Futures vázané na index S&P 500 přidaly 0,13 %, zatímco futures spojené s indexem Dow Jones Industrial Average se zvýšily o 20 bodů, tj. o 0,07 %. Nasdaq-100 vzrostly o 0,13 %.
Co se týče zisků, společnost Pinterest po skončení obchodování klesly akcie o 2 % kvůli nedostatečným tržbám a slabému výhledu, zatímco akcie společnosti Chegg. se propadly o více než 22 % kvůli neuspokojivým prognózám.
Pondělní pohyby následovaly po další poklesové seanci trhů, kdy rostly výnosy dluhopisů a tlačily na růstové akcie. Průmyslový index Dow Jones klesl o 34,99 bodu, tj. o 0,1 %, a propadl se tak již třetí seanci v řadě. Index S&P 500
klesl o 0,61 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 1 %.

Devět z 11 hlavních sektorů indexu S&P skončilo níže, přičemž v čele poklesu stály komunikační služby. Nejlépe se dařilo sektoru veřejných služeb, který si připsal 0,87 %.
„Myslím, že investoři jsou v režimu přehodnocování, a proto vidíte, že se trhy trochu stáhly, určitě po zprávě o pracovních místech, a dnes jsme toho svědky ještě o něco více,“ řekla Sinead Colton Grantová, globální vedoucí oddělení investorských řešení ve společnosti BNY Mellon Wealth Management.
V popředí zájmu investorů zůstává Powellův úterní projev před Ekonomickým klubem Washingtonu. Trhy si řadu jeho dezinflačních komentářů během tiskové konference po zasedání minulý týden vyložily jako tzv. holubičí postoj a akcie rostly. Mnozí toto vystoupení považují za příležitost, aby Powell nabídl více jasnosti ohledně toho, kam sazby směřují, nebo aby objasnil některé komentáře pronesené po zvýšení sazeb o 25 bazických bodů minulý týden.
„Myslím, že pravděpodobně uvidíte snahu možná utlumit některé reakce na prohlášení na tiskové konferenci,“ řekl Grant.
Výsledková sezóna pokračuje v úterý výsledky společností Chipotle, DuPont a Royal Caribbean. Podle údajů společnosti FactSet zatím v této sezóně vykázala zisky něco málo přes polovinu společností z indexu S&P 500, přičemž přibližně 69 % z nich překonalo očekávání.
Investoři budou rovněž sledovat údaje o mezinárodním obchodu a spotřebitelských úvěrech.

Co všechno ale dokáže Fed ovlivnit?
Když Fed zvýší úrokové sazby, je pro podniky a jednotlivce dražší půjčovat si peníze, což může vést ke snížení výdajů a zpomalení ekonomiky. To může mít negativní dopad na akciový trh, protože snížené spotřebitelské výdaje mohou vést ke snížení zisků společností. Navíc vyšší náklady na půjčky mohou vést ke snížení investic a hospodářského růstu. V důsledku toho mohou být investoři opatrnější a akciový trh může zaznamenat pokles.
Na druhou stranu, když Fed sníží úrokové sazby, stimuluje půjčky a výdaje, což může podpořit hospodářský růst. To může být pro akciový trh pozitivní, protože zvýšené spotřebitelské výdaje a investice podniků mohou vést ke zvýšení zisků společností. To zase může vést k vyšším cenám akcií a pozitivnějším vyhlídkám investorů.
Měnově politická rozhodnutí Fedu mohou mít dopad i na trh s dluhopisy. Když se úrokové sazby zvyšují, hodnota stávajících dluhopisů klesá, protože se pro investory stávají méně atraktivními. Naopak při poklesu úrokových sazeb hodnota dluhopisů roste. V důsledku toho mohou mít změny úrokových sazeb významný dopad na ceny dluhopisů na trhu.
V neposlední řadě mohou měnověpolitická rozhodnutí Fedu ovlivnit také devizový trh, protože změny úrokových sazeb mohou ovlivnit hodnotu amerického dolaru vůči ostatním měnám. Silnější americký dolar může zdražit vývoz a zlevnit dovoz, což může ovlivnit obchodní bilanci a celkovou hospodářskou aktivitu.
Závěrem lze říci, že Fed má prostřednictvím svých měnověpolitických rozhodnutí značnou moc ovlivňovat finanční trhy. Úpravou peněžní zásoby a úrokových sazeb může Fed ovlivnit výpůjční náklady, spotřebitelské výdaje a celkovou hospodářskou aktivitu, což může mít zásadní dopad na akciové, dluhopisové a měnové trhy.
Již za několik málo hodin uvidíme, co si na nás Fed přichystal. O nejnovějším vývoji situace vás samozřejmě budeme včas informovat i my na Burzovním světě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky