Klíčové body
- Lídři Goldman Sachs a Morgan Stanley volají po transparentnějších čínských politikách pro obnovení důvěry globálních investorů
- Čínští představitelé slibují větší přístup zahraničním investorům a podporu růstu ekonomiky prostřednictvím stimulačních opatření
- Inovace a otevřenost jsou klíčem k čínské produktivitě, říká člen měnového výboru centrální banky
a Morgan Stanley vyzvali k větší transparentnosti Číny a k usnadnění pohybu kapitálu, aby se obnovil apetit globálních investorů.
Generální ředitel banky Morgan Stanley Ted Pick sice uznal, že v čínské ekonomice jsou nyní patrné určité „zelené výhonky“, ale zároveň uvedl, že je stále zapotřebí větší transparentnosti v čínských předpisech a tvorbě politiky.
Na třetím výročním investičním summitu globálních finančních lídrů v Hongkongu uvedl, že boj s deflací si vyžádá čas. „Základem hry je znovu nastartovat důvěru spotřebitelů,“ řekl.
Jeho kolega z Goldman Sachs David Solomon ve stejném panelu uvedl, že stále existuje kombinace problémů, které brání globálním investorům v umístění kapitálu v druhé největší ekonomice světa.
Vzhledem k tomu, že v posledních pěti letech bylo obtížné dostat kapitál ven, „myslím si, že zprávy týkající se schopnosti jak přilákat kapitál, tak i přílivu a odlivu kapitálu jsou pro globální investory velmi důležité,“ řekl.

Stejně jako v předchozích třech letech se summitu zúčastnila celá řada osobností světového finančnictví, včetně šéfů společností Apollo Global Management Inc. a Blackstone Inc. Konference byla zahájena s cílem oživit status Hongkongu jako mezinárodního finančního centra v době vrcholící pandemie a po letech politických nepokojů.
Konference se konala v úterý, kdy hongkongský soud odsoudil 45 prodemokratických aktivistů, včetně bývalého vůdce mládeže Joshuy Wonga, kvůli pořádání neoficiálních předčasných voleb v roce 2020.
Solomon a Pick vystoupili poté, co čínští politici a vrcholní regulátoři na dřívějším panelu slíbili, že budou pokračovat v otevírání země zahraničním investorům a firmám, a to v rámci svých prvních veřejných vystoupení s globálními finančními prominenty na významné konferenci v Hongkongu.
„Vítáme zahraniční investory, aby v Číně investovali a podíleli se na dividendách z čínského hospodářského rozvoje,“ řekl viceguvernér Čínské lidové banky Zhu Hexin. Čína bude nadále prohlubovat vzájemný přístup na trh s Hongkongem a optimalizovat propojovací programy pro akcie, dluhopisy a produkty správy majetku a aktivně podporovat Hongkong v rozvoji jeho offshore trhu s jüany, uvedl.
Čínští představitelé zvýšili četnost interakcí se světovými bankami, aby získali jejich názory na stimulační opatření země. Regulační orgán pro cenné papíry se zajímal zejména o revize, které globální banky provádějí v rámci svých ekonomických prognóz, a o analýzu denních toků, aby pochopil trendy zahraničních investic, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.
Politici od září zavedli řadu stimulačních opatření, aby postavili domácí ekonomiku na nohy, a následně slíbili, že v příštím roce použijí k podpoře růstu „razantnější“ fiskální politiku.
Inovace
Huang Yiping, člen výboru pro měnovou politiku centrální banky, uvedl, že ačkoli jsou dosavadní čínská opatření dostatečně „agresivní“ na to, aby se makroekonomický vývoj obrátil k lepšímu, stále existuje prostor pro zlepšení politiky.
Místní vlády zůstaly fiskálně omezené a jejich kroky k vytvoření větších příjmů poškozují důvěru podnikatelů, řekl Huang a dodal, že Čína by také měla usilovat o inovace ve více odvětvích, protože se snaží zvýšit produktivitu.
Zopakoval výzvu regulačních orgánů k většímu otevření.
„Musíme udržet zemi otevřenou, protože si nemůžete představovat, že všechny inovace můžete dělat tak, že zavřete dveře navzdory všemu tomu geopolitickému napětí.“

Počáteční vlna uvolňování měnové politiky, která zahrnovala snížení krátkodobé základní úrokové sazby a úroků ze stávajících hypoték, začala pronikat do ekonomiky a údaje za říjen ukazují oživení spotřeby. Prezident Si Ťin-pching vyjádřil „plnou důvěru“ ve splnění čínského růstového cíle pro rok 2024 ve výši přibližně 5 %.
Současně znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem opět zvyšuje vyhlídky na zavedení tvrdších cel na čínské zboží. To by mohlo dále urychlit globální firmy, aby zřídily další výrobní a logistické kapacity v celé Asii, což bylo nazváno strategií Čína plus jedna.
Generální ředitel HSBC Holdings Plc Georges Elhedery uvedl, že „Čína plus jedna vytvořila v Asii ‚hmotný příznivý kruh‘.
Banka podle něj očekává, že se toky uvnitř Asie zvýší o 65 %.
Čína čelí „mnoha výzvám“ a vysoký kurz dolaru vytváří tlak na měny v regionu, řekl Elhedery. Hongkongský dolar se potýká s prostředím vysokého kurzu kvůli fixaci, a to navzdory zpomalující ekonomice, uvedl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky