Klíčové body
- Dolar čeká na obchodní volatilitu
- Euro klesá z maxima
- Australský dolar klesá před zasedáním RBA
- Co sledujeme v redakci Burzovního světa?
července.
V 10:05 SEČ dolarový index, který sleduje kurz dolaru vůči koši šesti dalších měn, vzrostl o 0,1 % na 96,932, což je mírně nad minimem z minulého týdne, které bylo nejnižší za poslední tři roky.

Dolar čeká na obchodní volatilitu
Americká měna se v pondělí obchodovala v úzkém pásmu, protože účastníci devizového trhu opatrně očekávají středu, kdy vyprší 90denní odklad vysokých cel „Dne osvobození“ zavedených Trumpovou administrativou.
Prezident Donald Trump uvedl, že v pondělí později jmenuje několik desítek zemí, které obdrží dopisy s novými, vyššími cly, které mají vstoupit v platnost od 1. srpna.
Většina obchodních partnerů USA se po skončení 90denního moratoria dočká mnohem vyšších cel, ačkoli Trump také uvedl, že jeho administrativa je v posledních dnech blízko uzavření několika obchodních dohod.
Zatím se s Bílým domem dohodly pouze Velká Británie, Čína a Vietnam.
„Hrozba obnovení 50% celních sazeb by mohla krátkodobě zasáhnout příznivé rizikové prostředí, i když vzhledem k tomu, že trh již je v podváze vůči dolaru, dolar by neměl klesnout příliš hluboko,“ uvedli analytici ING v poznámce.
Euro klesá z maxima
V Evropě EUR/USD poklesl o 0,3 % na 1,1747, přičemž jednotná měna se propadla z minulého týdenního maxima 1,1829, které bylo nejvyšší od září 2021.
Německá průmyslová produkce v květnu vzrostla více, než se očekávalo, a to díky automobilovému průmyslu a výrobě energie, jak vyplývá z údajů zveřejněných v pondělí.
Produkce vzrostla o 1,2 % oproti předchozímu měsíci, což překonalo očekávané stagnující číslo.
Evropská centrální banka minulý měsíc snížila sazby již poosmé v tomto roce, ale podle analytiků Capital Economics pravděpodobně počká až do září, než opět sníží svou klíčovou sazbu, protože představitelé sledují pokračující nejistotu v obchodě a nedávné posílení eura.
Evropští obchodní představitelé se minulý týden setkali se svými protějšky z Trumpovy administrativy ve Washingtonu. Obchodní dohoda však dosud nebyla uzavřena, přičemž EU tlačí na „principiální“ dohodu, která by zahrnovala okamžité snížení cel pro klíčová odvětví.
„Domníváme se, že nejpravděpodobnějším výsledkem bude prodloužení jednání nebo velmi vágní předběžná dohoda,“ předpovídají analytici Capital Economics.
GBP/USD oslabil o 0,3 % na 1,3607, ale zůstává relativně blízko minulého týdenního maxima 1,3787, které je nejvyšší úrovní od října 2021.

Ceny britských nemovitostí v červnu meziměsíčně stagnovaly, jak v pondělí ukázaly údaje Halifaxu, který revidoval květnové údaje a namísto poklesu o 0,4 % vykázal pokles o 0,3 %.
Údaje podtrhly utlumený stav britského trhu s nemovitostmi po zvýšení daně z transakcí s nemovitostmi, které vstoupilo v platnost v dubnu.
Australský dolar klesá před zasedáním RBA
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,4 % výše na 145,18, protože trhy čekaly na jasnější pokyny ohledně obchodních dohod USA, přičemž dohoda mezi Japonskem a USA se ukazuje jako obtížně dosažitelná.
USD/CNY posílil o 0,1 % na 7,1726, zatímco AUD/USD oslabil o 0,8 % na 0,6504 a dále klesal z minulého týdenního téměř osmiměsíčního maxima 0,6590 USD.
Očekává se, že Australská centrální banka v úterý sníží základní úrokovou sazbu o další čtvrt procentního bodu v důsledku ochlazení inflace a nejistých výhledů růstu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky