Irská domácí ekonomika by mohla být do roku 2032 až o 1,8 % menší, než by jinak byla, pokud budou mezi Spojenými státy a Evropskou unií zavedena trvalá cla „sýkor za oko“, ukázala v pátek studie, na jejímž autoru je ministerstvo financí.
Dokument popisuje obchodní opatření, která již oznámila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa jako „jasné a významné riziko pro světovou ekonomiku“, uvedl, že plány americké politiky mohou mít potenciálně neúměrně velký dopad na malou irskou ekonomiku kvůli tomu, jak vysoce je integrovaná v globálním systému.
Značná část irských pracovních míst, daňových příjmů a vývozu je přímo závislá na shluku velkých amerických nadnárodních firem, což je výsledek obchodního modelu s nízkými daněmi, který po desetiletí posiluje irský hospodářský růst.
„Musíme si být zcela jisti, že jak se budeme pohybovat ve zbytku tohoto roku a pravděpodobně i v letech následujících, že udržení pracovních míst, ochrana konkurenceschopnosti naší ekonomiky bude naší prioritou číslo jedna,“ řekl na tiskové konferenci ministr financí Paschal Donohoe.
Nejnovější prognózy ministerstva financí z doby před Trumpovými volbami odhadovaly, že modifikovaná domácí poptávka
Páteční výzkum provedený s Institutem pro ekonomický a sociální výzkum odhadl, že 10% dvoustranné clo na zboží a služby by během pěti až sedmi let posunulo MDD o 1,7 % pod základní bezcelní hranici, nebo o 1,8 % níže v případě 25% cla. Samotné 25% clo na zboží by vedlo k poklesu o 1,2 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky