Klíčové body
- Dolar směřuje k týdennímu zisku
- Libra oslabila kvůli slabým údajům o HDP
- Politika tlačí na jen
- Co sledujeme v redakci Burzovního světa?!
V 09:15 SEČ dolarový index, který sleduje kurz dolaru vůči koši šesti dalších měn, oslabil o 0,4 % na 98,100, ale směřoval k týdennímu zisku 0,7 %, navazujícímu na zisk z předchozího týdne, který činil necelé 1 %.
Dolar směřuje k týdennímu zisku
Dolar byl v poslední době v poptávce, čemuž pomohla zveřejnění údajů naznačujících odolnost americké ekonomiky, což naznačuje, že Federální rezervní systém by mohl odložit snížení úrokových sazeb více, než se očekávalo.
Údaje zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že maloobchodní tržby se v červnu ožily více, než se očekávalo, a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl minulý týden na tříměsíční minimum.
Na začátku týdne zpráva ukázala, že spotřebitelské ceny v červnu vzrostly nejvíce za posledních pět měsíců, což naznačuje, že cla začínají mít dopad na inflaci.
„Jedním z našich klíčových předpokladů pro letošní léto je, že návrat dolaru k „funkčnosti“ snižuje pravděpodobnost nových výprodejů – pokud Trump nevyhodí předsedu Fedu Jaye Powella

„Očekáváme ani jedno, a v nadcházejících měsících stále vidíme určitou podporu dolaru, protože se rozvine 14 bazických bodů započítaných do zářijového kontraktu Fedu.“
Obchodníci v současné době oceňují snížení amerických sazeb o 45 bazických bodů do konce roku, což je méně než 50 bazických bodů na začátku týdne.
Dnešní kalendář zahrnuje některé údaje o bydlení a průzkumy University of Michigan za červen.
Libra oslabila kvůli slabým údajům o HDP
V Evropě vzrostl kurz EUR/USD o 0,3 % na 1,1623, když se odrazil od čtvrtečního třítýdenního minima 1,1556, ale směřuje k týdennímu poklesu o přibližně 0,6 %.
Německé výrobní ceny v červnu klesly v souladu s očekáváním, když meziročně poklesly o 1,3 %, jak v pátek oznámil federální statistický úřad.
To následovalo po konečném zveřejnění inflace v eurozóně za červen, které potvrdilo, že spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 2,0 %, což je v souladu s cílem Evropské centrální banky.
Vzhledem k omezeným inflačním tlakům v největší ekonomice eurozóny má ECB pravděpodobně prostor pro další uvolnění, ale rozhodnutí pravděpodobně komplikuje hrozba amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit 30% clo na dovoz z Evropské unie.
ECB po svém červnovém zasedání naznačila, že úrokové sazby pravděpodobně ponechá beze změny i koncem tohoto měsíce.
„Zasedání ECB však může být méně nudné, než se očekávalo, uvedla ING. „Vzhledem k nedávným prohlášením je snížení sazeb velmi nepravděpodobné, ale rizika cla a silné euro by mohly oživit holubičí náladu, která se jinak zdála být ustálená na neutrální pozici.“
GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,3432, ale stále směřoval k týdennímu poklesu o přibližně 0,5 %, zatímco dolar posiloval.
Nedávné údaje ukázaly, že míra nezaměstnanosti ve Velké Británii vzrostla více, než se očekávalo, a hospodářský růst v květnu poklesl, což naznačuje, že Bank of England bude muset pokračovat ve snižování úrokových sazeb.
Politika tlačí na jen
Jinde se USD/JPY mírně zvýšil o 0,1 % na 148,63, ale jen směřuje k týdenní ztrátě kolem 0,8 %, protože se zvyšují náznaky, že japonská koalice neudrží většinu.
To by mohlo potenciálně posílit opoziční strany, které podporují snížení spotřební daně, aby se zmírnila zátěž voličů způsobená rostoucími cenami.
Páteční data ukázala, že jádrová inflace v Japonsku v červnu zpomalila, ale zůstala nad 2% cílem Bank of Japan.

AUD/USD posílil o 0,5 % na 0,6516 a odrazil se od nejnižší úrovně za více než tři týdny, když slabá data z trhu práce podpořila sázky na snížení sazeb RBA.
USD/CNY se obchodoval jen o 0,1 % níže na 7,1782.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky