Klíčové body
- Akcie Visa zaznamenaly největší pokles za téměř tři roky po antimonopolní žalobě ministerstva spravedlnosti
- DOJ obvinilo Visa z protisoutěžních praktik, které zvyšují náklady pro spotřebitele a omezují hospodářskou soutěž
- Visa popřela obvinění a slíbila aktivní obranu proti žalobě
- Antimonopolní žaloba může mít významné důsledky pro Visa, která již čelí změněnému prostředí platebního průmyslu
Akcie společnosti Visa Inc. patřily v úterý k nejhorším v rámci indexu S&P 500 a koketovaly s nejprudším procentuálním poklesem za poslední téměř tři roky. Důvodem byly obavy investorů po žalobě, kterou na společnost Visa podalo ministerstvo spravedlnosti
Podle podání ministerstva spravedlnosti Visa údajně vytvořila síť nekonkurenčních dohod, které účinně trestají obchodníky a banky za používání konkurenčních platebních sítí. Tuto zprávu oznámil generální prokurátor Merrick Garland, který rovněž uvedl, že společnost Visa Inc. tlačí na potenciální účastníky trhu, aby uzavřeli nezákonné dohody, které omezují hospodářskou soutěž tím, že slibují nepřiměřené poplatky nebo velké odměny. Garland ve svém prohlášení udeřil na poplatky společnosti Visa a uvedl, že mají tendenci zvyšovat náklady pro spotřebitele, a to buď zvýšením cen, nebo snížením kvality služeb. Protiprávní jednání společnosti Visa má za následek dopad nejen na cenu jedné komodity, ale prakticky na všechno, zdůraznil Garland.
Visa Inc.
Společnost Visa v reakci na obvinění vznesená proti ní popřela jakékoli protiprávní jednání, označila žalobu za “neopodstatněnou” a slíbila, že proti ní bude aktivně bojovat. Hlavní právní zástupkyně společnosti Visa Julie Rottenbergová na obranu jejích praktik uvedla, že společnost je pouze jedním z mnoha konkurentů v oblasti debetních služeb, která se rozrůstá a diverzifikuje. Upozornila na všudypřítomnost online nákupních prostředků a na široký rozmach společností, které nabízejí více možností platby za své zboží a služby.
Žaloba proti společnosti Visa přichází v návaznosti na zprávu agentury Bloomberg News, která naznačila možnost, že ministerstvo spravedlnosti připravuje proti tomuto gigantu v oblasti platebních technologií antimonopolní řízení. Navzdory popření ze strany společnosti klesly akcie Visa před oficiálním podáním žaloby o více než 4 % a po Garlandově tiskové konferenci se propadly ještě více, což vyvrcholilo 5,5% propadem na konci dne. To představuje nejhorší jednodenní propad společnosti Visa od poklesu o 6,9 % 27. října 2021.
Důsledky vítězství vlády v soudním sporu zůstávají nejasné. Nicméně odborníci z oboru, jako například analytik společnosti Mizuho Dan Dolev, tvrdí, že zaměření ministerstva spravedlnosti na obchodní operace společnosti Visa je znepokojivé, i když nepřekvapivé. Jedním z problémů je zde změněné prostředí platebního průmyslu. Na rozdíl od situace před pěti lety, kdy jedinou reálnou možností platby byly karetní sítě, dnes existuje více způsobů provádění transakcí. Ukázkovým příkladem je možnost FedNow Federálního rezervního systému, platební služba v reálném čase, která umožňuje jednotlivcům i podnikům převádět peníze mezi účty.
Dnešní používání debetních karet se změnilo díky alternativním zdrojům pro platby, zdůvodnil Dolev a poukázal na to, že FedNow má již zaregistrováno více než 900 finančních institucí a několik společností vyvíjí metody, jak obejít karetní sítě. Společnost Walmart Inc. údajně vymýšlí funkci okamžitých plateb, která zákazníkům umožní platit přímo z jejich bankovních účtů.
Podle Andrewa Schmidta ze společnosti Citi by taková zvýšená konkurence mohla být paradoxně pro společnost Visa výhodná. Zdůraznil, že Visa by mohla mít oprávněný argument ohledně zvýšení konkurenceschopnosti na debetním trhu, a to s odkazem na vítězství společnosti Mastercard v jejím debetním portfoliu, nedávná vyjasnění podporující směrování elektronických obchodů přes alternativní sítě.
Předchozí střety společnosti Visa s regulační kontrolou jsou však obzvláště významné. Potenciální případ ministerstva spravedlnosti vyvolává vzpomínky na regulační přezkum pokusu společnosti Visa o fúzi s technologickou společností Plaid, která propojuje bankovní účty zákazníků s fintech platformami. Ministerstvo spravedlnosti se proti plánované fúzi postavilo a společnosti Visa a Plaid nakonec od tohoto záměru upustily.
Ještě v roce 2021, kdy Visa musela odvolat své plány na fúzi se společností Plaid, byla Visa přesvědčena, že případný soudní spor vyhraje, ale raději se vyhnula zdlouhavé právní bitvě. Případné důsledky tohoto rozhodnutí se začínají projevovat až nyní.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky