Klíčové body
- Trumpova cla vyvolala výprodej junk dluhopisů, trh reaguje na hrozbu recese
- Riziková prémie prudce vzrostla, firmy s nízkým ratingem čelí tlaku
- JPMorgan (JPM) očekává pokles HDP a růst nezaměstnanosti v roce 2025
- Nejzranitelnější sektory: maloobchod, auta a spotřební zboží závislé na Asii
Trumpovy celní šoky spustily výprodej junk dluhopisů. Investoři se obávají recese
Investoři reagovali výprodejem, který představuje největší propad od pandemického roku 2020.
Tzv. „Den osvobození“, během nějž Trumpova administrativa oznámila masivní clo na zahraniční zboží, posílil obavy z hospodářského zpomalení, které by mohlo zásadně ovlivnit schopnost amerických společností – zejména těch se spekulativním ratingem – splácet své závazky.
Prudký nárůst rizikové prémie
Podle údajů ICE BofA vyskočila prémie, kterou investoři požadují za držení podnikových dluhopisů s nižším ratingem oproti bezpečnějším americkým státním dluhopisům, během několika dní o jeden procentní bod na 4,45 p. b. Tento skok je nejvýraznější od roku 2020, kdy trhy zasáhla nejistota spojená s výlukami během koronavirové pandemie.
Tento vývoj signalizuje zvýšené riziko selhání u firem s vyšší zadlužeností, omezeným přístupem ke kapitálu a nižší likviditou. Analytici varují, že dluhopisový trh je indikátorem budoucího vývoje ekonomiky. Jak uvedl Brian Levitt ze společnosti Invesco: „Úvěry jsou kanárkem v uhelném dole. Pokud dojde k otočení ekonomiky, spready se rychle nafouknou.“
Pesimistické výhledy a dopad na zranitelná odvětví
JPMorgan v reakci na situaci snížila svůj ekonomický výhled pro Spojené státy. Očekává se pokles HDP o 0,3 % v roce 2025, oproti původně odhadovanému růstu o 1,3 %. Zároveň banka předpokládá nárůst míry nezaměstnanosti na 5,3 %, což by představovalo výrazný nárůst oproti 4,2 % z března.
Analytici identifikují několik sektorů, které jsou na novou situaci zvláště citlivé. Patří mezi ně především maloobchod, automobilový průmysl a výrobci spotřebního zboží, kteří jsou často závislí na dodavatelských řetězcích z Asie. To platí zejména pro země jako Čína a Vietnam, na jejichž produkty se nyní vztahují výrazně vyšší americká cla.

Junk dluhopisy pod tlakem
Nejvíce se celní otřesy promítly do nejrizikovější části trhu. Dluhopisy s ratingem CCC a nižším zaznamenaly v průměru rozšíření výnosového rozpětí na více než 10 procentních bodů, což je nejvyšší úroveň za posledních osm měsíců.
Například výnos dluhopisu společnosti Wayfair, která je výrazně závislá na dodávkách z Asie, vyskočil z 8 % na 10 %. Jiné společnosti jako Michael’s a Staples, jejichž provoz je rovněž citlivý na mezinárodní dodávky, také pocítily zhoršení podmínek financování. Dluhopisy obchodního řetězce Saks, splatné v roce 2029, byly podle jednoho z portfolio manažerů „dobrým indikátorem stresových bodů“ na trhu. Výnos tohoto dluhopisu se během dvou dnů posunul z 17 % na více než 19 %.
Eric Winograd, hlavní ekonom společnosti AllianceBernstein, uvedl, že „největší ztráty zaznamenávají právě nejméně kvalitní dluhopisy“. Tento trend potvrzuje i Torsten Slok z investiční společnosti Apollo, který upozornil, že firmy s nižším ratingem „nemají dostatečnou rezervu pro zvládnutí ekonomického šoku“.

Nervozita investorů a varování před další eskalací
Situace na trhu s dluhopisy vyvolává zvýšenou nervozitu mezi investory, kteří mají obavy z možného rozšíření ekonomických problémů i na stabilnější části podnikové sféry. Podle Johna McClaina ze společnosti Brandywine Global Investment Management se trh aktuálně nachází v režimu „přecenění rizika“, přičemž situaci ještě zhoršuje nejistota ohledně dalšího vývoje celní politiky Bílého domu.
„Dostali jsme více než jen nejhorší scénář,“ komentoval McClain současné kroky administrativy, která se podle něj ocitla na trajektorii eskalace obchodních napětí – a tím i ekonomických rizik.
Vývoj na trhu s junk dluhopisy je proto nyní důležitým barometrem zdraví americké ekonomiky, zejména v období, kdy se investoři snaží pochopit skutečné dopady Trumpovy nové obchodní strategie. Významné změny v nákladech firem na obsluhu dluhu, růst nejistoty a potenciální recese tvoří toxickou kombinaci, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky nejen pro emitenty rizikových dluhopisů, ale i pro celý finanční trh.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky