Podle údajů, které budou pravděpodobně ovlivňovat pohled Federálního rezervního systému na inflaci v době zvýšené nejistoty kolem obchodní politiky prezidenta Donalda Trumpa, rostly ceny výrobců v USA v únoru pomaleji, než se očekávalo, zatímco meziměsíčně se nečekaně nezměnily.
Celkový index cen výrobců pro konečnou poptávku dosáhl za dvanáct měsíců do února 3,2 %, což znamená zmírnění oproti lednovému tempu 3,7 %, které bylo revidováno směrem nahoru. V meziměsíčním srovnání se ukazatel ochladil z 0,6 % na 0,0 %.
Ekonomové očekávali hodnoty 3,3 % a 0,3 %.
Zpráva přichází poté, co ve středu samostatná metrika ukázala, že spotřebitelské ceny minulý měsíc rostly krotčím tempem, než se předpokládalo, což je možná pro Trumpa optimistická zpráva, protože pokračuje ve svých plánech na revizi obchodních vztahů USA s přáteli i protivníky.
Naděje, že Federální rezervní systém ještě letos sníží úrokové sazby, se rovněž zvýšila, neboť finanční trhy nyní sázejí na to, že centrální banka sníží výpůjční náklady již v červnu poté, co se v lednu rozhodla pozastavit cyklus snižování sazeb. Na nadcházejícím zasedání příští týden se tipuje, že Fed ponechá své základní jednodenní úrokové sazby na stabilní úrovni 4,25 až 4,50 %.
Analytici se však nadále obávají, že spory kolem Trumpových cel by mohly v nadcházejících měsících ještě zvýšit inflační tlaky a následně ohrozit širší růst.
Počet Američanů, kteří poprvé požádali o podporu v nezaměstnanosti, se v týdnu končícím 8. března mírně snížil na 220 000 oproti předchozím 222 000. Předpokládalo se, že tento počet vzroste na 226 000.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky