Klíčové body
- Jerome Powell naznačil, že Fed nespěchá se snižováním sazeb, což způsobilo pokles akcií a růst výnosů státních dluhopisů
- Tesla a Rivian klesly kvůli plánům na zrušení daňových úlev pro elektromobily, zatímco Disney posílil díky vyšším ziskům
- S&P 500 a Nasdaq 100 ztrácí sílu po povolební rally, ekonomické údaje ale stále podporují stabilitu
Obchodníci snížili sázky na prosincové snížení sazeb na přibližně 55 % – z 80 % v předchozím dni.
„Powellův projev byl jestřábí,“ uvedl Neil Dutta ze společnosti Renaissance Macro Research. „Domnívám se, že v prosinci Fed přistoupí ke snížení sazeb, protože politika zůstává restriktivní a jejich cílem je dosáhnout neutrálního nastavení. Přesto mám pocit, že Powell i širší konsenzus jsou s aktuálním stavem ekonomiky spokojeni. Krátkodobě však vidím větší riziko poklesu, než se obecně očekává.“
Pro Quincyho Krosbyho z LPL Financial se sice očekává, že poslední míle k cenové stabilitě bude hrbolatá, Powell však trhům opět připomněl, že Fed nepřinese sérii snížení sazeb, jak by si přáli, pokud se ovšem nezhorší situace na trhu práce.
Několik politiků v komentářích z tohoto týdne vyzvalo k opatrnému přístupu k dalšímu snižování sazeb s ohledem na silnou ekonomiku, přetrvávající obavy z inflace a širokou nejistotu. Jejich komentáře přicházejí v době, kdy akciový trh vykazuje známky únavy po povolebním vzestupu, který podnítil volání po pauze, přičemž některá opatření zdůrazňují „roztahaný“ optimismus obchodníků.
Index S&P 500 klesl o 0,6 %. Nasdaq 100 se propadl o 0,7 %. Průmyslový index Dow Jones ztratil 0,5 %. Výrobci automobilů jako Tesla Inc. a Rivian Automotive Inc. se propadli, když agentura Reuters informovala, že nově zvolený prezident Donald Trump plánuje zrušit daňovou úlevu pro spotřebitele ve výši 7 500 USD na nákup elektromobilů. Společnost Walt Disney Co. vyskočila díky lepšímu zisku.
Dvouleté výnosy státních dluhopisů vzrostly o sedm bazických bodů na 4,36 %. Bloomberg Dollar Spot Index přidal 0,3 %.
Akcie po silné povolební rally, která odrážela optimismus, že Trumpův program podpoří růst firem, ztratily na síle.
Ačkoli se zdá, že mnozí investoři se zatím zdráhají prodávat, podle Fawada Razaqzady ze City Index a Forex.com je opatrnost na místě. Index S&P 500 je podle několika ukazatelů jasně překoupený, což signalizuje, že by mohlo dojít ke korekci nebo konsolidaci, poznamenal.
„Ačkoli se zdá, že plnohodnotný výprodej není pravděpodobný, aniž by index nejprve prolomil několik úrovní podpory, současné podmínky naznačují, že mírné stažení by mohlo být pro S&P 500 v pořádku,“ dodal Razaqzada. „Pro zkušené obchodníky by krátkodobé stažení mohlo nabídnout nákupní příležitosti, ačkoli jasný signál k otočení trendu se ještě neobjevil.“
Podle Mikea Wilsona ze společnosti Morgan Stanley může index S&P 500 do konce roku dosáhnout hodnoty 6 100 bodů v souvislosti s nadšením z republikánského ovládnutí Bílého domu a Kongresu, ale posun za tuto úroveň může být v nejbližší době náročný. Index ve čtvrtek uzavřel na hodnotě 5 949,17.
Trh může být pod tlakem jakéhokoli zálohování referenčních výpůjčních sazeb nebo očekávání méně agresivního uvolňování měnové politiky ze strany Fedu, řekl Wilson a dodal, že poklesy budou pravděpodobně vnímány jako nákupní příležitosti.
Podle stratégů UBS Group AG včetně Maxwella Grinacoffa je pravděpodobné, že americký akciový benchmark bude do konce roku stoupat – je možné, že dojde k roztavení trhu, ale ne k základnímu scénáři.
Vzhledem k tomu, že fondy Commodity Trading Advisor jsou již umístěny maximálně na dlouhé pozice, marginální růst plyne z krátkého gamma umístění opčních dealerů a Trumpovo znovuzvolení je dobře oceněno, je pravděpodobnějším scénářem rozmělnění trhu směrem vzhůru, poznamenali.
Stratégové Societe Generale SA včetně Andrewa Lapthorna vidí americké akcie jako „nepopiratelně drahé“, ale tvrdí, že oceňovací rozhovory „jsou stále vzácnější“. USA představují přibližně 74 % tržní kapitalizace MSCI World, což je rovněž rekordní hodnota. „Je to téměř výhradně zásluhou valuační prémie, bez níž by se USA blížily 50 % MSCI World.“
Ačkoli akciový trh nedávný pohyb výnosů dluhopisů směrem vzhůru většinou ignoroval, protože hospodářský růst se drží, stále stojí za to jej sledovat.
Podle Dennise DeBusschereho ze společnosti 22V Research vyšší šance na prosincové snížení Fedu zvyšují šance, že již tak pevná ekonomika dále posílí. Dodal, že ekonomické údaje musí zůstat konzistentní s růstem kolem 2,5 %
„Podle našeho názoru zůstanou desetileté výnosy kolem současné úrovně, ale růst nad 2,5 % povede k vyšším výnosům a potenciálnímu prolomení hranice 4,55 %,“ poznamenal DeBusschere. „Taková úroveň výnosů by byla protivětrem pro malé kapitalizace, rizikové dluhové tituly a další rizikovější faktory, jakmile by k tomu došlo.“
Ve skutečnosti, i když Trumpovo vítězství v amerických volbách pohánělo index Russell 2000 menších firem zpět k úrovním, které byly naposledy zaznamenány před třemi lety, převis úrokových sazeb zůstává překážkou.
Wilson z Morgan Stanley tento týden uvedl, že klíčovým rizikem pro malé kapitalizace přítomným nyní, které v roce 2016 nebylo, je negativní korelace trhu se sazbami, zatímco před osmi lety, kdy se Trump poprvé zmocnil Bílého domu, byla pozitivní. Russell 2000 vzrostl během Trumpova prvního funkčního období o 60 %, i když stále zaostává za indexy S&P 500 a Nasdaq 100.
„Jinými slovy, v dnešním prostředí pozdějšího cyklu je nepříznivá citlivost těchto kohort na růst sazeb větší než v tomto období,“ varoval klienty ve svém sdělení. „Pokud by po volbách došlo k většímu růstu sazeb, mohly by tyto kohorty z hlediska relativní výkonnosti ustoupit.“
Podle Andrewa Tylera z JPMorgan Chase & Co. se zvažuje potenciál obnovení inflace, ačkoli je nepravděpodobné, že by ještě žhavější údaje z USA vykolejily rizikovou náladu, protože před dalším zasedáním Fedu bude v prosinci zveřejněn další inflační tisk.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky