Podle analytiků společnosti Oppenheimer bude mít na krátkodobou výkonnost akcií Tesly pravděpodobně vliv schopnost nahradit část zákazníků, kteří byli vyhnáni politickými aktivitami jejího generálního ředitele Elona Muska.
Společnost byla zasažena klesajícími očekáváními prodeje pro rok 2025, přičemž analytici částečně uvádějí dopad Muskovy kontroverzní role v nové administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Musk – nejbohatší člověk světa – se stal klíčovým Trumpovým podporovatelem a stál v čele snahy o snížení počtu zaměstnanců federální vlády prostřednictvím takzvaného ministerstva pro efektivitu vlády neboli DOGE.
Muskův tlak vedl k rozsáhlému propouštění nebo odkupu státních zaměstnanců, ačkoli některé z těchto kroků stále čelí právním překážkám.
Pod vlivem taktiky DOGE se zdá, že mnozí kupci automobilů – zejména ti, kteří se označují za liberály nebo jsou spojeni s Demokratickou stranou, opozicí vůči Trumpovým republikánům – začali omezovat nákupy vozů Tesla.
Přestože se Muska zastali někteří konzervativci a sám Trump slíbil, že si Teslu koupí, dodávky společnosti v prvním čtvrtletí klesly na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Prodeje byly již dříve pod tlakem nejistého amerického trhu s elektromobily a tvrdé konkurence ze strany čínských konkurentů.
Průzkum společnosti YouGov z minulého týdne mezitím ukázal pokles celkové nálady spotřebitelů vůči společnosti Tesla
„Konzervativní kupce považujeme za pozitivní faktor, ale upozorňujeme na nesoulad v oblasti služeb, infrastruktury a produktů, který omezuje hloubku poptávky,“ napsali analytici Oppenheimer. Makléřská společnost uvedla, že vzhledem k tomu, že značka Tesla je nadále „politizována“, přetrvávají také obavy z možného „odlivu mozků“, který by mohl způsobit odliv vysoce postavených talentů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky