Klíčové body
- Latinskoamerické měny se divergují kvůli rozdílným měnovým politikám, s Brazílií zvyšující sazby a Mexikem a Kolumbií snižujícími
- Brazilský real získává podporu díky rostoucím sazbám, zatímco mexické a kolumbijské peso čelí tlaku kvůli očekávaným poklesům
- Mexiko a Kolumbie čelí politické nejistotě, která ovlivňuje měnové trhy, zatímco Brazílie se zaměřuje na stabilizaci inflace
Očekává se, že mexická centrální banka bude následovat jejího příkladu a ve čtvrtek sníží výpůjční náklady, a v Kolumbii, která o sazbách rozhoduje koncem tohoto měsíce, se v souvislosti s ustupující inflací ozývají hlasy volající po hlubším snížení. Brazilští politici mezitím zahájili cyklus zvyšování sazeb zvýšením o čtvrt procentního bodu a naznačili, že se zhoršujícími se inflačními očekáváními jich bude ještě více.
Podle investorů tento rozdíl sazeb pravděpodobně podpoří brazilský real, zatímco jeho protějšky čelí tlaku z blížícího se snížení sazeb. Real se obchoduje téměř nejsilněji za poslední rok vůči mexickému pesu, odráží se od dvacetiletého minima a banky včetně BNP Paribas a Morgan Stanley vyzdvihují býčí pozice v brazilské měně vůči kolumbijskému pesu.
„Lidé si za poslední čtyři roky zvykli na synchronizovanou měnovou politiku – ale před pandemií tomu tak nebylo,“ řekl Jose Oswaldo Monforte, portfolio manažer hedgeového fondu Vinland Capital v Sao Paulu. „Sázky na relativní hodnotu sazeb a měn mají v Latinské Americe velký smysl.“

Monforteho fond Vinland, jehož vlajkový fond za posledních pět let vydělal po odečtení poplatků více než 54 % a překonal tak koš srovnatelných fondů, sází na to, že realu se bude dařit lépe než mexickému pesu. Vinland, jeden z brazilských hedgeových fondů, který rozšiřuje svou působnost do Mexika, také sází na to, že tamní výpůjční náklady klesnou více, než obchodníci v současnosti očekávají.
Tyto obchody s relativní hodnotou se stávají populárními, protože geopolitické obavy a kolísavý růst zamlžují globální výhled a cestu amerického dolaru. Měny Mexika, Brazílie a Kolumbie oslabily v letošním roce vůči zelené bankovce každá o více než 7 %, což patří k nejhorším výsledkům na světě, protože region sužuje nejistota ohledně místní politiky a vládních výdajů, což činí přímé býčí sázky riskantními.
Jednou z cest, jak to obejít, je sázka na divergenci měnové politiky, protože země, které během pandemie snížily sazby na rekordní minima, se začaly rozcházet.
V Brazílii se inflace zvedla rychleji, což ji přimělo k tomu, aby jako jedna z prvních mezi hlavními centrálními bankami zvýšila a také snížila sazby. Nyní obchodníci hromadí plátce, tedy pozice, které profitují z vyšších úrokových futures, protože očekávají další zpřísnění po zvýšení sazeb z minulého týdne. Vychvalují také otlučený real, který by se měl stát atraktivnějším pro carry tradery, když sazby porostou.
„Výhled mezi reálným kurzem a pesem se začal rozcházet,“ řekl Billy Lang, portfolio manažer společnosti Neuberger Berman. „Vzhledem k tomu, že brazilská centrální banka zahajuje cyklus zvyšování sazeb, očekáváme, že BRL získá podporu.“
Volání po Brazílii zdaleka není konsensuální a mezi místními obyvateli je obzvláště opovrhované. Investiční firmy, jako je Verde Asset Management, se drží sázek na slabší měnu a sázejí na to, že kyselá nálada podněcovaná výdajovými zvyklostmi vlády vyváží jakýkoli přínos z rozšiřujícího se rozdílu mezi sazbami a USA.
Ve zbytku regionu zaujímají peněžní manažeři pozice, které těží z nižších sazeb, jako jsou dluhopisy s delší splatností, protože politici od Mexico City po Bogotu si berou příklad z Fedu.
„V Latinské Americe mi více vyhovují příběhy o duraci a sazbách,“ uvedla Valentina Chenová, spoluvedoucí oddělení rozvíjejících se trhů v investiční společnosti Mackay Shields v Londýně. „I když bych se spíše přikláněla k dlouhému brazilskému realu, dala bych přednost jeho financování prostřednictvím kolumbijského pesa před mexickým pesem“, protože to by mohlo být citlivé na prudkou krátkodobou rally v důsledku technických faktorů, dodala.
Podle údajů ze swapových trhů obchodníci počítají v příštích šesti měsících s uvolněním měnové politiky v Chile, Kolumbii a Mexiku nejméně o jeden procentní bod. V případě Brazílie očekávají peněžní manažeři v tomto období zvýšení o více než 1,5 procentního bodu.

Očekává se, že mexická centrální banka ve čtvrtek sníží výpůjční náklady o 25 bazických bodů na 10,5 %. To by mohlo zvýšit další tlak na peso, které je otřeseno kongresovou většinou vládnoucí strany, jež umožňuje ústavní změny – včetně rozsáhlé revize soudního systému – a nadcházejícími volbami v USA. Hedgeové fondy jsou vůči této měně nejvíce medvědí za posledních zhruba 17 měsíců.
„Mexiko je ošemetné,“ uvedla Sophia Drossosová, ekonomka a stratégka společnosti Point72 Asset Management, která upřednostňuje real. „Jeho pozice z velké části závisí na přilákání zahraničních investic – a některá z těchto strategických rozhodnutí investovat v Mexiku mohou být ovlivněna politickým vývojem, jako je oslabení soudnictví.“
V Kolumbii se mezitím zákonodárci zmítají v diskusích o rozpočtu na příští rok, které investoři sledují, aby odhadli inflační očekávání a reakci politiků. Vláda prosazuje snížení sazeb – ministr financí, který je hlasujícím členem bankovní rady, na zasedání tento měsíc vyzval ke snížení o 75 bazických bodů.
„Je to náročné nastavení,“ řekl o Latinské Americe Grant Webster, spoluvedoucí oddělení státních dluhopisů a měn rozvíjejících se trhů ve společnosti Ninety One. „Měny jsou velmi zranitelné vůči změnám nálad a jsou také navzájem velmi diferencované.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky