Klíčové body
- Bank for Savings byla první spořitelnou v New Yorku
- Ve válce sloužila jako měřítko ekonomického zdraví státu
- Fúze umožnila expanzi díky navýšení počtu poboček
- V roce 1991 zanikla spolu s dalšími bankami v krizi
Při bližším pohledu do průřezu historií uvidíme, že toho na dnešní den připadá samozřejmě ještě o mnoho více:
- 1939 – Ernst Heinkel předvádí Hitlerovi experimentální raketové letadlo He 176
- 1944 – Druhá světová válka: Rudá armáda osvobodila Minsk.
- 1954 – Český emigrant Jaroslav Drobný vyhrál finále Wimbledonu nad Kenem Rosewallem ve 4 setech: 13-11,4-6, 6-2, 9-7
- 1977 – Magnetická rezonance byla poprvé použita pro lékařské vyšetření.
- 1985 – Premiéra americké komedie Návrat do budoucnosti.
- 1988 – V Istanbulu byl otevřen most sultána Mehmeda Dobyvatele přes Bospor.
- 2016 – Nejméně 250 lidí bylo zabito při sebevražedném útoku Islámského státu v iráckém hlavním městě Bagdádu. Šlo o nejsmrtonosnější útok od americké invaze v roce 2003.
První spořitelna New Yorku: Bank for Savings a její cesta dějinami
Bank for Savings in the City of New-York, založená v roce 1816 a formálně registrovaná v roce 1819, představovala jeden z klíčových milníků ve vývoji amerického bankovnictví. Nejenže šlo o první spořitelnu v New Yorku, ale zároveň byla čtvrtou bankou svého druhu v celé zemi. Od samého začátku byla její existence motivována snahou o zlepšení finanční situace chudších vrstev obyvatelstva. Slogan „banka pro chudé“ nebyl marketingovým trikem, ale skutečným vyjádřením její mise: podporovat spořivost, nezávislost a ekonomické zajištění široké veřejnosti.
Tento filantropický přístup dobře vystihuje vyjádření jednoho ze zakladatelů, Thomase Eddyho, který považoval spořitelny za jeden z nejefektivnějších nástrojů pomoci potřebným. Díky tomu, že banka umožnila pracujícím lidem bezpečně ukládat své peníze a zároveň z nich čerpat úroky, získala rychle důvěru veřejnosti. Sídlo v Chambers Street, kde se mimo jiné objevila první egyptská mumie v USA, se tak stalo symbolem začátku nové éry v bankovnictví.

Růst v dobách prosperity i nejistot
Banka zaznamenala výrazný růst během občanské války, kdy byla vnímána jako důležitý indikátor hospodářského zdraví státu. V té době disponovala více než 11 miliony dolarů a obsluhovala největší počet dělnických vkladatelů ve státě New York. Rostoucí poptávka si vyžádala změnu sídla – nejprve do Bleecker Street v roce 1856, později pak do reprezentativní mramorové budovy na Fourth Avenue, navržené architektem Cyrusem L. W. Eidlitzem. Tato nová stavba z roku 1894 reflektovala rostoucí význam banky nejen v New Yorku, ale v celé Americe.
Za svůj úspěch banka vděčila také výrazným osobnostem mezi svými řediteli. Kromě již zmíněného Thomase Eddyho a Williama Bayarda Jr., jenž se stal prvním prezidentem, se mezi významné postavy řadí také DeWitt Clinton, Archibald Gracie nebo John Pintard. V pozdějších letech působili v čele například filantrop Frederic James de Peyster nebo politik Hamilton Fish, který z představenstva odstoupil poté, co byl jmenován ministrem zahraničí.
Fúze a přejmenování na New York Bank for Savings
V roce 1963 se banka sloučila s New York Savings Bank a vytvořila entitu s názvem New York Bank for Savings. Tato fúze byla nejen organizačním krokem, ale především strategií, jak obejít tehdejší regulaci, která limitovala počet poboček spořitelen na maximálně pět. Sloučením více bank však bylo možné tento limit násobit, a tak banka již v roce 1966 otevřela svou desátou pobočku. To jí umožnilo výrazně rozšířit působnost a lépe konkurovat větším bankovním institucím ve městě.
Během druhé poloviny 20. století se banka stále více přizpůsobovala novým tržním podmínkám a tlakům konsolidace v bankovním sektoru. Společnosti tohoto typu čelily rostoucí konkurenci nejen od jiných bank, ale i od nově vznikajících finančních institucí a technologických změn. Sloučení s Buffalo Savings Bank v roce 1982 tak představovalo další etapu transformace, která nakonec vyústila ve vznik instituce s názvem Goldome.

Konec jedné bankovní éry
Přestože fúze a změna názvu znamenaly určité oživení, Goldome – nástupnická instituce Bank for Savings – nepřežila turbulence počátku 90. let. V roce 1991 skončila její existence krachem, podobně jako řada dalších bank v této době. Z původní vize banky pro chudé tak zůstalo jen dědictví v podobě historického významu a vlivu na americký bankovní systém.
Zánik Bank for Savings symbolizuje proměny finančního sektoru ve Spojených státech – od charitativně zaměřených iniciativ k tržně řízeným korporacím, od lokálních institucí k velkým konglomerátům. Ačkoli dnes banka neexistuje, její dvě století trvající příběh nabízí cenný pohled na to, jak se bankovnictví v USA vyvíjelo a jaký význam měla důvěra veřejnosti v základní instituce finančního systému.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky