Klíčové body
- Dolar stoupá po oznámení cel
- Eurodolar [EUR/USD] silně zasáhly obavy z cel
- Offshore jüan se nachází blízko historického minima
- Co sledují analytici Burzovního světa?
V 10:30 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči poměrnému koši šesti dalších měn, obchodoval o 1 % výše na úrovni 109,305, když dříve v průběhu seance dosáhl třítýdenního maxima.
Dolar stoupá po oznámení cel
Prezident Trump o víkendu oznámil, jak slíbil minulý měsíc, 25% dovozní cla na Kanadu a Mexiko a 10% clo na Čínu, přičemž tato opatření označil za nezbytná v boji proti nelegální imigraci a obchodu s drogami.
Všechny tři země přislíbily odvetná opatření, což pravděpodobně znamenalo začátek obnovené globální obchodní války, v jejímž důsledku se obnovila poptávka po bezpečném přístavu, kterým je americký dolar.
Čínský jüan klesl vůči americké měně na offshore trhu na rekordní minimum, přičemž trhy v Číně byly stále uzavřeny kvůli lunárnímu Novému roku, zatímco mexické peso se propadlo na nejnižší úroveň za téměř tři roky a kanadský dolar se propadl na úroveň nevídanou od roku 2003.
„Vypadá to, že vyjednávací pozice této nové Trumpovy administrativy ‚maximálního tlaku‘ spočívá v tom, že nejprve zavede cla, možná ve snaze dosáhnout co nejrychleji co nejlepší dohody,“ uvedli ve své poznámce analytici ING. „Problém pro investory však spočívá v tom, že odbočka k těmto clům zůstává nejasná.“
„Reakcí devizového trhu byla nepřekvapivě defenzivní rally na dolaru. DXY poskočil o procento výše. Nejvíce zasaženy byly pochopitelně komoditní měny, tedy měny, které těží z globálního růstu,“ dodala ING.
Kromě pravděpodobného zásahu do globálního růstu by cla mohla mít inflační dopad, pokud jde o americkou ekonomiku, a investoři mírně omezili očekávání snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému v letošním roce.
Federální rezervní systém minulý týden ponechal svou základní jednodenní úrokovou sazbu v pásmu 4,25-4,50 %, přičemž představitelé odstranili zmínku o tom, že inflace „pokročila“ směrem k 2% inflačnímu cíli Fedu.

Euro silně zasáhly obavy z cel
V Evropě EUR/USD klesl o 1,1 % na 1,0248, přičemž jednotná měna se propadla na nejnižší úroveň od listopadu 2022, protože investoři se připravovali na cla vůči Evropě ze strany Trumpovy administrativy.
V rozhovoru pro BBC Trump uvedl, že k podobným clům s Evropskou unií „určitě dojde“, a obchodní deficit s EU označil za „zvěrstvo“.
Spojené státy měly v loňském roce obchodní deficit s Evropskou unií ve výši něco málo přes 200 miliard dolarů.
„Rostoucí vyhlídky na globální obchodní válku a cla směřující k EU jsou čistě negativní pro euro,“ dodala ING.
Euru mírně pomohly údaje zveřejněné dříve v pondělí, které ukázaly, že pokles německého výrobního sektoru se v lednu zmírnil.
Index nákupních manažerů
Konečný údaj je téměř o bod vyšší než předběžná hodnota 44,1 bodu, zůstává však pevně pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.
Evropská centrální banka minulý týden snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, což bylo páté takové snížení od června, v očekávání, že největší nárůst inflace za celou generaci je téměř překonán a slábnoucí ekonomika potřebuje úlevu.
Všechny oči se nyní upírají na bleskové zveřejnění indexu spotřebitelských cen v eurozóně později během seance, který by měl v lednu dosáhnout 2,4 % meziročně, což je těsně nad střednědobým cílem ECB ve výši 2,0 %.
GBP/USD se posunul o 0,1 % níže na 1,2313, přičemž libra byla relativně mírně zasažen poté, co Trump v rozhovoru pro BBC nevyloučil zavedení poplatků na britské zboží, ale dodal, že situaci „lze vyřešit“.
„Libra byla jednou z nejméně zasažených měn G10, pravděpodobně proto, že Spojené království má obchodní deficit s USA a podíl vývozu zboží na HDP je relativně malý,“ uvedla ING.
Koncem tohoto týdne se koná zasedání Bank of England, na kterém se bude stanovovat měnová politika a na kterém by centrální banka mohla snížit úrokové sazby s cílem povzbudit skomírající ekonomiku.

Offshore jüan blízko historického minima
V Asii se USD/CNH obchodoval o 0,3 % výše na úrovni 7,3400, přičemž offshore jüan se pohyboval poblíž historického minima po oznámení 10% dovozního cla ze strany USA – což je krok, který nevěstí nic dobrého pro čínskou ekonomiku, jež je silně závislá na vývozu.
Peking Trumpova cla odsoudil a přislíbil odvetná opatření. Očekává se také, že země vydá nárazníková stimulační opatření, aby kompenzovala ekonomický dopad Trumpových cel.
Údaje o indexu soukromých nákupních manažerů ukázaly, že čínská podnikatelská aktivita zůstala v lednu mírná. Index PMI ve výrobě Caixin za tento měsíc zaostal za očekáváním, ačkoli se mu podařilo udržet jen v oblasti expanze.
USD/JPY se obchodoval o 0,1 % výše na 155,22, přičemž japonský jen oslabil méně než jeho protějšky kvůli jestřábí Bank of Japan a jeho statusu bezpečného přístavu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky