Klíčové body
- Futures se obchodují v červených číslech
- Trump o clech na Kanadu a Mexiko 🇨🇦🇲🇽
- Zpráva Conference Board o spotřebitelské důvěře v USA
- Loganová z Fedu bude mít projev
Investoři vyhodnocují hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že „přistoupí“ k odložení cel na Kanadu a Mexiko, která by mohla rozvrátit severoamerickou ekonomiku. Mezitím má Conference Board zveřejnit nové údaje o spotřebitelské důvěře, zatímco poptávka po bezpečném přístavu pomáhá zlatu dosáhnout už jedenáctého historického maxima v tomto roce.
Futures se obchodují v červených číslech
Futures na americké akcie v úterý naznačily ztrátové otevření na znamení pokračující opatrnosti investorů před klíčovými čtvrtletními výsledky společnosti Nvidia
Do 09:33 SEČ si futures kontrakt na Dow připsal 3266 bodů, tj. o 0,1 %, futures na S&P 500 se většinou nezměnily a futures na Nasdaq 100 klesly o 44 bodů, tj. o 0,2 %.
Hlavní indexy na Wall Street zakončily pondělní rozkolísanou seanci smíšeně, když benchmark S&P 500 ustoupil o 0,5 % a 30-ti akciový Dow Jones Industrial Average přidal 0,1 %. Nejvíce zaostával technologický Nasdaq Composite, který klesl o 1,2 %, protože obchodníci nadále zvažovali výhody velkých výdajů na umělou inteligenci ze strany technologických megakapitálů, které směřují ke středečním výsledkům společnosti Nvidia.
Sentiment byl rovněž ovlivněn prohlášením prezidenta Trumpa, že 25% cla na Kanadu a Mexiko budou „pokračovat“ poté, co byla dříve odložena na březen
V Asii se většina akcií propadla. Chuť riskovat byla zasažena zprávou agentury Bloomberg News, že Bílý dům se snaží zpřísnit Bidenovy kontroly vývozu polovodičových technologií do Číny – zejména čipů od společnosti Nvidia. Stalo se tak poté, co Trump o víkendu vyzval k větší kontrole čínských investic v klíčových amerických odvětvích, čímž hrozil zvýšením napětí s Pekingem.

Trump o clech na Kanadu a Mexiko
Americká cla na dovoz z Kanady a Mexika jsou „včas a podle plánu“, přestože obě země pracují na posílení bezpečnosti hranic, uvedl v pondělí Trump.
Trump tuto poznámku učinil poté, co byl dotázán, zda severní a jižní sousedé Ameriky udělali dost pro to, aby se clům vyhnuli. Začátkem tohoto měsíce Trump souhlasil s odkladem cel do 4. března poté, co se představitelé Kanady a Mexika dohodli, že udělají více pro posílení bezpečnostních opatření na svých hranicích s USA, zejména s cílem zastavit tok drogy fentanyl.
Termín 4. března, kdy mají cla vstoupit v platnost, Trump konkrétně nezmínil. Tento krok by se týkal dovozu z Kanady a Mexika do USA v hodnotě více než 918 miliard dolarů a hrozil by rozvrátit hluboce integrovanou severoamerickou ekonomiku.
Znovu také zopakoval své přání zavést rozsáhlá „reciproční“ cla, která mají vyrovnat poplatky uvalené na americké zboží a kompenzovat obchodní překážky.
Zpráva Conference Board o spotřebitelské důvěře v USA
Podle odhadů klíčového indexu, který má být zveřejněn v úterý, se očekává, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v únoru již třetí měsíc po sobě oslabila.
Ekonomové očekávají, že index spotřebitelské důvěry Conference Board tento měsíc klesl na 102,7 bodu z lednových 104,1 bodu.
Nedávné údaje ukázaly prudký pokles maloobchodní prodejní aktivity, zhoršení spotřebitelské nálady a jednoletá inflační očekávání vyskočila na 15měsíční maximum. Průzkum Michiganské univerzity ukázal, že se domácnosti obávají, zda již není pozdě na to, aby se vyhnuly potenciálnímu dopadu Trumpových celních plánů na růst cen.
Přesto, i když údaje představily některé „varovné vlajky“ kolem americké ekonomiky, širší pozadí zůstává „v pořádku“ a podle analytiků společnosti Vital Knowledge „by mělo pomoci snížit riziko prudkého propadu akcií“.
Loganová z Fedu bude mít projev
Mezitím budou trhy sledovat prohlášení prezidentky Federálního rezervního systému v Dallasu Lorie Loganové, které zazní v úterý ráno.
Navzdory relativně nepříznivým číslům o spotřebitelském sentimentu, převážně odolná americká ekonomika a míra inflace výrazně nad 2% cílem Fedu posílily sázky na to, že centrální banka nebude letos se snižováním úrokových sazeb spěchat.
Na svém posledním zasedání v lednu představitelé Fedu prosadili pozastavení série snižování sazeb, která sahá až do roku 2024, a podpořili vyčkávací přístup k případnému dalšímu snižování.
Zápis z jednání také naznačil, že tvůrci politiky zvažovali také zpomalení nebo dočasné zastavení snižování své rozvahy kvůli nejistotě ohledně toho, jak bude americké ministerstvo financí v nadcházejících měsících řídit emisi dluhopisů.

Zlato se pohybuje kolem rekordního maxima
Ceny zlata byly v úterý na začátku evropského obchodování nižší, ale zůstaly blízko nedávných maxim, protože poptávku po bezpečném přístavu podpořily obavy z amerických obchodních cel.
Žlutý kov v nočním obchodování vzrostl a dotkl se nového rekordního maxima poté, co Trump naznačil svůj záměr pokračovat v uvalování cel na Kanadu a Mexiko.
Mezitím ceny ropy vzrostly poté, co USA uvalily nové sankce na více než 30 makléřů, přepravních firem a provozovatelů tankerů kvůli jejich roli v přepravě íránské ropy. Toto rozhodnutí vyvolalo obavy z omezení dodávek.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky