Akcie by se mohly stát atraktivnějšími ke koupi ve druhé polovině roku 2025, uvedl stratég JPMorgan Mislav Matejka, který zatím zaujímá opatrný postoj kvůli zvýšeným makroekonomickým rizikům, slábnoucím údajům a pokračující nejistotě ohledně obchodní politiky.
„Stále si myslíme, že bychom byli kupující rizikových aktiv někdy ve druhé polovině roku,“ uvedl Matejka v nejnovější poznámce banky.
Dodal však, že by bylo potřeba splnit několik podmínek, než by se stal optimističtějším, včetně „možného přiblížení tvrdých dat k měkkým datům, revize prognóz zisků, vyčerpání slabých výhledů a ustálení nejistoty kolem celních opatření v příštích několika měsících.“
Měkké ekonomické ukazatele – jako spotřebitelská důvěra, očekávání budoucí výroby a vnímání trhu práce – se zhoršují, zatímco některá tvrdá data, například průmyslová výroba a přírůstky pracovních míst, zůstávají odolná.
Týdenní revize zisků klesly na nejslabší úrovně za poslední roky a počet oznámených propouštění dosáhl úrovní obvykle spojených s recesí. „Propouštění podle zpráv Challenger je na úrovních, které byly historicky spojeny s recesemi,“ upozornila poznámka.
Obchodní politika zůstává hlavní překážkou. I když nedávné zprávy naznačují částečné ustoupení od některých extrémních návrhů cel, Matejka varuje, že „je stále pravděpodobné, že skončíme s celními sazbami mnohem vyššími, než se na začátku roku očekávalo.“
Ekonomové JPMorgan odhadují, že aktuální návrhy by mohly zvýšit efektivní celní sazbu USA na 23 %, což odpovídá daňovému navýšení o 730 miliard dolarů, tedy 2,4 % HDP – potenciálně největšímu od druhé světové války.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky