Klíčové body
- Ropa prodloužila svůj pokles poté, co Čína zavedla cla na americké komodity, včetně ropy a zkapalněného plynu
- Trh s ropou zůstává nestabilní kvůli politické nejistotě a obchodním sporům mezi USA a Čínou, které ohrožují globální ekonomický růst
- Zlato se drží poblíž rekordního maxima, protože obchodní válka mezi USA a Čínou zvýšila poptávku po bezpečných investicích
- Obchodní nejistota a napětí kolem cel podpořily růst cen zlata, zatímco posilující dolar může omezit jeho další zisky
Ropa prodlužuje pokles po odvetných opatřeních Číny proti americkým clům
Poté, co Čína uvalila vlastní cla na některé komodity vyvážené z USA, ropa prodloužila svůj pokles a připravila tak půdu pro novou obchodní válku mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, která ohrožuje globální růst.
West Texas Intermediate klesl na úroveň kolem 72 dolarů poté, co se těsně po oznámení čínských opatření propadl až o 1,9 %, zatímco globální benchmark Brent se pohyboval poblíž 75 dolarů. Čína v reakci na „jednostranné uvalení cel ze strany USA“ zavede poplatky na řadu zboží, včetně ropy a zkapalněného zemního plynu, uvedlo národní ministerstvo financí.
Trump již dříve odložil plánovaná cla na Kanadu a Mexiko o měsíc poté, co se tyto země dohodly na přijetí přísnějších opatření v boji proti migraci a obchodu s drogami.
„Volatilita na trhu s ropou je odrazem politické nejistoty, kterou nová Trumpova administrativa přináší,“ uvedl Charu Chanana, hlavní investiční stratég společnosti Saxo Markets Pte. “Základní údaje o ropě jsou zastíněny, protože trh je do značné míry řízen sentimentem, přičemž cla hrají významnou roli při utváření směru vývoje cen.“

Futures se potýkaly s nerovnoměrným začátkem roku, kdy nejprve rostly kvůli chladné zimě a americkým sankcím na ruské energetické toky, aby pak tyto zisky snížily poté, co se Trump ujal úřadu a pohrozil plošnými cly, která by mohla zbrzdit globální růst. Obavy z poptávky zůstávají aktuální, přičemž výrobní aktivita největšího dovozce ropy Číny v lednu nečekaně klesla již druhý měsíc.
Jinde OPEC a jeho spojenci na pondělním kontrolním zasedání neprovedli žádné změny stávajících plánů těžby ropy, a to i přesto, že americký prezident vyzval skupinu ke snížení cen ropy rozšířením těžby. OPEC+ má v tomto čtvrtletí zachovat omezení produkce a od dubna pak postupně zvyšovat těžbu v měsíčních tranších.
Zlato stabilně blízko rekordního maxima, protože Trump zahájil obchodní válku mezi USA a Čínou
Zlato se stabilně pohybovalo poblíž rekordního maxima poté, co prezident Donald Trump uvalil 10% cla na Čínu, což podpořilo poptávku po útočištích.
Peking okamžitě odpověděl řadou poplatků na americké výrobky a také oznámil vyšetřování společnosti Google kvůli údajnému porušování antimonopolních pravidel. Obchodní válka s Čínou přichází poté, co Trump pohrozil zavedením 25% cel na Kanadu a Mexiko, než oznámil, že je o měsíc pozastavuje. Zlaté kovy se obchodovaly poměrně blízko historického maxima nad 2 830 USD za unci, kterého dosáhly v pondělí.
Existuje spousta obav z toho, co nás čeká, což spaluje přitažlivost zlata jako uchovatele hodnoty v těžko předvídatelném prostředí. Důležité bude, jak moc vzroste kurz dolaru, protože posilující americká měna zdražuje zlato pro mnoho kupujících.

Mezi největší otázky patří, jak odolné budou americká a čínská ekonomika vůči obchodní válce, a také dopady na měnovou politiku v případě, že cla znovu zažehnou inflaci. Federální rezervní systém minulý měsíc pozastavil snižování úrokových sazeb a s ohledem na politiku nové administrativy zaujal „vyčkávací“ přístup.
Spotová cena zlata byla ve 14:09 v Singapuru stabilní na úrovni 2 814,42 USD za unci. Spotový dolarový index Bloomberg se po růstu o 1,1 % během předchozích šesti seancí příliš nezměnil. Stříbro pokleslo, platina zůstala beze změny a palladium si polepšilo.
Obavy z obchodní války otřásly trhy s drahými kovy ještě předtím, než Trump přistoupil k zavedení cel vůči Číně. Ceny zlata a stříbra v USA v posledních týdnech prudce vzrostly nad mezinárodní benchmarky, což přimělo obchodníky a prodejce, aby před zavedením případných cel nahnali do USA obrovské objemy těchto kovů. Tento chaos vedl také k prudkému nárůstu sazeb za pronájem zlata a stříbra – výnosu, který mohou držitelé slitků v londýnských trezorech získat krátkodobým zapůjčením kovu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky