Klíčové body
- Wall Street analytici předpovídají, že americké akcie zůstanou v roce 2025 dominantní investicí díky růstu S&P 500 a silné ekonomice
- Diverzifikace od technologických gigantů otevírá prostor pro růst v sektorech jako finance a utility
- Americká technologická výjimečnost a odolnost ekonomiky udržují vysoký zájem zahraničních investorů
- Rizika spočívají v politických změnách a vysokých oceněních, ale býčí trh nadále převažuje
Analytici z Wall Street doporučují investorům, aby i nadále upřednostňovali akcie největších amerických společností, neboť index S&P 500 zřejmě již druhý rok po sobě dosáhne celkového výnosu přesahujícího 25 %, což je vzácný úspěch.
Týmy Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, UBS Group, Barclays, Société Générale a JPMorgan Chase & Co. doporučily investorům, aby se v příštím roce zaměřili na Spojené státy, i když někteří vidí určitou hodnotu i v zahraničí.
Většina z nich očekává, že největší příležitosti by mohly být nalezeny ve změně vedoucí pozice na trhu, protože investoři stále více diverzifikují od akcií velkých technologických společností, které dominovaly trhu v letech 2023 a 2024. Mnozí, včetně skupiny pro strategii globálních trhů banky J.P. Morgan vedené Dubravkem Lakosem-Bujasem, vidí jako potenciální beneficienty finanční sektor a utility.
Ačkoli Lakos-Bujas věří, že i japonské akcie vypadají přesvědčivě, výhled pro eurozónu a rozvíjející se trhy vidí mnohem hůře.
To neznamená, že by neexistovala rizika, a to ani v USA.

Vysoké ocenění největších amerických firem a přetrvávající otázky ohledně nastupující politické agendy ve Washingtonu by mohly rally srazit z cesty nebo přinejmenším vnést větší volatilitu. Rostoucí výnosy státních dluhopisů také některé znervózňují, protože se všeobecně očekává, že Trumpova celní agenda bude mít inflační charakter.
Stále silná ekonomika a jednostranné přínosy revoluce v oblasti umělé inteligence by však měly nadále podporovat americké akcie.
„Příběh výjimečnosti USA by mohl čelit turbulencím a zvýšené volatilitě v důsledku politických změn v roce 2025, ale příležitosti pravděpodobně převáží nad riziky,“ uvedl ve zprávě Lakos-Bujas z JPMorgan.
Sbor býčích výzev přichází v době, kdy podíl domácích akcií na světovém akciovém trhu stoupá na nejvyšší úroveň od konce roku 2001, podle údajů společnosti FactSet, které ukázaly, že tržní kapitalizace USA představuje více než 50 % hodnoty na světovém akciovém trhu.
Jeden ze stratégů, Albert Edwards ze SocGen, dokonce nedávno použil kdysi populární zkratku „TINA“, což znamená „neexistuje žádná alternativa“, aby popsal pocit, že americké akcie se zdají být jedinou hrou ve městě.
Ocenění jsou vysoká, ale očekávání zisků také.
Většina býčích stratégů na Wall Street zdůrazňovala nesčetné výhody největších amerických firem. Vynikající růst zisků by mohl i nadále tlačit ceny vzhůru a ospravedlnit nedávnou expanzi násobků, která zvýšila ocenění.
„Očekávání zisků v USA jsou poměrně zdravá,“ řekl Venu Krishna, hlavní americký akciový stratég společnosti Barclays, v rozhovoru pro MarketWatch.
Zatímco velké technologické firmy by měly i nadále tvořit většinu tohoto růstu, ostatní firmy je pomalu, ale jistě dohánějí.
„Opěrný bod pro sílu zisků zůstává soustředěn na Big Tech. Zbytek trhu se však směrově ubírá správným směrem, i když mnohem pomaleji, než se očekávalo.“

Preference nastupující Trumpovy administrativy v oblasti snižování korporátních daní a deregulace by mohla pomoci dále vylepšit hospodářské výsledky společností a zároveň podpořit ekonomiku dalšími deficitními výdaji.
Trh pro výběr akcií
Jedním ze společných témat byl rozptyl – představa, že odvětví a společnosti, které povedou trh vzhůru v roce 2025, mohou vypadat jinak, než na co si investoři zvykli v letech 2023 a 2024. Lakos-Bujas uvedl, že nerovnoměrná výkonnost mezi sektory, styly, tématy a zeměmi by mohla vytvořit trh pro výběr akcií.
Ten se již začal formovat v průběhu druhé poloviny roku 2024, kdy se do rally zapojilo více sektorů. Finanční sektory dokonce prudce vzrostly před informačními technologiemi, k čemuž přispěla očekávání spojená s Trumpovým deregulačním programem.
Aby bylo jasno, odborníci z Wall Street zcela nezavrhli výhody investování v zahraničí. Někteří poukazovali na to, že mezinárodní akcie v poslední době nebyly příliš efektivní jako diverzifikátor.
Jiní, včetně týmu z oddělení správy aktiv banky JPMorgan vedeného hlavním globálním stratégem Davidem Kellym, však tvrdili, že nízké ocenění na zahraničních trzích je prostě příliš přesvědčivé na to, aby se dalo odmítnout.
Jeho kolega Lakos-Bujas připustil možnost, že by později v roce 2025 mohlo začít konvergentní obchodování, které by bylo způsobeno zejícím rozdílem v ocenění a měnícím se globálním výhledem.
„Do té doby zůstává realitou nedostatek kvalitní náhrady amerických akcií,“ řekl.

Americká (technologická) výjimečnost
Již několik desetiletí je americká ekonomika místem globálních technologických inovací.
V minulosti tato „technologická výjimečnost“ – jak ji nazval Krishna – znamenala průkopnictví ve vývoji a využívání internetu. Dnes to znamená, že stojí v čele trendů v oblasti umělé inteligence a cloud computingu.
To se pravděpodobně brzy nezmění, což je jeden z důvodů, proč Krishna očekává, že americké trhy budou i nadále dominovat. Přestože přetrvává značná nejistota ohledně návratnosti investic společností do umělé inteligence, časem pravděpodobně zvýší produktivitu a učiní americké firmy ještě ziskovějšími.
V poslední době se také ukázalo, že americká ekonomika je odolná vůči některým tlakům, které postihly eurozónu a Čínu. I když Federální rezervní systém agresivně zvýšil úrokové sazby, aby bojoval proti silnému nárůstu inflace, americký trh práce zaznamenal jen mírné zpomalení.
Podle nejnovějších údajů rostl HDP ve třetím čtvrtletí tempem 2,8 %, tedy rychleji než na ostatních vyspělých trzích, přestože přetrvával dlouhodobý propad výrobní aktivity.
I kdyby se tempo růstu světové ekonomiky v příštím roce zpomalilo, jak mnozí očekávají, americké akcie by z toho mohly nadále těžit.
Podle stratégů skupiny UBS je to proto, že slabší růst v zahraničí činí americké akcie pro zahraniční investory ještě atraktivnější.
Americké domácnosti mají také větší část svého čistého jmění vázanou v akciích než jejich vrstevníci v zahraničí, což pomáhá znásobit ekonomický impuls z „efektu bohatství“, když trh roste, uvedl tým UBS.
„Pozitivní efekt bohatství akciového trhu je v USA vyšší než jinde, protože vlastnictví akcií domácnostmi je mnohem vyšší než v jiných zemích,“ uvedl tým UBS.
Stratégové Deutsche Bank nedávno představili cílovou cenu pro index S&P 500 na konci roku 2025 ve výši 7 000, což je jedna z nejsilnějších býčích prognóz na Wall Street.

Tam, kde tým vidí budoucí rizika, jsou většinou spojena s Trumpovým politickým programem. Situace by se mohla zhoršit, pokud se nová administrativa rozhodne pro agresivní plošná dovozní cla.
Pokud se tak nestane, Deutsche očekává, že druhá Trumpova vláda pomůže zvýšit zisky podniků a širší ekonomiku, zatímco jeho obchodní politika by mohla ostatním ekonomikám a trhům ještě více ztížit udržení kroku.
Rizika zůstávají
Stojí za zmínku, že očekávání Wall Street ohledně toho, jak by se věci mohly vyvíjet během nadcházejícího roku, se málokdy naplní, zejména když je konsenzus tak silný, a zdá se, že jen málokdo je ochoten rozhoupat loď odvážnými výzvami. Tak tomu bylo alespoň v roce 2023, kdy se býčí trh s americkými akciemi objevil rychleji, než mnozí odborníci očekávali.
Brent Donnelly, prezident společnosti Spectra Markets, uvedl, že většina výhledů na rok dopředu, které viděl, jako by extrapolovala to, co se dělo již v průběhu druhé poloviny roku 2024.
„O výhledu na rok 2025 napíšu mnohem více, ale zatím se zdá, že prognostici se stádovitě pohybují kolem základního scénáře, který vypadá jako extrapolace roku 2024,“ uvedl Donnelly v komentáři, který nedávno poskytl serveru MarketWatch.
„To mi připadá mimo mísu vzhledem ke zbrusu nové administrativě šoku a hrůzy, která začne s úniky informací v prvních lednových týdnech a novými politikami krátce poté.“
To by mohlo znamenat, že skutečné příležitosti čekají na ty, kteří jsou ochotni jít proti konsensu.
Americké akcie dokázaly v úterý skončit výše poté, co zvolený prezident vydal celní hrozbu zaměřenou na Mexiko, Kanadu a Čínu. To nezabránilo tomu, aby indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zaznamenaly nové rekordní závěry. Nasdaq Composite skončil výše, ale zůstal nedosažitelný pro rekordní hodnoty.
Akcie ve středu začaly v červených číslech, přičemž indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly mírný pokles, zatímco Dow pokračoval v růstu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky