Klíčové body
- Dubaj je známý svými luxusními a výstředními stavbami, jako je právě nejvyšší mrakodrap na světě
- Toto město ve Spojených arabských emirátech je centrem obchodu, financí a turismu, s nádhernými plážemi a moderními nákupními středisky
- Dubaj je také proslulý svou rozmanitou kulturní scénou a bohatou historií, kterou můžete objevovat v muzeích a historických čtvrtích jako Al Fahidi
Dokonalá ukázka toho, jak lze manifestovat naše lidské vize a sny.
Dne 4. ledna roku 2010 byla v Dubaji ve Spojených arabských emirátech oficiálně otevřena nejvyšší umělá stavba světa Burj Khalifa. Pojďme se dnes podívat ve zkratce právě na příběh Dubaje – jelikož se jedná o dokonalou demonstraci toho, jak můžeme prakticky jakékoli plány a vize převést do reality.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1642 – Karel I. společně se 400 ozbrojenci vtrhl do londýnského parlamentu pozatýkat největší buřiče, kteří ale byli varováni a utekli.
- 1762 – Velká Británie vyhlásila válku Španělsku, což znamenalo vstup Španělska do Sedmileté války.
- 1797 – Valentin Vodnik začal vydávat první noviny ve slovinském jazyce – Lublanske novice.
- 1880 – Na Žofíně se konal velký koncert při příležitosti 50. výročí Smetanova prvního veřejného vystoupení: Bedřich Smetana zde sám zahrál na klavír a poprvé byly zpívány Večerní písně a hrány Tábor a Blaník z Mé vlasti
- 1884 – V Londýně byla založena socialistická Fabiánská společnost, jež byla proti Marxovým myšlenkám a revolučnímu nastolení socialismu.
- 1896 – V pražském Rudolfinu se konal první koncert České filharmonie.
- 1896 – Utah je přijat jako 45. stát USA.
- 1948 – Myanmar
(dříve Burma) vyhlásil nezávislost na Velké Británii. - 2004 – Mars Exploration Rover: Vozítko NASA Spirit
(oficiálně MER-A) přistálo úspěšně na Marsu. - 2010 – Zemřel Cutomu Jamaguči, jediný oficiálně uznaný člověk přeživší výbuchů atomové bomby v Hirošimě i Nagasaki
(* 16. března 1916)
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1965 – Ford Mustang byl představen na tiskové konferenci v Dearbornu ve státě Michigan. Mustang se stal kultovním americkým vozem a úspěšným produktem společnosti Ford.
- 2010 – Výrobce elektromobilů Tesla Motors dodal zákazníkům první várku sedanů Model S, což znamenalo významný milník na trhu elektromobilů.
- 2016 – Čínské akciové trhy zaznamenaly prudký pokles, který vedl k zastavení obchodování a vyvolal obavy o stabilitu čínské ekonomiky a její dopad na globální trhy.
- 2018 – Index Dow Jones Industrial Average poprvé ve své historii překročil hranici 25 000 bodů, což odráží pozitivní náladu na americkém akciovém trhu.
- 2021 – Elon Musk se na krátkou dobu stal nejbohatším člověkem na světě, když v čistém jmění překonal zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose, a to zejména díky růstu ceny akcií společnosti Tesla.
Dubaj — Jak se rodil sen?
Dubaj, město a hlavní město emirátu Dubaj, jednoho z nejbohatších ze sedmi emirátů tvořících federaci Spojených arabských emirátů, která vznikla v roce 1971 po získání nezávislosti na Velké Británii. O původu názvu Dubaj existuje několik teorií. Jedna ho spojuje s dabou – druhem kobylky, která zamořuje tuto oblast – zatímco jiná tvrdí, že odkazuje na trh, který existoval v blízkosti města.V posledních letech je Dubaj srovnávána se Singapurem a Hongkongem a často je považována za hlavní podnik Blízkého východu. Rozloha 13,5 km2
Dubaj je město mrakodrapů, přístavů a pláží, kde se vedle turistiky vyhledávající slunce odehrává i velký byznys. Díky velkému počtu emigrantů působí jako blízkovýchodní tavicí kotel a atmosféra je obecně tolerantní. Náboženská příslušnost není výrazným aspektem života ve městě. Většinovým náboženstvím je islám, ale vedle dubajských mešit zde koexistují kostely a hinduistické chrámy.
Západní část Dubaje těží z malých úseků písečných pláží, které pomohly katalyzovat turistický průmysl města. Dubajští vládci se snažili zvětšit omezené pobřeží města a vzhledem k absenci přírodních ostrovů v pobřežních vodách byli developeři vybízeni k výstavbě obřích umělých ostrovů u pobřeží města. Nejznámější z nich je Palm Jumeirah, který má tvar palmy. Mezi další patří „Světové“ ostrovy, shluk malých ostrůvků umístěných tak, aby při pohledu shora připomínaly mapu světa.

Dubaj se rozkládá u přírodního zálivu zvaného Dubai Creek na jižním pobřeží Perského zálivu. Po více než sto let byla tato oblast centrem Dubaje, protože město bylo v počátcích závislé na rybolovu, potápění s perlami a námořním obchodu. Podél zátoky se nacházejí nejstarší budovy v Dubaji, z nichž většina pochází ze 60. let 20. století a jen zřídkakdy jsou vyšší než dvě patra. Ve čtvrti Bastakíja na západním břehu zátoky byly některé mnohem starší budovy zrekonstruovány a mnohé z nich se vyznačují charakteristickým designem větrných věží, které sem na počátku 20. století dovezli perští obchodníci.
Nové centrum města tvoří řada mrakodrapů lemujících Sheikh Zayed Road. Mezi nimi vynikají věže Emirates Towers, které byly postaveny na přelomu 90. a 90. let 20. století a v nichž se nachází hotel a vládní úřady. V blízkosti ulice Sheikh Zayed Road se nachází Dubajské mezinárodní finanční centrum, které sídlí ve futuristické budově ve tvaru oblouku, a Burj Khalifa (Burdž Chalífa, který byl v době svého oficiálního otevření v roce 2010 nejvyšší budovou světa; byl pojmenován po prezidentovi Spojených arabských emirátů a emírovi Abú Zabí Chalífovi ibn Zayedovi Al Nahyanovi. Na západ od mrakodrapů se rozkládá několik bohatých předměstí, z nichž většina je obydlena rozsáhlými vilami. Na jejich okraji se nachází Burdž al-ʿArab, obří věž ve tvaru plachty, ve které se nachází luxusní hotel. Dál na západě jsou nové shluky mrakodrapů obklopující uměle vybudovaný přístav a několik umělých jezer.
Stejně jako většina pobřeží Perského zálivu má i Dubaj celoročně horké podnebí. V letních měsících je vlhkost vzduchu vysoká, po zbytek roku mírná. Nejchladnějším zimním měsícem je obvykle leden s teplotami kolem 15 °C, nejteplejším letním měsícem je červenec s teplotami přes 40 °C. V Dubaji je nejteplejší zima a nejteplejší léto.
Počet obyvatel Dubaje v posledních dvou stoletích neustále roste, z pouhých několika tisíc místních obyvatel na více než dva miliony. Většinu počátečního nárůstu počtu obyvatel způsobili obchodníci ze sousedních zemí, kteří se rozhodli přesídlit do podnikatelsky přívětivého prostředí Dubaje. V pozdějším 20. století vedl stavební boom města k obrovskému nárůstu počtu jihoasijských dělníků a přílivu kvalifikovaných cizinců z celého světa, kteří hrají důležitou roli v dubajské ekonomice s mnoha odvětvími. Počet emigrantů ve městě výrazně převyšuje počet rodilých Emirátců. S výjimkou dělníků, kteří jsou ubytováni v pracovních táborech za hranicemi města, jsou expatrianti různých národností rozptýleni po celé Dubaji. Ačkoli je úředním jazykem arabština, v praxi je lingua franca angličtina.
Místní obyvatelstvo je převážně muslimské a většina expatriantů je rovněž muslimská, i když zde žijí i významné komunity křesťanů, hinduistů a sikhů. Vzhledem k toleranci vládnoucí rodiny vůči nemuslimům a zaměření města na obchod spolu různé komunity harmonicky koexistují, i když se občas stává, že zahraniční obyvatelé porušují pravidla slušného chování nebo zákazy užívání drog.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky