Klíčové body
- WTO varuje, že globální obchod v roce 2025 klesne kvůli Trumpovým clům
- Severní Amerika zaznamená největší propad vývozu, až o 12,6 %
- Rizika cel a obchodní nejistoty mohou snížit obchod až o 1,5 %
- Obchodní napětí USA–Čína mění toky zboží a posiluje vývoz z Číny mimo USA
„Výhled světového obchodu se prudce zhoršil v důsledku prudkého nárůstu cel a nejistoty v oblasti obchodní politiky,“ uvedla WTO ve své nejnovější zprávě ‚Global Trade Outlook and Statistics‘, která vyšla ve středu.
Na základě aktuálně platných cel a včetně 90denního pozastavení „recipročních cel“ se nyní očekává, že objem světového obchodu se zbožím v roce 2025 poklesne o 0,2 %, než v roce 2026 zaznamená „mírné“ oživení ve výši 2,5 %.
Pokles se očekává zejména v Severní Americe, kde by měl vývoz v tomto roce klesnout o 12,6 %.
WTO rovněž varovala, že „existují vážná rizika“, včetně uplatňování „recipročních“ cel a širšího šíření politické nejistoty, „což by mohlo vést k ještě výraznějšímu poklesu světového obchodu se zbožím o 1,5 %“, což by poškodilo zejména nejméně rozvinuté země orientované na vývoz.
Nedávné celní zmatky následují po silném roce 2024, kdy světový obchod vzrostl o 2,9 % a obchod se zbožím a komerčními službami se rozšířil o 6,8 %, uvedla WTO.

WTO dodala, že nový odhad poklesu světového obchodu o 0,2 % v roce 2025 je téměř o tři procentní body nižší, než by byl podle základního scénáře „nízkých cel“, a znamená výrazný obrat oproti začátku roku, kdy ekonomové obchodního orgánu očekávali pokračující obchodní expanzi podpořenou zlepšujícími se makroekonomickými podmínkami.
„Rizika prognózy zahrnují zavedení v současnosti pozastavených recipročních cel ze strany Spojených států, jakož i širší přelévání nejistoty v oblasti obchodní politiky mimo obchodní vztahy spojené s USA,“ uvedla WTO.
„Pokud by byla reciproční cla zavedena, snížila by růst světového obchodu se zbožím o dalších 0,6 procentního bodu, což by představovalo zvláštní riziko pro nejméně rozvinuté země, zatímco šíření nejistoty v oblasti obchodní politiky
Trump začátkem dubna ohromil obchodní partnery a světové trhy, když oznámil řadu „recipročních“ cel na dovoz z více než 180 zemí. Nejvíce ze všech byl zasažen Peking, kde americká cla na čínský dovoz nyní fakticky dosahují 145 %. Čína na oplátku vrátila Washingtonu úder odvetnými cly ve výši až 125 % na americký dovoz.
Rozsáhlé tržní turbulence po oznámení cel přiměly Donalda Trumpa k dočasnému ústupu a prezident minulý týden oznámil, že nová cla na dovoz z většiny obchodních partnerů budou na 90 dní snížena na 10 %, aby bylo možné vést obchodní jednání s protějšky Washingtonu.

WTO ve své středeční zprávě uvedla, že dopad nedávných změn obchodní politiky se bude v jednotlivých regionech pravděpodobně výrazně lišit.
V upravené prognóze nyní Severní Amerika odečítá 1,7 procentního bodu od růstu světového obchodu se zbožím v roce 2025, čímž se celkový údaj dostává do záporných hodnot.
Asie a Evropa mezitím nadále přispívají pozitivně, avšak méně než v základním scénáři, přičemž příspěvek Asie se snížil na polovinu, tedy na 0,6 procentního bodu.
WTO dodala, že narušení americko-čínského obchodu „vyvolá značný odklon obchodu“, což vyvolá obavy třetích trhů ze zvýšené konkurence ze strany Číny.
„Předpokládá se, že čínský vývoz zboží se v důsledku přesměrování obchodu zvýší o 4 % až 9 % ve všech regionech mimo Severní Ameriku. Současně se očekává, že dovoz z Číny do USA prudce poklesne v odvětvích, jako je textil, oděvy a elektrická zařízení, což vytvoří nové vývozní příležitosti pro jiné dodavatele, kteří budou schopni tuto mezeru zaplnit,“ poznamenala obchodní organizace s tím, že by to mohlo otevřít dveře některým nejméně rozvinutým zemím ke zvýšení jejich vývozu na americký trh.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky