Futures na index Euro Stoxx 50 klesly o přibližně 0,9 % a benchmark celého regionu tak zaznamenal čtvrtý pokles v řadě. Kontrakty na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 se také posunuly níže poté, co oba benchmarky ve středu klesly již třetí seanci po sobě.
Akce předchází rušnému dni pro centrální banky, kdy se očekává, že měnoví politici v Anglii, Švýcarsku a Norsku zvýší úrokové sazby.
Investoři přehodnocují býčí náladu, kterou rozpoutalo pozastavení sazeb Fedu z minulého týdne poté, co předseda Jerome Powell během své pololetní zprávy Kongresu zdůraznil potřebu zkrotit inflaci. Powell varoval, že vyšší sazby jsou potřeba a další dvě zvýšení sazeb v tomto roce jsou „docela dobrým odhadem“.
Odděleně prezident atlantského Fedu Raphael Bostic, který není mezi činiteli hlasujícími o sazbách v letošním roce, uvedl, že podporuje ponechání referenční hodnoty centrální banky. Šéf chicagského Fedu Austan Goolsbee, který hlasuje v roce 2023, uvedl, že rozhodnutí držet sazby na stejné úrovni bylo minulý týden „těsné“.
V Asii japonské akcie smazaly počáteční nárůst po nedávné sérii zisků, která vynesla index Topix na nejvyšší úroveň od roku 1990. Investory zahřály podnikové reformy, rostoucí ziskovost a návrat inflace do Japonska. Analytici Goldman Sachs Group Inc. patří k těm, kteří mají na Japonsko optimistický názor, a předpovídají, že index Topix během 12 měsíců vzroste o přibližně 8 % ze současné úrovně.

Jihokorejské akcie zaznamenaly růst, australské akcie klesly a trhy byly uzavřeny kvůli svátkům v Hongkongu, pevninské Číně a na Tchaj-wanu, což snížilo aktivitu v regionu.
„Trhy se vymykají inflačnímu příběhu,“ uvedla Lucy Meagherová, investiční poradkyně společnosti Evans and Partners, která považuje akcie v zemích jako Austrálie a USA za příliš vysoké vzhledem k rizikům spojeným se sazbami.
Výnosy státních dluhopisů se během asijského obchodování v podstatě nezměnily poté, co výnosy kratších splatností vzrostly, protože Powellův signál o vyšších sazbách rozdmýchal obavy z recese. Růst výnosů s krátkou splatností posunul inverzi klíčového segmentu výnosové křivky poprvé od března na celý procentní bod.
Australský desetiletý výnos klesl o jeden bazický bod, zatímco novozélandský výnos stejné splatnosti se posunul o čtyři bazické body výše.
Jen mírně posílil, ale zůstal blízko úrovně 142 za dolar. Dolarový index agentury Bloomberg se příliš nezměnil.
Někteří obchodníci sázejí na to, že Bank of England bude muset zrychlit tempo zvyšování úrokových sazeb poté, co středeční údaje ukázaly, že inflace zůstává na úrovni 8,7 %, což je čtvrtý měsíc nad očekáváním. Obchodníci také zvýšili očekávání pro konečnou sazbu na 6 %, což by byla nejvyšší hodnota od přelomu století. Výnosy dvouletých zlaťáků vzrostly na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v roce 2008.

Očekává se, že turecká centrální banka po nedávných volbách zavede výrazné zvýšení úrokových sazeb. Rozhodnutí Turecka zaujímá v kalendáři významné místo, přičemž analytici se shodují, že centrální banka zvýší sazby poprvé po více než dvou letech poté, co se řízení ekonomiky ujali dva bývalí bankéři z Wall Street.
Jinde ropa mírně klesla, přičemž zůstala nad 72 dolary za barel. Bitcoin si udržel zisky poté, co poprvé od dubna vyskočil nad 30 000 USD v souvislosti se spekulacemi ohledně překvapivého podání žádosti společnosti BlackRock Inc. o vytvoření amerického spotového fondu obchodovaného s bitcoiny.
Klíčové události tohoto týdne:
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně, čtvrtek
- Rozhodnutí o úrokových sazbách ve Spojeném království, Švýcarsku, Indonésii, Norsku, Mexiku, na Filipínách a v Turecku, čtvrtek.
- Předstihový index Conference Board v USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, běžný účet, prodeje existujících domů, čtvrtek.
- Svědectví Powella z Fedu před senátním bankovním výborem, čtvrtek
- Vystoupení Loretty Mesterové z clevelandského Fedu, čtvrtek
- Eurozóna S&P Global Eurozone PMI ve výrobě, S&P Global Eurozone PMI ve službách, pátek
- Japonsko CPI, pátek
- USA S&P Global Manufacturing PMI, pátek
- Projev prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda, pátek

Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 klesly v 7:12 londýnského času o 0,3 %. S&P 500 klesl o 0,5 %
- Futures na index Nasdaq 100 klesly o 0,4 %. Nasdaq 100 klesl o 1,4 %
- Japonský Topix se příliš nezměnil
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 1,6 %.
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,9 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně
- Euro se téměř nezměnilo a pohybovalo se na úrovni 1,0984 USD
- Japonský jen se téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 141,80 za dolar.
- Zámořský jüan klesl o 0,1 % na 7,1860 za dolar
- Australský dolar klesl o 0,5 % na 0,6761 dolaru
- Britská libra klesla o 0,1 % na 1,2756 USD.
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,5 % na 30 120,61 USD
- Ether vzrostl o 1,4 % na 1905,31 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se zvýšil o jeden bazický bod na 3,73 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů se nezměnil a činil 0,370 %.
- Australský výnos desetiletých dluhopisů klesl o jeden bazický bod na 3,97 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,5 % na 72,20 USD za barel.
- Spotové zlato se příliš nezměnilo
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky