Klíčové body
- Nájemné napříč Českou republikou mírně kleslo
- Dlouhodobý trend je ale i tak blízko k dlouhodobým maximálním hodnotám
- K paušální dani se nově přihlásilo 31.900 živnostníků, uvedla Finanční správa
Mezičtvrtletně tak cena klesla nepatrně o 0,3 procenta. Jednotlivé změny nájemného mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím se měnily podle lokality. Nejvíce klesl průměrný nájem v Brně, naopak nejvíce vzrostl v Jihlavě. Vyplývá to z dat Rent Indexu poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici. Začátkem letošního roku by podle Deloittu měly nájmy začít opět růst.
„Na podzim se v Česku zastavil trend, který jsme viděli takřka celý rok, kdy vlivem trvajících vysokých úrokových sazeb rostl zájem o nájemní bydlení, čímž rostla i jeho cena. Vlivem korekce růstu minulých období v některých lokalitách, klesající inflace a dalších faktorů ale nastal obrat a cena nájmů v Česku přestala stoupat,“ uvedl ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte Petr Hána.
I přes průměrný mírný pokles nájmů vzrostlo průměrně například v Praze. Nájemníci tam na konci loňského roku zaplatili v průměru 395 korun za metr čtvereční, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 1,8 procenta. Na úrovni městských částí rostly pronájmy nejrychleji v Praze 2, a to o 4,1 procenta na průměrných 459 korun za metr čtvereční. Dále pak v Praze 10 o 3,6 procenta na 371 korun, Praze 6 o 2,5 procenta na 373 korun a v Praze 5 o 2,4 procenta na 385 korun. Naopak nejvíce se v metropoli propadly nájmy v Praze 7, a to o 2,2 procenta na 393 korun za metr čtvereční. Pokles o 1,1 procenta zaznamenaly Praha 1 a 9, v první městské části požadovali pronajímatelé 470 korun a v deváté 367 korun.
Po hlavním městě jsou nejdražší nájmy v Brně, kde ale cena mezičtvrtletně klesla o 7,4 procenta na průměrných 325 korun za metr čtvereční. Jednalo se také o největší mezičtvrtletní pokles mezi všemi měřenými lokalitami. Po Brně následuje Zlín, kde měsíčně za metr čtvereční lidé zaplatí v průměru 267 korun. O korunu levněji na metr čtvereční je pak nájemné ve Středočeském kraji. Naopak nejnižší nájmy jsou v Ústí nad Labem, kde metr čtvereční měsíčně stojí 194 korun. Po Brně největší pokles cen, o 1,6 procenta, zaznamenal Hradec Králové a o 1,5 procenta Pardubice. Naopak nejvyšší růst průměrného pronájmu byl na konci loňského roku v Jihlavě, a to o 5,1 procenta. Ceny ale rostly také v Karlových Varech a Olomouci.
Nejvyšší nájmy jsou podle Deloitte Rent Indexu v novostavbách a projektech developerů, kde průměrná cena za metr čtvereční oproti třetímu čtvrtletí stoupla o 2,3 procenta na 357 korun. Poté následují cihlové domy, tam cena klesla o 1,4 procenta na 292 korun za metr čtvereční. Na poslední příčce jsou panelové domy, kde průměrná cena v tomto segmentu stagnovala ve čtvrtém čtvrtletí na 248 korunách za metr čtvereční.

K paušální dani se nově přihlásilo 31.900 živnostníků, uvedla Finanční správa
K paušální dani se nově přihlásilo 31.900 živnostníků a drobných podnikatelů. Informovala o tom Finanční správa, podle níž by tak letos mělo daně a odvody platit v paušálních měsíčních platbách zhruba 125.000 lidí. Termín pro přihlášení se do režimu paušální daně je každoročně do 10. ledna. Využívat ji mohou osoby samostatně výdělečně činné
Plátci paušální daně v jedné platbě odvádějí daň, zdravotní i sociální pojištění. Daň je nastavená ve třech pásmech, většina OSVČ zapojených do paušálního režimu bude podle Finanční správy v nejnižším pásmu s měsíční zálohou daně 7498 korun. Ve druhém pásmu je záloha 16.745 korun a ve třetím pásmu 27.139 korun. Zálohy jsou splatné do 20. dne každého měsíce, je možné je zaplatit i na celý rok dopředu.
Paušální daň byla zavedena od roku 2021 původně s limitem ročních příjmů jeden milion korun, od loňského roku se limit zdvojnásobil. Počet OSVČ zapojených do paušálního režimu postupně roste. V roce 2021 ji využívalo 65.000 lidí, o rok později 80.000 lidí a loni 100.000 lidí. Letos Finanční správa očekává 125.000 zapojených OSVČ. Počet se nezvýší o všechny nově přihlášené, protože část lidí ukončila živnost nebo se rozhodla v paušálním režimu nepokračovat.
Podle odborníků přináší paušální daň výhodu zejména ve snížení administrativy, protože se při ní sjednotí platby daní a odvodů. Finančně je výhodná zejména pro ty živnostníky, kteří neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky