Klíčové body
- První letošní zasedání Fedu a Trumpovy kroky mohou ovlivnit směr akciového trhu a vyvolat volatilitu
- Powell zdůrazňuje nezávislost Fedu, zatímco Trump tlačí na snížení úrokových sazeb prostřednictvím fiskální politiky
- Trumpovy politiky, jako deregulace a snížení daní, mohou zvýšit zisky firem, ale zároveň vytvořit riziko inflačního tlaku
- Investoři sledují výsledky technologických společností a makrodata, která doplní klíčové rozhodnutí Fedu tento týden
Investoři se obávají, že politika prezidenta Donalda Trumpa by mohla zkomplikovat snahu centrální banky zkrotit poslední záchvěv inflace, oddálit snížení úrokových sazeb a stát se překážkou býčího tažení trhu.
Americké akcie v pátek zakončily silný týden na Wall Street poté, co Donald Trump složil přísahu jako 47. prezident Spojených států. Investoři strávili příval prvních kroků navrátivšího se prezidenta v oblasti kryptoměn, imigrace a energetiky, včetně nového společného podniku Stargate v hodnotě 500 miliard dolarů zaměřeného na infrastrukturu umělé inteligence, který poprvé v roce 2025 vynesl index S&P 500 na jeho rekordní úroveň.
Ale možná největším překvapením v této počáteční fázi nové administrativy je nedostatek konkrétních oznámení o dovozních clech. Cla byla klíčovou součástí Trumpových předvolebních slibů, které již po volbách podnítily volatilitu na finančních trzích jako potenciální překážka nižší inflace.
Vzhledem k tomu, že výhled inflace a úrokových sazeb je nyní v centru pozornosti finančních trhů, ukradne si předseda Fedu Jerome Powell show, až ve středu vystoupí na pódium, aby přednesl svou tiskovou konferenci a připomněl trhům, kdo je tady pánem?
„Kdo povede trh v tomto týdnu, bude to Powell, nebo Trump? Myslím, že budou velmi úzce korelováni,“ řekla Katie Nixonová, výkonná viceprezidentka a investiční ředitelka pro oblast správy majetku ve společnosti Northern Trust. „Powell bude jednoznačně ovlivněn Trumpem a politikou, kterou prezident skutečně zavádí. Trh se však bude řídit tím, co Trump říká v každém svém projevu, což by mohlo mít velký vliv na vytváření volatility na trhu.“

Všeobecně se očekává, že Federální výbor pro volný trh na závěr svého lednového zasedání tento týden pozastaví cyklus uvolňování měnové politiky a ponechá úrokové sazby na současné úrovni 4,25 % až 4,50 %. Tvůrci politiky se domnívají, že ekonomika nedosáhla „konzistentního pozitivního pokroku“ v oblasti inflace, zatímco nejistota kolem celní politiky Washingtonu je „jazýčkem na vahách“ pro to, aby Fed učinil pauzu, řekla Nixonová v telefonickém rozhovoru pro MarketWatch.
Pro jistotu je třeba říci, že nedávná komunikace Fedu potvrdila, že někteří tvůrci politiky vidí proinflační rizika vyplývající z Trumpových politických plánů v oblasti deregulace, imigrace, cel a snížení daní. Nová administrativa také nečekala dlouho na to, aby Fedu zasadila ránu, když Trump minulý týden prohlásil, že bude vyvíjet tlak na snížení úrokových sazeb, protože se snaží nastartovat americkou ekonomiku.
„Není až tak neobvyklé, že prezident má silný názor na úrokové sazby a chce, aby se jeho názory promítly do politiky Fedu, ale Powell se velmi jasně vyjádřil o zachování nezávislosti centrální banky,“ uvedla Marta Nortonová, hlavní investiční stratéžka společnosti Empower.
„Trump však může ovlivnit to, co Fed dělá, prostřednictvím fiskální politiky, a pokud se ukáže, že fiskální politika je inflační, bude to kontraproduktivní pro dosažení nižších úrokových sazeb,“ dodala.
Vliv Trumpovy politiky na zisky podniků
Investoři na akciových trzích se také zajímají o to, jak by mohl Trumpův návrat do Bílého domu ovlivnit zisky firem – klíčový fundament pro americké korporace a určující faktor výnosů na akciových trzích.

Přestože se očekává, že některé Trumpovy politiky, jako je snížení daní a deregulace, zvýší zisky společností, existují obavy, že mohou vést také ke zvýšeným očekáváním ohledně zisků a nastavit ještě vyšší laťku, kterou musí společnosti splnit.
„Zisky a schopnost společností naplnit vysoká očekávání ohledně zisků jsou pro výkonnost akciového trhu v letošním roce kriticky důležité, protože očekávání ohledně zisků jsou poměrně vysoká, takže zklamání může akciovým trhem pohnout,“ řekla Nortonová ve čtvrtek telefonicky pro MarketWatch.
Investoři mezitím musí také „porovnávat“ očekávání zisků s oceněním, které by mohlo být pod tlakem rostoucích výnosů státních dluhopisů v důsledku politiky vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb Fedu.
„Vyšší výnosy by měly v konečném důsledku znamenat, že se tyto valuace sníží, ale vyšší růst zisků by mohl pohánět vyšší ceny, takže tu máte tento tlak mezi valuacemi a zisky, které spolu budou muset letos bojovat,“ řekla Nortonová.
Rostoucí výnosy dluhopisů obvykle vytvářejí tlak na pokles ocenění akcií, protože se snižuje dodatečná odměna za vlastnictví rizikových aktiv oproti ultrabezpečným aktivům, jako je například americký státní dluh. Pokud však společnost dokáže prokázat silný růst zisků v prostředí optimismu ohledně softwaru umělé inteligence a silné americké ekonomiky, stále existuje prostor pro expanzi ocenění a růst cen akcií navzdory vyšším výnosům, dodala Nortonová.

Proto středeční rozhodnutí Fedu není zdaleka jedinou významnou událostí, která tento týden hýbe trhem, v kalendáři. Investoři budou také vycházet z řady výsledkových zpráv některých největších amerických technologických společností. Ve středu po skončení obchodování mají své čtvrtletní výsledky oznámit společnosti Microsoft Corp. a Meta Platforms Inc. a Tesla Inc. a ve čtvrtek Apple Inc.
K tomu se přidá předběžný údaj o HDP za čtvrté čtvrtletí, zpráva o prosincové inflaci a politická rozhodnutí Bank of Canada a Evropské centrální banky.
Trumpova administrativa bude samozřejmě i tento týden jistě přinášet spoustu oznámení, která budou ovlivňovat trh. „Trhy zatím reagovaly na každé prezidentovo prohlášení, dokonce i na ta, která by neměla mít žádný dopad, což ukazuje, že obchodníci se ještě neusadili ve svém tempu,“ uvedl Mark Malek, investiční ředitel společnosti Siebert Financial. „Taneční maraton skutečně teprve začíná.“
Americké akcie v pátek skončily níže, ale všechny tři hlavní benchmarky si připsaly týdenní zisky. Podle údajů společnosti FactSet vzrostl index S&P 500 za týden o více než 1,7 %, Nasdaq Composite si polepšil o téměř 1,7 % a Dow Jones Industrial Average si připsal 2,2 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky