internetových prohlížečů byla ve své době opravdu velkolepá. Pamatujete ještě třeba na Internet Explorer?
Dne 7. listopadu roku 2013 Evropská komise udělila společnosti Microsoft rekordní pokutu ve výši 561 milionů eur za nedodržení závazné dohody, podle níž musí uživatelům nabídnout možnost volby internetového prohlížeče. Jednalo se o jednu z historicky největších pokut, které EU uložila jedné společnosti za porušení antimonopolních pravidel.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1848 – Zachary Taylor byl zvolen 12. americkým prezidentem v prvních volbách, které probíhaly ve všech státech ve stejný den.
1917 – Velká říjnová socialistická revoluce: Ruští bolševici svrhli prozatímní vládu Alexandra Kerenského a nastolili vládu sovětů.
1918 – Bavorsko se prohlásilo svobodným státem v čele s Kurtem Eisnerem, nezávislým sociálním demokratem, zvoleným po svržení krále Ludvíka III.
1941 – Německý letoun He 111 potopil sovětskou nemocniční loď Armenia. Při katastrofě zahynulo přes 5000 pasažérů.
1944 – F. D. Roosevelt ve velmi špatném fyzickém stavu vyhrál svůj 4. termín v Bílém domě, když porazil republikána Thomase E. Deweye.
1956 – Rudá armáda dobyla Dunaújváros, které se vzbouřilo v rámci maďarského povstání.
1957 – V NDR začala výroba vozů značky Trabant
1966 – Z Mysu Kennedy na Floridě odstartovala do vesmíru umělá družice Měsíce Lunar Orbiter 2
1991 – Americký Basketbalista Magic Johnson oznámil, že má pozitivní výsledek testu na HIV, a ukončil kariéru.
1996 – NASA vypustila sondu Mars Global Surveyor
2012 – zemětřesení v Guatemale zabilo 48 lidí
2020 – Joe Biden byl zvolen 46. prezidentem Spojených států amerických
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1929 – V New Yorku bylo otevřeno Muzeum moderního umění (MoMA). Bylo financováno významnými filantropy, jako byl John D. Rockefeller mladší, a stalo se vlivnou institucí ve světě umění a dodnes je klíčovou institucí v oblasti obchodu s uměním.
1967 – Carl Stokes byl zvolen starostou Clevelandu v Ohiu a stal se tak prvním černošským starostou velkého amerického města, což znamenalo posun v politickém prostředí a bude mít dlouhodobý dopad na rozvoj měst a hospodářskou politiku.
1973 – Americký Kongres přehlasoval veto prezidenta Richarda Nixona k rezoluci o válečných pravomocích, jejímž cílem bylo ověřit pravomoc prezidenta zapojit Spojené státy do ozbrojeného konfliktu bez souhlasu Kongresu. Tato rezoluce měla významné důsledky pro obranný průmysl a vojenské výdaje.
2000 – Sporné prezidentské volby v USA mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem vedly k nejistotě na trhu. Následné právní bitvy a snahy o přepočítání hlasů na Floridě měly kvůli politické nejistotě okamžitý dopad na akciový trh.
2007 – Společnost Google představila mobilní operační systém Android, který výrazně změnil situaci na trhu s mobilními telefony a upevnil pozici společnosti Google jako významného hráče na poli mobilních technologií.
Jaké byly „války prohlížečů“? A proč byly tak důležité?
První výstřel ve válce internetových prohlížečů padl 9. srpna 1995, kdy společnost Netscape uvedla na trh svou první veřejnou nabídku. Společnost stanovila nabídkovou cenu na 28 dolarů za akcii. To bylo považováno za odvážný krok pro společnost, která chtěla prodat pět milionů akcií na základě jediného softwaru s názvem Netscape Navigator.
Ke konci dne akcie Netscape přesáhly 70 dolarů za akcii a dosáhly tržní hodnoty téměř 2 miliardy dolarů. IPO společnosti Netscape bylo v té době největší v historii Wall Street.
Navigátor společnosti Netscape byl v té době nejoblíbenějším prohlížečem pro přibližování vznikajícího internetu. Lidé, kteří poprvé zkoušeli World Wide Web, obvykle používali právě Netscape Navigator.
Zdroj: Shutterstock
Tento masivní vstup na burzu však upoutal pozornost společnosti Microsoft (MSFT). Díky dominantnímu postavení této společnosti na trhu operačních systémů pro osobní počítače byl její vstup do války prohlížečů bezpředmětný.
Podobnou strategii použila společnost Netscape již dříve, když nabízela zkušební kopie ke stažení zdarma ze svých webových stránek. Tentokrát však byla společnost Netscape rozhodně proti tomu, aby svůj prohlížeč poskytovala zdarma.
Co to je Netscape?
Netscape se původně jmenoval Mosaic a byl vytvořen klasickým geekovským způsobem v počítačové laboratoři na Illinoiské univerzitě. Nebyl to první vyhledávač, ale byl první, který měl grafické uživatelské rozhraní (GUI).
Uživatelé museli pro vyvolání webové stránky zadat textový příkaz. Nyní mohli použít myš a kliknout na ikonu nebo vybrat položku nabídky. Grafika byla strohá, ale barevná a informativní.
Marc Andreesen, který vedl tým, který ji vytvořil, a podnikatel Jim Clark ji v roce 1995 zveřejnili.
Jak Microsoft vyhrál válku prohlížečů
V devadesátých letech nebyly příjmy z reklamy na World Wide Webu spolehlivým zdrojem příjmů.
Netscape byla softwarová společnost. Její hlavní příjmy pocházely od uživatelů, kteří platili za Navigator.
Na druhé straně Microsoft byl velmi bohatou a zavedenou softwarovou společností. Vydělávala na licencích na svůj operační systém výrobcům počítačů a na prodeji produktů, které s tímto operačním systémem pracovaly, například Word a Excel.
Při zpětném pohledu to nebyl rovnocenný souboj.
Netscape vs. Internet Explorer
Netscape svůj prohlížeč vyšperkoval dalšími funkcemi. Microsoft okamžitě přidal podobné funkce do svého Internet Exploreru.
Netscape přidal do Navigatoru další exkluzivní funkce. Internet Explorer reagoval konkurenčními funkcemi.
Těmto závodům ve funkcích se přezdívalo featuritida. Oba prohlížeče byly kvůli tomu pomalejší a měly více chyb. Rozdělil také internet na dva světy – jeden, který se dobře zobrazoval v Navigatoru, a druhý, který se dobře zobrazoval v Internet Exploreru.
Společnost Netscape se podvolila nevyhnutelnému a v lednu 1998 od svého poplatku upustila.
Válka prohlížečů Microsoft vs. Netscape se blížila ke konci s předvídatelným výsledkem, když do boje vstoupila vláda. V roce 1998 podalo americké ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátoři 20 států žalobu na Microsoft s obviněním z porušení antimonopolních zákonů.
Žaloba obviňovala Microsoft z porušování antimonopolních zákonů tím, že dodával svůj software společně s operačním systémem, čímž získal neférovou výhodu oproti konkurenci. Středobodem případu byla společnost Netscape. Společnost Microsoft případ prohrála, ale v odvolacím řízení získala svůj klíčový bod: Společnost nebyla nucena rozdělit se na dvě části a oddělit své podnikání v oblasti operačních systémů a softwaru.
Konec bitvy
Microsoft nakonec válku prohlížečů proti Netscape vyhrál ze dvou prostých důvodů: Měl dostatečně hluboké kapsy, aby mohl svůj prohlížeč nabízet navždy zdarma, a mohl jej umístit na prominentní místo na domovských obrazovkách více než 90 % prodaných osobních počítačů.
Společnost Netscape byla v roce 1998 koupena společností America Online (AOL), která byla tehdy sama o sobě internetovým gigantem. Navigator mohl pomalu umírat.
Ačkoli Netscape Navigator již neexistuje, jeho duchovní potomek, Firefox, pokračuje ve válce prohlížečů s malou, ale věrnou uživatelskou základnou. Je také zdarma.
Lynx, představený v roce 1992, je nejstarším dosud existujícím webovým prohlížečem. Tento pouze textový prohlížeč používají odborníci na informační technologie, kteří oceňují jeho efektivitu při vyhledávání, čtení a stahování textových článků,
Na scénu přichází Google
Pokud Microsoft mohl usnout na vavřínech, nebylo to na dlouho.
V roce 1998 přišla na scénu společnost Google se zcela novým nápadem.
„Tradiční“ vyhledávače, jako je Internet Explorer, odpovídaly na vyhledávací dotazy seznamem webových stránek, na kterých se řetězec slov v dotazu vyskytoval, a to v pořadí podle četnosti zmínek. Google upřednostňoval shody s webovými stránkami, na které často vedly odkazy z jiných webových stránek. Jinými slovy, hodnotil důležitost stránky podle četnosti, s jakou ji uživatelé webu považovali za hodnotnou.
Období po válce prohlížečů
V lednu 2022 měla společnost Google 91,9% podíl na celosvětovém trhu vyhledávačů. Prohlížeč společnosti Microsoft, nyní nazývaný Bing, měl podíl 2,88 %, následovaný vyhledávačem Yahoo! s podílem 1,51 %. Zbytek drží společnosti Yandex, Baidu a DuckDuckGo.
(Yandex vlastní ruská společnost a je tam dominantním vyhledávačem. Baidu je čínský vyhledávač. DuckDuckGo je americký prohlížeč pro uživatele, kteří si cení anonymity a ochrany před shromažďováním údajů.)
V USA jsou čísla o něco méně překvapivá: Google má 87,8% podíl, Bing 6,17 % a Yahoo! 3,13 %.
Zdroj: Canva
Mobilní zařízení hrají prim
Čísla používání jsou poněkud odlišná, pokud se započítají prohlížeče pro mobilní zařízení, které v éře Navigatoru neexistovaly.
V lednu 2022 vedl celosvětový trh prohlížečů Chrome od společnosti Google s 63,06 %, následovaný prohlížečem Safari od společnosti Apple s 19,84 %. Mezi další hráče patří Firefox, Edge od Microsoftu, Samsung Internet a Opera.
Edge společnosti Microsoft má podíl 4,12 %.
internetových prohlížečů byla ve své době opravdu velkolepá. Pamatujete ještě třeba na Internet Explorer?Dne 7. listopadu roku 2013 Evropská komise udělila společnosti Microsoft rekordní pokutu ve výši 561 milionů eur za nedodržení závazné dohody, podle níž musí uživatelům nabídnout možnost volby internetového prohlížeče. Jednalo se o jednu z historicky největších pokut, které EU uložila jedné společnosti za porušení antimonopolních pravidel.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1848 – Zachary Taylor byl zvolen 12. americkým prezidentem v prvních volbách, které probíhaly ve všech státech ve stejný den.
1917 – Velká říjnová socialistická revoluce: Ruští bolševici svrhli prozatímní vládu Alexandra Kerenského a nastolili vládu sovětů.
1918 – Bavorsko se prohlásilo svobodným státem v čele s Kurtem Eisnerem, nezávislým sociálním demokratem, zvoleným po svržení krále Ludvíka III.
1941 – Německý letoun He 111 potopil sovětskou nemocniční loď Armenia. Při katastrofě zahynulo přes 5000 pasažérů.
1944 – F. D. Roosevelt ve velmi špatném fyzickém stavu vyhrál svůj 4. termín v Bílém domě, když porazil republikána Thomase E. Deweye.
1956 – Rudá armáda dobyla Dunaújváros, které se vzbouřilo v rámci maďarského povstání.
1957 – V NDR začala výroba vozů značky Trabant
1966 – Z Mysu Kennedy na Floridě odstartovala do vesmíru umělá družice Měsíce Lunar Orbiter 2
1991 – Americký Basketbalista Magic Johnson oznámil, že má pozitivní výsledek testu na HIV, a ukončil kariéru.
1996 – NASA vypustila sondu Mars Global Surveyor
2012 – zemětřesení v Guatemale zabilo 48 lidí
2020 – Joe Biden byl zvolen 46. prezidentem Spojených států amerických
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1929 – V New Yorku bylo otevřeno Muzeum moderního umění . Bylo financováno významnými filantropy, jako byl John D. Rockefeller mladší, a stalo se vlivnou institucí ve světě umění a dodnes je klíčovou institucí v oblasti obchodu s uměním.
1967 – Carl Stokes byl zvolen starostou Clevelandu v Ohiu a stal se tak prvním černošským starostou velkého amerického města, což znamenalo posun v politickém prostředí a bude mít dlouhodobý dopad na rozvoj měst a hospodářskou politiku.
1973 – Americký Kongres přehlasoval veto prezidenta Richarda Nixona k rezoluci o válečných pravomocích, jejímž cílem bylo ověřit pravomoc prezidenta zapojit Spojené státy do ozbrojeného konfliktu bez souhlasu Kongresu. Tato rezoluce měla významné důsledky pro obranný průmysl a vojenské výdaje.
2000 – Sporné prezidentské volby v USA mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem vedly k nejistotě na trhu. Následné právní bitvy a snahy o přepočítání hlasů na Floridě měly kvůli politické nejistotě okamžitý dopad na akciový trh.
2007 – Společnost Google představila mobilní operační systém Android, který výrazně změnil situaci na trhu s mobilními telefony a upevnil pozici společnosti Google jako významného hráče na poli mobilních technologií.
Jaké byly „války prohlížečů“? A proč byly tak důležité?První výstřel ve válce internetových prohlížečů padl 9. srpna 1995, kdy společnost Netscape uvedla na trh svou první veřejnou nabídku. Společnost stanovila nabídkovou cenu na 28 dolarů za akcii. To bylo považováno za odvážný krok pro společnost, která chtěla prodat pět milionů akcií na základě jediného softwaru s názvem Netscape Navigator.Ke konci dne akcie Netscape přesáhly 70 dolarů za akcii a dosáhly tržní hodnoty téměř 2 miliardy dolarů. IPO společnosti Netscape bylo v té době největší v historii Wall Street.Navigátor společnosti Netscape byl v té době nejoblíbenějším prohlížečem pro přibližování vznikajícího internetu. Lidé, kteří poprvé zkoušeli World Wide Web, obvykle používali právě Netscape Navigator.Tento masivní vstup na burzu však upoutal pozornost společnosti Microsoft . Díky dominantnímu postavení této společnosti na trhu operačních systémů pro osobní počítače byl její vstup do války prohlížečů bezpředmětný.Podobnou strategii použila společnost Netscape již dříve, když nabízela zkušební kopie ke stažení zdarma ze svých webových stránek. Tentokrát však byla společnost Netscape rozhodně proti tomu, aby svůj prohlížeč poskytovala zdarma.Co to je Netscape?Netscape se původně jmenoval Mosaic a byl vytvořen klasickým geekovským způsobem v počítačové laboratoři na Illinoiské univerzitě. Nebyl to první vyhledávač, ale byl první, který měl grafické uživatelské rozhraní .Uživatelé museli pro vyvolání webové stránky zadat textový příkaz. Nyní mohli použít myš a kliknout na ikonu nebo vybrat položku nabídky. Grafika byla strohá, ale barevná a informativní.Marc Andreesen, který vedl tým, který ji vytvořil, a podnikatel Jim Clark ji v roce 1995 zveřejnili.Jak Microsoft vyhrál válku prohlížečůV devadesátých letech nebyly příjmy z reklamy na World Wide Webu spolehlivým zdrojem příjmů.Netscape byla softwarová společnost. Její hlavní příjmy pocházely od uživatelů, kteří platili za Navigator.Na druhé straně Microsoft byl velmi bohatou a zavedenou softwarovou společností. Vydělávala na licencích na svůj operační systém výrobcům počítačů a na prodeji produktů, které s tímto operačním systémem pracovaly, například Word a Excel.Při zpětném pohledu to nebyl rovnocenný souboj.Netscape vs. Internet ExplorerNetscape svůj prohlížeč vyšperkoval dalšími funkcemi. Microsoft okamžitě přidal podobné funkce do svého Internet Exploreru.Netscape přidal do Navigatoru další exkluzivní funkce. Internet Explorer reagoval konkurenčními funkcemi.Těmto závodům ve funkcích se přezdívalo featuritida. Oba prohlížeče byly kvůli tomu pomalejší a měly více chyb. Rozdělil také internet na dva světy – jeden, který se dobře zobrazoval v Navigatoru, a druhý, který se dobře zobrazoval v Internet Exploreru.Společnost Netscape se podvolila nevyhnutelnému a v lednu 1998 od svého poplatku upustila.Antimonopolní případVálka prohlížečů Microsoft vs. Netscape se blížila ke konci s předvídatelným výsledkem, když do boje vstoupila vláda. V roce 1998 podalo americké ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátoři 20 států žalobu na Microsoft s obviněním z porušení antimonopolních zákonů.Žaloba obviňovala Microsoft z porušování antimonopolních zákonů tím, že dodával svůj software společně s operačním systémem, čímž získal neférovou výhodu oproti konkurenci. Středobodem případu byla společnost Netscape.Společnost Microsoft případ prohrála, ale v odvolacím řízení získala svůj klíčový bod: Společnost nebyla nucena rozdělit se na dvě části a oddělit své podnikání v oblasti operačních systémů a softwaru.Konec bitvyMicrosoft nakonec válku prohlížečů proti Netscape vyhrál ze dvou prostých důvodů: Měl dostatečně hluboké kapsy, aby mohl svůj prohlížeč nabízet navždy zdarma, a mohl jej umístit na prominentní místo na domovských obrazovkách více než 90 % prodaných osobních počítačů.Společnost Netscape byla v roce 1998 koupena společností America Online , která byla tehdy sama o sobě internetovým gigantem. Navigator mohl pomalu umírat.Ačkoli Netscape Navigator již neexistuje, jeho duchovní potomek, Firefox, pokračuje ve válce prohlížečů s malou, ale věrnou uživatelskou základnou. Je také zdarma.Lynx, představený v roce 1992, je nejstarším dosud existujícím webovým prohlížečem. Tento pouze textový prohlížeč používají odborníci na informační technologie, kteří oceňují jeho efektivitu při vyhledávání, čtení a stahování textových článků,Na scénu přichází GooglePokud Microsoft mohl usnout na vavřínech, nebylo to na dlouho.V roce 1998 přišla na scénu společnost Google se zcela novým nápadem.„Tradiční“ vyhledávače, jako je Internet Explorer, odpovídaly na vyhledávací dotazy seznamem webových stránek, na kterých se řetězec slov v dotazu vyskytoval, a to v pořadí podle četnosti zmínek. Google upřednostňoval shody s webovými stránkami, na které často vedly odkazy z jiných webových stránek. Jinými slovy, hodnotil důležitost stránky podle četnosti, s jakou ji uživatelé webu považovali za hodnotnou.Období po válce prohlížečůV lednu 2022 měla společnost Google 91,9% podíl na celosvětovém trhu vyhledávačů. Prohlížeč společnosti Microsoft, nyní nazývaný Bing, měl podíl 2,88 %, následovaný vyhledávačem Yahoo! s podílem 1,51 %. Zbytek drží společnosti Yandex, Baidu a DuckDuckGo.V USA jsou čísla o něco méně překvapivá: Google má 87,8% podíl, Bing 6,17 % a Yahoo! 3,13 %.Mobilní zařízení hrají primČísla používání jsou poněkud odlišná, pokud se započítají prohlížeče pro mobilní zařízení, které v éře Navigatoru neexistovaly.V lednu 2022 vedl celosvětový trh prohlížečů Chrome od společnosti Google s 63,06 %, následovaný prohlížečem Safari od společnosti Apple s 19,84 %. Mezi další hráče patří Firefox, Edge od Microsoftu, Samsung Internet a Opera.Edge společnosti Microsoft má podíl 4,12 %.