Pokud se vláda bude držet příručky o investicích do infrastruktury, které mají podpořit růst, problémy s dluhem se ještě zhorší. Podpořte slábnoucí trh s nemovitostmi a realitní bublina zůstane nevyřešena. Snižte úrokové sazby – zatímco USA je zvyšují – a vznikne tlak na zabránění odlivu kapitálu do silnějšího amerického dolaru.
Vzhledem k tomu, že politici mají jen malý prostor k jednání a geopolitika se vznáší na obzoru, může být pro investory vhodný obrat k defenzivním jménům ve zdravotnictví a pojišťovnictví. To si spotřebitelé stejně chtěli koupit za peníze, které měli, když Čína koncem loňského roku ukončila svá krycí opatření.
Co se týče poskytování většího množství hotovosti spotřebitelům ve velkém, z oficiálních prohlášení za poslední dva roky je zřejmé, že nejvyšší představitelé stále potřebují přesvědčovat. Vývoz klesá kvůli globální slabosti, což není něco, co by Čína mohla ovlivnit.
Dnešním problémem, který Čína přiznala, je nedostatek důvěry.
To by mohlo poslat ekonomiku po spirále dolů v začarovaném kruhu. Stejně snadno by se však mohla odrazit zpět v příznivém cyklu.

„Pokud se ekonomice daří špatně, důvěra je slabá. Pokud je důvěra slabá, výdaje jsou nízké,“ řekl Michael Pettis, profesor financí na Pekingské univerzitě. Pokud jsou „výdaje nízké, ekonomice se daří špatně“.
Výsledkem přetrvávající nejistoty je, že společnosti v Číně omezují přijímání nových zaměstnanců a budoucí investice.
Podle agentury S&P Global Ratings také snižují zadlužení – a věnují větší pozornost peněžním tokům.
„Pokud tak učiní všechny podniky, růst nebude tak rychlý, ale kvalita bude lepší,“ řekl Čang Li, ředitel podnikových ratingů v S&P, v mandarínštině, kterou přeložila CNBC.
„Nízké tempo růstu je dlouhodobým trendem do budoucna.“
Očekává, že vládní stimuly podpoří pouze specifická odvětví, jako jsou špičkové technologie, zpracovatelský průmysl a obnovitelné zdroje energie.
Tento průmysl elektromobilů – vozidel, nabíjecích stanic a rozvodných sítí – je jedinou oblastí, v níž centrální čínská vláda zatím oznámila nejvíce konkrétních stimulačních opatření, především v podobě rozšíření daňových úlev.

Co se týče dalších podrobností, ty by mohla objasnit klíčová zasedání vlády, která jsou na obzoru, přinejmenším na domácí frontě.
Koncem července se uskuteční zasedání Politbyra, na kterém se sejdou nejvyšší představitelé. Samostatně by se brzy mohla konat vládní konference o finanční práci, která se koná dvakrát za deset let – její konání se dlouho odkládalo, neboť se očekávalo již v loňském roce. Na podzim se očekává takzvané „třetí plénum“ nejvyšších představitelů, které by mělo stanovit víceletý hospodářský program.
Jak na to hrát
Vyplatí se také ponořit se do sektorů a vybrat si odvětví, která mohou růst navzdory nevýrazné ekonomice.
Povaha čínského hospodářského oživení v posledních několika měsících od Covidu má jedinečné charakteristiky, které není snadné zachytit v širokých obrysech, upozornil Andrew Tilton z Goldman Sachs a jeho tým již koncem května.
Covid nejvíce zasáhl sektor služeb a z jeho oživení těží jen konkrétní společnosti – spíše než síť podniků dodavatelského řetězce, uvedli analytici.
Odhadují také, že při oživení zaměřeném na spotřebitele by čínské společnosti kótované na pevninské a hongkongské burze zaznamenaly o 8 % nižší růst tržeb než při podobně velkém oživení vedeném investicemi. To znamená, že akcioví vítězové čínského oživení budou pravděpodobně skryti pod širší výkonností trhu.
Měsíc od hodnocení Goldman Sachs zůstává trajektorie čínské ekonomiky stejná. Politici pouze snížili některé úrokové sazby a oznámili podporu elektromobilů.

Citi v červnu snížila svou celoroční prognózu HDP, stejně jako další investiční banky.
„Hromadí se rizika, že slabé články ekonomiky budou stále bolestivější,“ uvedli analytici Citi v úterním sdělení. „Pokud se slabá důvěra natolik zakoření, mohla by se sama naplnit a vykolejit hospodářské oživení.“
V tomto prostředí se analytikům Citi líbí akcie zdravotnických a pojišťovacích společností s tím, že je pomalejší hospodářský růst méně ovlivňuje, nebo dokonce podporuje.
Jejich favority pro druhou polovinu roku jsou pojišťovací gigant AIA s cílovou cenou 106 hongkongských dolarů a společnost Mindray se sídlem v Šen-čenu, která vyrábí zdravotnické vybavení, s cílovou cenou 450 jüanů.
To je přibližně o 34 %, respektive 50 % více, než kde akcie v pátek skončily. Společnost AIA je kótována v Hongkongu, zatímco společnost Mindray v Šen-čenu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky