Klíčové body
- Redburn snížil hodnocení Stellantis a BMW kvůli rostoucím celním nákladům
- Odhadované dopady cel na automobilky dosahují 19 miliard dolarů
- Stellantis čelí nejistotě na americkém trhu a hledá nové vedení
- BMW očekává propad ziskovosti kvůli slabší poptávce a 1 miliardě eur v clech
Důvodem je zvýšená nejistota kolem nových amerických cel a rostoucí nákladový tlak, který podle analytiků začne zásadně ovlivňovat ziskovost firem. Změna doporučení přichází v kritickém období, kdy automobilky čelí stále napjatějšímu globálnímu prostředí, oslabující poptávce a politickým otřesům, jež narušují plánování i investice.
Americká cla narušují rovnováhu
Zavedení amerických dovozních cel na automobily v letošním roce vytvořilo novou a velmi nákladnou realitu, která zasáhne prakticky všechny výrobce se silnou přítomností v USA. Podle Redburnu činí odhadované čisté náklady na cla pro sledované automobilky dohromady až 19 miliard dolarů, což je ztráta, kterou současné tržní ocenění firem dostatečně nezohledňuje.
Analytici poukazují na to, že i přes robustní provozní výsledky některých značek zatím nedošlo k adekvátní korekci očekávání investorů. To vytváří potenciál pro další poklesy, zejména jakmile se tyto náklady začnou plně promítat do hospodaření firem, pravděpodobně již ve třetím čtvrtletí roku 2025.
Stellantis: dobré výkony, ale vysoká rizika
U společnosti Stellantis, která vznikla spojením skupin PSA a FCA, Redburn upozorňuje, že navzdory úspěšnému růstu čelí automobilka řadě strukturálních výzev, které by mohly její pokrok přibrzdit. Analytici firmě vytýkají pomalý návrat podílu na americkém trhu, nízké využití evropských kapacit a nedostatečnou stabilitu v managementu – Stellantis dosud nejmenovala stálého generálního ředitele, který by firmě vtiskl jasný strategický směr.
Stellantis N.V.
Redburn konstatuje, že v současném prostředí vzrůstá symetrie rizik, kdy každé zlepšení na jedné frontě může být snadno přehlušeno novými problémy, například pokračující politickou nejistotou nebo měnícími se obchodními podmínkami. Proto analytici snížili cílovou cenu pro akcie Stellantis z původních 16 EUR na 10 EUR, a doporučují vyčkat na příznivější prostředí před případnou další investicí.
BMW: pružnost nestačí, dopady cel převládají
V případě společnosti BMW Redburn rovněž uznal pozitivní faktory, jako je schopnost pružné výroby nebo silný program zpětného odkupu akcií. Přesto však převažují negativní faktory, mezi které patří náklady spojené s americkými cly, slabší čínská poptávka a zhoršující se marže.
Analytici očekávají, že automobilová marže skupiny klesne pod 4 %, zatímco předchozí odhady se pohybovaly v rozmezí 5–7 %. Odhad EBIT pro fiskální rok 2025 byl snížen o více než 35 %, což naznačuje prudké zhoršení vyhlídek. Redburn nově oceňuje akcie BMW na 85 EUR, zatímco předchozí cílová cena činila 95 EUR.

Společnost čelí podle Redburnu celkové zátěži z cel ve výši přibližně 1 miliardy eur, což by mohlo významně zatížit její zisk před zdaněním. Tyto náklady jsou o to významnější, že BMW se spoléhá na silné exporty a složité dodavatelské řetězce, které lze jen obtížně přizpůsobit novým tarifním bariérám.
Cla jako dlouhodobé riziko
Redburn varuje, že i když některé automobilky zkouší taktická opatření, jako je přesun části výroby, předzásobení nebo zvýšení koncových cen, politická nejistota zůstává klíčovým destabilizujícím faktorem. Pokud cla zůstanou v platnosti déle než předpokládaných šest měsíců, což je základní scénář Redburnu, mohou automobilky čelit dalším revizím ziskových výhledů směrem dolů.
Podle analytiků by největší dopady měly být patrné ve druhé polovině roku 2025, kdy se vyčerpají současné zásoby a zvýšené náklady začnou pronikat do výroby a marží. Automobilky se tak ocitají ve složitém období, kdy musí balancovat mezi řízením nákladů, hledáním alternativních trhů a zvládáním očekávání investorů.
Závěr: sektor v nejistotě, trhy zatím reagují vlažně
Navzdory rozsahu rizik a odhadovaným ztrátám Redburn konstatuje, že tržní ocenění zatím zůstává poměrně optimistické, což může vytvářet falešný pocit bezpečí. Investoři by podle společnosti měli očekávat další možné poklesy v případě prodloužení celního režimu či zhoršení makroekonomického prostředí.
Stellantis a BMW tak podle aktuální analýzy představují typické příklady společností, které navzdory solidním základům čelí silným vnějším tlakům, jež mohou výrazně ovlivnit jejich hospodaření v nejbližších čtvrtletích. Redburn proto doporučuje opatrnost – a v některých případech i přehodnocení investiční strategie.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky