Trumpova cla způsobila prudký pokles akciového trhu o 15 %
Nasdaq (^IXIC) i Russell 2000 (RUT) vstoupily do medvědího trhu, S&P 500 (SPY) se blíží
Investoři a ekonomové varují před recesí a inflací způsobenou cly
Wall Street i Main Street trpí, důvěra spotřebitelů a firem klesá
Trumpovy celní šoky: Proměna býčího trhu v medvědí a hrozba recese
„Chcete vidět krach trhu? Kdybychom prohráli, myslím, že by se trh zhroutil,“ řekl na jednom z říjnových shromáždění v Pensylvánii. Ačkoli volby vyhrál, je paradoxem, že propad trhů se přesto dostavil — a to poměrně dramatickým způsobem.
Trumpova opatření, zejména bezprecedentní zvýšení cel, otřásla investičním prostředím a poslala americké indexy do prudkého sestupu. Index S&P 500 (SPY) ztratil od Trumpovy inaugurace až do začátku dubna 15 % své hodnoty, přičemž dvě třetiny této ztráty připadly na období po tzv. „Dni osvobození“, kdy prezident oznámil rozsáhlé celní změny.
Nejrychlejší propad od nástupu do úřadu v moderní historii
Takto prudký propad trhů krátce po nástupu prezidenta do úřadu je výjimečný. Jediným srovnatelným případem je situace z roku 2001, kdy do úřadu nastoupil George W. Bush a trhy reagovaly na splasknutí dot-com bubliny. Následuje Jimmy Carter v roce 1977, jehož trhy klesly zhruba o 6 % — pro srovnání, dnešní pokles 15 % je téměř třikrát větší.
Zdroj: Canva
V případě Trumpa však existuje zřetelná kauzalita. Zatímco Bush převzal trh již klesající, Trump převzal vzkvétající býčí trh, který v roce 2024 přidal 23 %. Ekonomové i investoři tak mají důvod přičítat aktuální vývoj přímo nové administrativě a jejím opatřením.
Zatím sice nelze hovořit o technickém medvědím trhu(pokles o více než 20 % z vrcholu), avšak index Nasdaq (^IXIC) tuto hranici již překonal a v pátek oficiálně vstoupil do medvědího teritorium. Stejně tak index Russell 2000 (RUT).
Wall Street ≠ Main Street? Už dávno ne
Někteří představitelé nové administrativy tvrdí, že se zaměřují na podporu „Main Street“ — tedy běžných občanů a malých podniků — i za cenu poškození Wall Street. Jenže v roce 2024 je takové rozdělení falešné dilema. Podle Gallupu je dnes více než 60 % Američanů nějakým způsobem zapojeno do akciového trhu, ať už prostřednictvím penzijních účtů 401(k), investičních fondů či individuálních investic.
„Wall Street je Main Street,“ poznamenal ekonom Ed Yardeni ze společnosti Yardeni Research. „Obě ulice prosperují a trpí společně.“ Jeho slova ilustrují, že propad trhu ovlivňuje reálný život běžných Američanů — jejich důchody, spoření, ochotu utrácet.
Trumpova cla jako šok podobný ropné krizi
Podle Davida Kotoka z Cumberland Advisors jsou Trumpova cla fakticky masivním zvýšením daní — nikoli pro firmy, ale pro americké spotřebitele. „Jde o daň z prodeje uvalenou na zboží, které kupujeme,“ varoval Kotok. Očekávaný výsledek? Vyšší inflace, zpomalující ekonomika a možná recese – tedy stagflace, nejnepříznivější možný scénář pro centrální banku.
Ekonomové z předních bank reagovali okamžitě:
JPMorgan (JPM) zvýšila pravděpodobnost recese v roce 2025 na 60 %.
Některé předpovědi dokonce hovoří o záporném růstu HDP již v prvním čtvrtletí 2025. Pokud dojde k dvěma po sobě jdoucím záporným čtvrtletím, půjde o formální definici recese. Takový vývoj v prvním roce prezidenta, který zdědil expandující ekonomiku, byl naposledy zaznamenán v roce 1953.
Investoři a spotřebitelé čelí krizi důvěry
Když se trh domnívá, že recese je nevyhnutelná, často reaguje panikou a dalšími výprodeji. Ekonomové z RBC Capital Markets upozorňují, že během recese dosahuje medián poklesu S&P 500 až 27 %. Pokud se očekávání naplní, může to dále nahlodat důvěru spotřebitelů i firem.
Zdroj: Bloomberg
V mnoha domácnostech již propad penzijních plánů a investičních portfolií působí jako signál k omezování výdajů, čímž se negativní cyklus roztáčí. Pokud spotřebitelé přestanou utrácet, dopady se rychle projeví i na reálné ekonomice. Ztráta důvěry totiž působí jako multiplikátor problémů.
Závěr: Obchodní válka není řešení
Trumpova nová obchodní strategie – opřená o cla jako nástroj ochrany domácí produkce – zatím přinesla spíše nejistotu, volatilitu a rostoucí nervozitu na trzích. Je otázkou, zda bude přehodnocena dřív, než spořivější Američané přestanou nakupovat, podniky začnou propouštět a recese se stane tvrdou realitou.
A jak kdysi řekl renomovaný ekonom Justin Wolfers: „Obchodní válku nikdo nevyhraje.“ A v roce 2025 tato slova znovu dostávají nový a velmi konkrétní význam.
Trumpovy celní šoky: Proměna býčího trhu v medvědí a hrozba recese„Chcete vidět krach trhu? Kdybychom prohráli, myslím, že by se trh zhroutil,“ řekl na jednom z říjnových shromáždění v Pensylvánii. Ačkoli volby vyhrál, je paradoxem, že propad trhů se přesto dostavil — a to poměrně dramatickým způsobem.Trumpova opatření, zejména bezprecedentní zvýšení cel, otřásla investičním prostředím a poslala americké indexy do prudkého sestupu. Index S&P 500 ztratil od Trumpovy inaugurace až do začátku dubna 15 % své hodnoty, přičemž dvě třetiny této ztráty připadly na období po tzv. „Dni osvobození“, kdy prezident oznámil rozsáhlé celní změny.Nejrychlejší propad od nástupu do úřadu v moderní historiiTakto prudký propad trhů krátce po nástupu prezidenta do úřadu je výjimečný. Jediným srovnatelným případem je situace z roku 2001, kdy do úřadu nastoupil George W. Bush a trhy reagovaly na splasknutí dot-com bubliny. Následuje Jimmy Carter v roce 1977, jehož trhy klesly zhruba o 6 % — pro srovnání, dnešní pokles 15 % je téměř třikrát větší.V případě Trumpa však existuje zřetelná kauzalita. Zatímco Bush převzal trh již klesající, Trump převzal vzkvétající býčí trh, který v roce 2024 přidal 23 %. Ekonomové i investoři tak mají důvod přičítat aktuální vývoj přímo nové administrativě a jejím opatřením.Zatím sice nelze hovořit o technickém medvědím trhu , avšak index Nasdaq tuto hranici již překonal a v pátek oficiálně vstoupil do medvědího teritorium. Stejně tak index Russell 2000 .Wall Street ≠ Main Street? Už dávno neNěkteří představitelé nové administrativy tvrdí, že se zaměřují na podporu „Main Street“ — tedy běžných občanů a malých podniků — i za cenu poškození Wall Street. Jenže v roce 2024 je takové rozdělení falešné dilema. Podle Gallupu je dnes více než 60 % Američanů nějakým způsobem zapojeno do akciového trhu, ať už prostřednictvím penzijních účtů 401, investičních fondů či individuálních investic.„Wall Street je Main Street,“ poznamenal ekonom Ed Yardeni ze společnosti Yardeni Research. „Obě ulice prosperují a trpí společně.“ Jeho slova ilustrují, že propad trhu ovlivňuje reálný život běžných Američanů — jejich důchody, spoření, ochotu utrácet.Trumpova cla jako šok podobný ropné kriziPodle Davida Kotoka z Cumberland Advisors jsou Trumpova cla fakticky masivním zvýšením daní — nikoli pro firmy, ale pro americké spotřebitele. „Jde o daň z prodeje uvalenou na zboží, které kupujeme,“ varoval Kotok. Očekávaný výsledek? Vyšší inflace, zpomalující ekonomika a možná recese – tedy stagflace, nejnepříznivější možný scénář pro centrální banku.Ekonomové z předních bank reagovali okamžitě:
JPMorgan zvýšila pravděpodobnost recese v roce 2025 na 60 %.
Goldman Sachs odhad posunul z 20 % na 45 %.
HSBC pracuje s rizikem 40 %.
Některé předpovědi dokonce hovoří o záporném růstu HDP již v prvním čtvrtletí 2025. Pokud dojde k dvěma po sobě jdoucím záporným čtvrtletím, půjde o formální definici recese. Takový vývoj v prvním roce prezidenta, který zdědil expandující ekonomiku, byl naposledy zaznamenán v roce 1953.Investoři a spotřebitelé čelí krizi důvěryKdyž se trh domnívá, že recese je nevyhnutelná, často reaguje panikou a dalšími výprodeji. Ekonomové z RBC Capital Markets upozorňují, že během recese dosahuje medián poklesu S&P 500 až 27 %. Pokud se očekávání naplní, může to dále nahlodat důvěru spotřebitelů i firem.V mnoha domácnostech již propad penzijních plánů a investičních portfolií působí jako signál k omezování výdajů, čímž se negativní cyklus roztáčí. Pokud spotřebitelé přestanou utrácet, dopady se rychle projeví i na reálné ekonomice. Ztráta důvěry totiž působí jako multiplikátor problémů.Závěr: Obchodní válka není řešeníTrumpova nová obchodní strategie – opřená o cla jako nástroj ochrany domácí produkce – zatím přinesla spíše nejistotu, volatilitu a rostoucí nervozitu na trzích. Je otázkou, zda bude přehodnocena dřív, než spořivější Američané přestanou nakupovat, podniky začnou propouštět a recese se stane tvrdou realitou.A jak kdysi řekl renomovaný ekonom Justin Wolfers: „Obchodní válku nikdo nevyhraje.“ A v roce 2025 tato slova znovu dostávají nový a velmi konkrétní význam.