Klíčové body
- Investoři a obchodníci dnes k ekonomickým datům přistupují jinak než v minulosti
- Proč dnes tak výrazně reagují na nové stimuly?
- Politika Fedu stále více určuje směr ekonomiky a trhu
Investoři jsou stále více nervózní z příchozích ekonomických údajů z USA, protože Federální rezervní systém se snaží snížit sazby a zajistit měkké přistání světové ekonomiky č. 1.
Nervozita investorů a obchodníků narůstá po zveřejnění důležitých údajů, jako jsou měsíční údaje o zaměstnanosti. Napětí se však zvyšuje i u běžných ekonomických údajů, které ale nikdy v minulosti nijak dramaticky nehýbaly finančními trhy.
Částečně je to proto, že se investoři stali „hypercitlivými“ na rychlé tempo toku zpráv, řekl Jack Janasiewicz, portfolio manažer společnosti Natixis Investment Managers Solutions. Mohou však také rychle reagovat na zprávy, často pouhým pohybem prstu.
„To tyto reakce ještě více podporuje,“ řekl Janasiewicz.
Společnost Bespoke Investment Group prozkoumala 25 let stará data, aby tento trend dále prozkoumala. Zjistila, že v posledních čtyřech letech se volatilita na Wall Street zvýšila, pokud se podíváme na dny, kdy byly zveřejněny ekonomické údaje.
Zatímco index S&P 500 si připisoval průměrný denní pohyb nahoru nebo dolů 0,81 %, když byly zveřejněny ekonomické údaje před pandemií, zvýšil se podle společnosti Bespoke na 0,94 % poté, co v březnu 2020 začaly platit pandemické lockdowny.
Navíc při pohledu na 34 typů jednotlivých ekonomických zpráv analytici zjistili, že „dříve méně reaktivní ukazatele se dostaly do centra pozornosti“.
Dalšími zjištěními bylo, že údaje o ISM ve zpracovatelském průmyslu mají od krize COVID-19 „sníženou relevanci“ ve srovnání s historií, ale že 10 ekonomických ukazatelů se v den svého zveřejnění shodovalo s 1% pohybem.
Větší než 1% výkyvy širšího trhu pak následovaly po zveřejnění průzkumu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity , údajů o osobních příjmech a výdajích, soukromých mezd ADP a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve výrobě, mimo jiné ekonomických údajů, napsala Bespoke ve středeční zprávě.

Jeffrey Roach, hlavní ekonom společnosti LPL Financial, rovněž sleduje trend volatility po zveřejnění ekonomických údajů.
Průzkum ministerstva práce o volných pracovních místech a fluktuaci na trhu práce, neboli údaje JOLTS, označil za „ukázkový příklad souboru dat, který byl dříve ignorován, ale v nedávném cyklu zpřísňování se stal pro tvůrce politik pevným bodem“.
Od doby, kdy předseda Fedu Jerome Powell kladl důraz na jeho poměr počtu volných pracovních míst k počtu nezaměstnaných, což je určité měřítko napjatosti trhu práce, byl „tento poměr velmi ostražitě sledován, rozebírán a diskutován,“ uvedl. „Ale vraťme se zhruba o deset let zpět a obchodníci toto zveřejnění dat JOLTS často ignorovali.“
Výkyvy na trhu v důsledku pandemie často následovaly po překvapeních v údajích o inflaci. To dává smysl, protože Fed byl nucen v roce 2022 agresivně zvýšit úrokové sazby, aby zkrotil prudký růst životních nákladů, který se nepodařilo „přechodně“ eliminovat.
Obzvláště volatilní byly také „dny rozhodování Fedu“, neboli dny, kdy se američtí centrální bankéři scházejí, aby projednali případné pohyby sazeb.
Společnost Bespoke zjistila, že denní pohyby činily v průměru 0,88 % ve dnech rozhodování Fedu před COVID, ale od března 2020 pod vedením Powella z Fedu vyskočily na 1,17 %.
Janasiewicz ze společnosti Natixis uvedl, že dalším katalyzátorem velkých výkyvů na trhu může být finanční páka, včetně investorů využívajících opce, jejichž platnost vyprší na konci dne, a obliba jednodenních burzovně obchodovaných fondů.
Dalším spouštěčem by mohl být nedávné pokoření indexu S&P 500 na nová rekordní maxima a jeho dosavadní ohromující 20% vzestup v tomto roce, a to i přesto, že se znovu objevují obavy z recese.
Po velkém snížení úrokových sazeb Fedu o 50 bazických bodů – prvním za poslední čtyři roky – se také znovu začalo hovořit o obavách z inflace.
Janasiewicz uvedl, že spotřebitelé zůstávají silní, že recese se zdá nepravděpodobná a že akcie mají pravděpodobně další růst. Zároveň však uvedl, že investoři jsou ve střehu a vyhlížejí jakékoli známky slabosti ekonomiky, které by mohly vyvolat bolestivý výprodej akcií.
„Lidé nechtějí být těmi posledními, kdo opustí trh,“ řekl. „Lidé jsou velmi rychlí, aby se na základě toho přesunuli.“
Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average ve čtvrtek posílily po nejnovější várce ekonomických údajů, včetně solidního 3% HDP za druhé čtvrtletí, a také po přetrvávající neochotě zaměstnavatelů přijímat, resp. propouštět pracovníky. Index Nasdaq Composite vzrostl mezitím o 1 %.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky