilní fázi po svém počátečním týdenním růstu v uplynulém měsíci, přičemž pokles libyjského vývozu byl vyvážen ekonomickými problémy Číny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky