Klíčové body
- Asijské akcie v pátek klesly kvůli zklamání z čínské ekonomické konference
- Pokles na Wall Street ovlivnil japonské a australské trhy, které zakončily týdenní obchodování v červených číslech
- Čínské desetileté státní dluhopisy klesly na historické minimum, což odráží nejistotu ohledně budoucích fiskálních stimulů
- Investoři čekají na jasnější signály od centrálních bank a dalších ekonomických dat
Měřítko asijských akcií směřuje k nejhoršímu týdnu za poslední měsíc, přičemž japonské a australské akcie zažily pokles, který následoval po čtvrtečním výprodeji na Wall Street. Zasažen byl zejména index S&P 500, který uzavřel s poklesem o 0,5 %. Tento pokles byl způsoben především tím, že obchodníci zvažovali důsledky vyšších než očekávaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti a rychlého růstu cen výrobců.
Akcie v Číně a Hongkongu se také propadly v reakci na shrnutí Centrální konference o hospodářské práci, které nechalo obchodníky v nejistotě ohledně konkrétních fiskálních stimulů. Přesto se úřady zavázaly zvýšit spotřebitelské výdaje. Plány na snížení základních úrokových sazeb a poměru rezerv bank vedly k tomu, že čínské desetileté státní dluhopisy poprvé v historii klesly pod 1,8 %, což je bezprecedentní krok. Bohužel pro investory se vyjasnění těchto záležitostí dočkáme až v březnu.
Nejistotu dále vysvětlil Jason Chan z Bank of East Asia. “Někteří doufali, že CEWC poskytne více podrobností o stimulech spotřeby a balíčcích na uvolnění zásob nemovitostí, ale skutečnost byla poněkud zklamáním,” poznamenal Chan. “Investoři si možná budou muset počkat na další zavádění fiskální politiky až do prvního čtvrtletí.”

Navzdory neklidným podmínkám na trhu zůstal index síly dolaru do značné míry stabilní, a to především díky zachovaným ziskům z předchozích pěti dnů obchodování. Za podpory vyšších výnosů státních dluhopisů zaznamenaly růst také australské i novozélandské výnosy.
Japonský trh zůstal do jisté míry nedotčen, přičemž důvěra velkých podniků zůstala stabilní. To se zdá být v souladu s názorem Bank of Japan před politickým zasedáním, které se uskuteční příští týden a na němž se analytici rozcházejí v názoru na to, zda dojde ke zvýšení sazeb.
Jihokorejský akciový benchmark se mírně zvýšil a odrazil se od následků neúspěšného pokusu prezidenta Yoon Suk Yeola o zavedení stanného práva. Od pátku nebyly v hodnotě měny won zaznamenány žádné změny. Více než osm členů vládnoucí strany Lidová síla v zemi, kteří podpořili Yoonův návrh na impeachment, bylo významným ústředním tématem pátečního vydání novin Munhwa Ilbo.
V Austrálii se akcie společnosti DigiCo Infrastructure REIT, provozovatele datových center, při svém pátečním debutu v Sydney propadly až o 10 %, přičemž podnik v hodnotě 2 miliard australských dolarů
Mezitím se indické ekonomice dostalo určité úlevy, když nově zveřejněné vládní údaje ukázaly snížení inflace v minulém měsíci, což je slibný signál pro nově dosazeného šéfa centrální banky.
Na evropských trzích Evropská centrální banka provedla očekávané snížení výpůjčních nákladů o 25 bazických bodů a naznačila, že v budoucnu může dojít k dalšímu snížení. Kromě toho Švýcarská národní banka provedla výrazné snížení o 50 bazických bodů, čímž překonala očekávání trhu.

Ve Spojených státech ekonomické údaje zveřejněné ve čtvrtek vykreslily nejasný obraz stavu ekonomiky. Byl zaznamenán vyšší než očekávaný nárůst týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zatímco údaje o cenách výrobců představily smíšené výsledky – konkrétně listopadový nárůst velkoobchodní inflace v USA, který byl připisován především prudkému růstu cen vajec. V důsledku toho se očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA, které se předpokládá příští týden, nijak výrazně neposunulo.
Chris Larkin z E*Trade ze společnosti Morgan Stanley k volatilnímu stavu trhu uvedl: “Vzhledem k tomu, že vysoké ceny vajec hrály rozhodující roli v tom, že celkový PPI byl vyšší, než se očekávalo, obchodníci se mohou více zaměřit na skokový nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti.” Dále poukázal na to, že ačkoli byl zaznamenán stálý příliv solidních údajů z oblasti práce, “Fed je připraven citlivě reagovat na jakékoli známky změkčení situace v oblasti pracovních míst”.
Co se týče komodit, ropa směřuje k týdennímu růstu, protože očekávání zpřísnění amerických sankcí vůči Íránu a Rusku kompenzují obavy z velkého globálního přebytku v příštím roce. Také zlato zaznamenalo růst, který kompenzoval čtvrteční pokles o 1,4 %, což znamenalo největší pokles za poslední dva týdny. Současně se Bitcoin obchodoval zhruba kolem hranice 100 000 USD.
Závěrem lze říci, že trhy po celém světě očekávají zasedání Federálního rezervního systému, které se uskuteční příští týden, a Spojené státy, Evropa a Asie tak mají před sebou množství ekonomických faktorů, které je třeba zvážit. Volatilita globálních trhů je zřejmá a dále nám připomíná propojenost našich ekonomických systémů. Navzdory těmto turbulencím však síla globální ekonomiky nadále přetrvává, protože průmyslová odvětví, ekonomiky a tvůrci politik se těmto neustále se měnícím podmínkám přizpůsobují a reagují na ně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky