Klíčové body
- Asijské trhy mírně rostly navzdory nejistotám kolem obchodní války USA
- Wall Street oslabila kvůli propadu akcií UnitedHealth a společnosti Nvidia
- TSMC potěšila investory stabilním ziskem i přes globální napětí
- Ceny ropy rostly, ale výnosy amerických dluhopisů zůstávají volatilní
Tokijský index Nikkei 225 posílil o 0,6 % na 34 583,29 bodu, zatímco jihokorejský index Kospi vzrostl o 0,3 % na 2 478,39 bodu.
Tchajwanský Taiex vyskočil o 0,8 % a regionální technologické společnosti si polepšily poté, co globální těžká váha Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. vykázala za poslední čtvrtletí zisk, který odpovídal očekávání analytiků. Možná ještě důležitější je, že také uvedla, že nezaznamenala pokles aktivity svých zákazníků kvůli obchodní válce prezidenta Donalda Trumpa, jak naznačovaly některé jiné společnosti.
Přesto byla společnost známá jako TSMC opatrná. „I když jsme zatím nezaznamenali žádné změny v chování našich zákazníků, nejistoty a rizika z možného dopadu celní politiky existují,“ uvedl finanční ředitel Wendell Huang. Akcie společnosti TSMC, které se obchodují ve Spojených státech, ve čtvrtek přidaly 0,1 %.
Šanghajský index Composite klesl o 0,3 % na 3 272,09 bodu.
Mnoho dalších trhů bylo v pátek uzavřeno kvůli svátkům před Velikonocemi.
Ve čtvrtek index S&P 500 vzrostl jen o 0,1 % na 5 282,70, přestože tři ze čtyř akcií v indexu stouply.

Nasdaq Composite se po výprodeji z předchozího dne posunul o 0,1 % na 16 286,45 při většinou stabilnějším výkonu .
Trh zatížila společnost Nvidia, která klesala druhý den v řadě po zveřejnění informace, že nové limity na vývoz čipů do Číny by mohly poškodit její výsledky za první čtvrtletí o 5,5 miliardy dolarů a byla druhou nejvýznamnější vahou v indexu S&P 500. Společnost se propadla o 2,9 %.
Průmyslový index Dow Jones Industrial Average klesl o 527 bodů, protože pojišťovna UnitedHealth Group se propadla o 22,4 %, což je její nejhorší pokles od roku 1998. Společnost snížila svůj odhad finančních výsledků pro letošní rok a uvedla, že její zákazníci Medicare Advantage dostávají od lékařů a ambulantních služeb více péče, než se očekávalo.
Akcie společností z ropného a plynárenského průmyslu rostly poté, co cena ropy obnovila část svých prudkých ztrát z tohoto měsíce. Společnost Diamondback Energy vyskočila o 5,7 % a Halliburton o 5,1 %.
Ve čtvrtek americká referenční ropa posílila o 2,18 USD na 64,01 USD za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent posílila o 2,11 USD na 67,96 USD za barel.
Obchodování s ropou bylo v pátek pozastaveno kvůli velikonočnímu víkendu.
Obchodní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstává zdrojem hluboké nejistoty. Ekonomové se obávají, že jeho použití prudkého zvýšení cel by mohlo způsobit recesi, pokud by bylo plně zavedeno a ponecháno po nějakou dobu v platnosti.
Trump ve čtvrtek nabídl několik povzbudivých signálů, že jednání s ostatními zeměmi by mohla vést ke snížení cel. Proti tomu však stála jeho kritika předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella , který ve středu zopakoval, že cla jsou větší, než centrální banka očekávala, a mohla by zpomalit ekonomiku a znovu nastartovat inflaci.
Cla vytvářejí pro Fed dilema. Pokud sníží úrokové sazby, aby pomohl podpořit větší půjčky a výdaje, bude to tlačit na růst cen.
Trump tento postoj ve čtvrtek kritizoval a prohlásil, že Fed je „vždy POZDNÍ A ŠPATNÝ“. Řekl také, že „Powellovo ukončení nemůže přijít dost rychle!“.
Nezávislý Fed schopný jednat bez vlivu Bílého domu je hlavním důvodem, proč mají Spojené státy pověst bezpečného místa pro investice. Historie naznačuje, že centrální banky s větší mírou autonomie mají tendenci mít ekonomiky s nižší a stabilnější inflací.

Na trhu dluhopisů vzrostl výnos desetiletého státního dluhopisu na 4,32 % ze středečních 4,29 %. Po většinu tohoto týdne se snižoval po vzestupu v minulém týdnu, který vyvolal obavy, že Trumpova obchodní válka může podkopávat důvěru v americké investice jako nejbezpečnější na světě.
Zprávy o vývoji americké ekonomiky byly smíšené. Podle jedné z nich požádalo minulý týden o podporu v nezaměstnanosti méně amerických pracovníků, než ekonomové očekávali, což naznačuje, že trh práce zůstává relativně solidní. Druhá zpráva však uvedla, že výroba ve středoatlantickém regionu se nečekaně změnila z růstu na pokles.
V Evropě ve čtvrtek indexy poklesly o 0,6 % ve Francii a o 0,5 % v Německu. Evropská centrální banka snížila svou hlavní úrokovou sazbu. To obvykle tlačí ceny akcií vzhůru, investoři však tento krok již očekávali.
Na začátku pátku se americký dolar kupoval za 132,42 japonského jenu, což je pokles ze čtvrtečních 132,44 jenu. Euro vzrostlo na 1,1373 dolaru z 1,1367 dolaru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky