Ruské ministerstvo financí v úterý uvedlo, že hodlá oživit plány na privatizaci státního majetku a doufá, že v příštím roce prodá podíly v sedmi velkých společnostech, aby získalo až 300 miliard rublů
Moskva, které se západní kapitál od zahájení konfliktu na Ukrajině vyhýbá, hledá způsoby, jak podpořit více domácích soukromých investic, zvýšit ekonomickou efektivitu a v konečném důsledku posílit rozpočtové příjmy, protože Rusko vynakládá velké prostředky na válku.
„Měli jsme návrhy na velkou privatizaci,“ řekl ministr financí Anton Siluanov na setkání s Rosimuščestvo, ruskou federální agenturou pro správu majetku. „Podle našeho názoru je nyní čas, kdy můžeme tuto otázku znovu zařadit na pořad jednání.“
V roce 2010 ministerstvo financí, které tehdy vedl reformátor Alexej Kudrin, nejprve zahájilo několikaletou privatizační kampaň s cílem zbavit se státního majetku, ale nakonec se tento plán zastavil. Hlavním obchodem z té doby byl prodej státního podílu v ropné společnosti Rosněfť.
Koncem roku 2023 Siluanov navrhl obnovit privatizaci. Předložil vládě seznam 30 velkých státních podniků a navrhl prodat jejich akcie s tím, že stát si ponechá kontrolní podíl, což by bylo součástí snahy snížit tlak na domácí trh s půjčkami.
Ministerstvo navrhované společnosti nejmenovalo a k žádným významným obchodům nedošlo. Šéf banky VTB Andrej Kostin navrhl jako potenciální kandidáty monopolní ropovod Transněfť, Ruské železnice a Ruskou poštu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky