Klíčové body
- WTO snížila odhad růstu světového obchodu se zbožím pro rok 2025 na 3 % kvůli geopolitickým napětím a ekonomické nejistotě
- Digitální transformace podpořila růst obchodu se službami, který v prvním čtvrtletí vzrostl o 8 % oproti předchozímu roku
- Nejrychleji rostoucími regiony z hlediska vývozu jsou Asie a Blízký východ, zatímco Evropa čelí poklesu o 1,4 %
Objem celkového obchodu se zbožím se v příštím roce zvýší o 3 %, což je méně než 3,3% růst zaznamenaný před pěti měsíci. Expanze pro letošní rok byla revidována mírně nahoru na 2,7 %. Předpovědi jsou v souladu s prognózou WTO, podle které se světový hrubý domácí produkt v obou letech zvýší o 2,7 %.
Válka Ruska na Ukrajině a zesílené boje Izraele v Gaze a Libanonu hrozí další destabilizací světové ekonomiky, kde mnohé centrální banky po snížení inflace začaly snižovat úrokové sazby, aby zabránily hlubšímu zpomalení.
„Rizika prognózy jsou kvůli regionálním konfliktům, geopolitickému napětí a politické nejistotě výrazně na straně poklesu,“ uvádí se ve zprávě, kterou organizace se sídlem v Ženevě zveřejnila ve čtvrtek. „Eskalace konfliktu na Blízkém východě by mohla dále narušit lodní dopravu a zvýšit ceny energií vzhledem k významu tohoto regionu v produkci ropy.“

Tato formulace odráží zhoršující se hodnocení vyhlídek mezinárodního obchodu. V dubnu WTO uvedla, že „rizika prognózy jsou spíše negativní“.
Riziko fragmentace
Mezi další hrozby prognózy patří „roztříštěnost dodavatelských řetězců spojená s geopolitickými úvahami“. Přesto existuje „určitý omezený potenciál růstu, pokud snížení úrokových sazeb ve vyspělých ekonomikách bude mít větší než očekávaný pozitivní dopad na růst, aniž by se znovu rozhořela inflace,“ uvádí WTO.
Obchod, který kdysi proudil mezi Čínou a USA, probíhá přes tzv. spojovací země a WTO se ve své nejnovější analýze zabývá Vietnamem a Mexikem, aby to ilustrovala, uvedl Ralph Ossa, hlavní ekonom WTO, během tiskového brífinku. „Máte pocit, že některé obchodní toky, které dříve probíhaly bilaterálně, se ubírají trochu delší cestou, takže to je jasný posun, který pozorujeme,“ řekl.
Zpráva rovněž zdůraznila rozdílnou rychlost růstu obchodu v závislosti na odvětví a zeměpisné poloze.
V první polovině roku 2024 se hodnota světového obchodu se zbožím zvýšila pouze o 0,1 %, uvedla WTO, zatímco obchod s komerčními službami od ledna do března – poslední čtvrtletí, za které jsou k dispozici údaje – vyskočil o 8 % oproti předchozímu roku. Předběžné údaje naznačují, „že relativně silný růst se pravděpodobně udrží i ve druhém čtvrtletí“.
Růst obchodu se službami podporuje digitální transformace, která „dramaticky zvýšila potenciál některých služeb obchodovat přes hranice“, uvádí WTO. Digitálně poskytované služby představují více než 54 % celkového vývozu služeb a téměř 14 % veškerého vývozu zboží a služeb v roce 2023, uvedla.
Existují také regionální rozdíly, přičemž „nejviditelnějšími slabými místy globální ekonomiky“ jsou Německo a Argentina, uvádí WTO. Průzkumy nákupních manažerů v dalších zemích včetně USA „rovněž signalizují slabost ve zpracovatelském průmyslu, zatímco sektory služeb se zřejmě drží lépe“.
Asijský vývoz poroste v letošním roce rychleji než vývoz jakéhokoli jiného regionu, a to až o 7,4 %, následován Blízkým východem s růstem 4,7 % a Jižní Amerikou s přírůstkem 4,6 %. Mezitím se očekává, že dodávky do zahraničí ze Severní Ameriky vzrostou o 2,1 %, zatímco vývoz z Evropy podle prognózy poklesne o 1,4 %.
Nejrychleji rostoucím regionem z hlediska dovozu bude Blízký východ s 9% zlepšením, následovaný Jižní Amerikou s 5,6% nárůstem, uvedla WTO.
Vliv celních opatření na globální obchod
Přesto by se výhled obchodu mohl změnit v závislosti na tom, jak dalece budou země chránit průmyslová odvětví pomocí cel a kontrol vývozu. Dnešní analýza agentury Bloomberg Economics ukázala, jak se změní výhled světového obchodu, pokud se do Bílého domu vrátí Donald Trump.

Ossa uvedl, že WTO sice sama nevyhodnotila dopad Trumpovy hrozby plošného zvýšení cel na dovoz z USA, ale obchodní politika, která obecně vnáší do výhledu nejistotu, je podle něj pro globální ekonomiku škodlivá.
„To je jedna z hlavních výhod Světové obchodní organizace,“ řekl. „To, co takový systém poskytuje, jsou nejen nízká cla, ale také předvídatelná cla, takže cokoli, co tuto jistotu podkopává, je samozřejmě pro mezinárodní obchod škodlivé.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky